Dítě Bridget Jonesové

barevný, romantická komedie, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital 5.1, 7.1, dlouhý – 123 min.

Původní název: Bridget Jones’s Baby. Země původu: Velká Británie, USA. Výrobce: Working Title. Pro Universal Pictures, StudioCanal, Miramax. Ve spolupráci s Perfect World Pictures. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 15.9.2016. Mluveno: anglicky (titulky), česky (dabing). – Rodinný stav: víc než komplikovaný.

Distribuce: CinemArt (15.9.2019).

AUTOŘI: Režie: Sharon Maguireová. Námět: Helen Fieldingová (postavy a příběh). Scénář: Helen Fieldingová, Dan Mazer, Emma Thompsonová. Kamera: Andrew Dunn. Architekt: John Paul Kelly. Návrhy kostýmů: Steven Noble, Giles Deacon (Bridgetiny svatební šaty). Masky: Jan Sewellová (návrhy masek a účesů). Střih: Melanie Ann Oliverová. Zvuk: Rashad Omar, Glenn Freemantle (design zvuku). Výkonná produkce: Amelia Grangerová, Liza Chasinová, Helen Fieldingová. Producent: Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Haywardová. Koproducent: Jane Robertsonová. Vizuální efekty: Simon Hughes (supervize), Union, Cheap Shot, Rushes Postproduction. Zvláštní efekty: Chris Reynolds (supervize). Hudba: Craig Armstrong. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Nick Angel (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Jo McLarenová.

Hrají: Renée Zellwegerová (Bridget Jonesová), Colin Firth (Mark Darcy), Patrick Dempsey (Jack Quant), Jim Broadbent (Bridgetin otec Colin), Gemma Jonesová (Bridgetina matka Pam), Emma Thompsonová (gynekoložka dr. Rawlingsová), Sarah Solemaniová (Miranda), Joanna Scanlanová (maskérka Cathy), Ed Sheeran (Ed Sheeran), Sally Phillipsová (Shazza), Julian Rhind-Tutt (Fergus), Shirley Hendersonová (Jude), Ben Willbond (Giles), James Callis (Tom), Agni Scottová (Camilla), Enzo Cilenti (Gianni), Neil Pearson (Richard Finch), Kate OFlynnová (Alice Peabodyová), Celia Imrieová (Una), Patrick Malahide (George Wilkins).

Dabing: Martina Hudečková (Bridget Jonesová), Zbyšek Pantůček (Mark Darcy), Ondřej Vetchý (Jack Quant), Dalimil Klapka (Bridgetin otec Colin), Dana Syslová (Bridgetina matka Pam), Dagmar Čárová (gynekoložka dr. Rawlingová), Nikola Votočková (Miranda), Lucie Kožinová (maskérka Cathy), Filip Švarc (Ed Sheeran), Zuzana Hykyšová (Shazza), Štěpán Lustyk (Fergus), Hana Krtičková (Jude), Jan Vondráček (Giles), Jan Maxián (Tom), Helena Brabcová (Camilla), Jan Vondráček (Gianni), Pavel Tesař (Richard Finch), Zuzana Hykyšová (Alice Peabodyová), Blanka Zdichyncová (Una).

České titulky: Lenka Tyrpáková (Filmprint Digital). Překlad české verze: Vojtěch Kostiha. Dialogy české verze: Eva Spoustová. Režie české verze: Eva Spoustová (Studio Virtual).

Až po dvanácti letech se filmaři vrátili k oblíbené hrdince, osamělé smolařce s neuvěřitelným „nadáním“ k trapasům, ale také s nezdolnou vůlí vzdorovat osudu. Zatímco první dva díly Deník Bridget Jonesové (2001, Bridget Jones’s Diary; r. Sharon Maguireová) a Bridget Jonesová: S rozumem v koncích (2004, Bridget Jones: The Edge of Reason; r. Beeban Kidronová) vznikly podle bestsellerů Helen Fieldingové, třetí příběh opět v režii Sharon Maguireové Dítě Bridget Jonesové je původní látkou, na jejímž scénáři se autorka podílela s Danem Mazerem a s herečkou Emmou Thompsonovou (která si také zahrála postavu svérázné gynekoložky). – Bridget Jonesová pracuje jako úspěšná produkční televizní show. Už není tak oplácaná a lépe se obléká. Nicméně slaví své třiačtyřicáté narozeniny jako obvykle sama. Navíc se před nedávnem zúčastnila pohřbu jednoho ze dvou mužů svého života, playboye Daniela Cleavera (Hugh Grant), který zahynul při letecké havárii, a potkala se tam s druhým z nich, úspěšným humanitárním právníkem Markem Darcym, který tam byl s krásnou manželkou Camillou. – Moderátorka Miranda vezme kamarádku Bridget na hudební open-air festival, kde Bridget stráví náhodou bouřlivou noc se sympatickým mužem. Ráno však před ním uteče. Vzápětí se na křtinách dítěte svých přátel vyspí s Markem Darcym, jenž se prý s Camillou rozvádí. Záhy zjistí, že je těhotná (což patrně zavinily její prošlé veganské kondomy). Miranda objeví, že první potenciální otec je Jack Quant, velmi bohatý zakladatel internetové seznamky Qwantify. Bridget se svěří napřed jednomu, pak i druhému muži, ale až při společném setkání jim prozradí, že neví, čí je dítě. Když odmítne amniocentézu, oddálí možnost to zjistit. Oba muži začnou mezi sebou soupeřit. Zdá se, že ohleduplný Jack má navrch. Mark se později nečekaně stáhne. Bridget navíc vyhodí z práce kvůli nenávistné mladé šéfové. Když jí praskne plodová voda, oba muži se opět setkají v porodnici. Tentokrát už jako přátelé. Jack totiž pochopil, že matka dává přednost Markovi. Ten je také nakonec podle výsledků testů otcem syna. – Za rok se koná svatba Bridget a Marka za účasti Jacka, který ochotně drží v náručí jejich dítě. Podle novinových titulků vyjde najevo, že Daniel Cleaver havárii přežil. – Snímek opět těží z dobře zahraných situací, z vtipných dialogů a z Bridgetiných sarkastických a sebekritických vnitřních monologů. Na romantickou komedii má však zbytečně dlouhou metráž.         -tbk-

SHARON MAGUIREOVÁ (nar. 28.11.1960, Aberystwyth, Wales) vyrůstala v irské katolické rodině a vystudovala angličtinu a drama na Waleské univerzitě v rodném městě (1979-83). Přesídlila do Londýna, kde pracovala několik let jako textařka v reklamním oddělení nakladatelství Penguin. Absolvovala roční postgraduální kurz žurnalistiky na londýnské Městské univerzitě a nastoupila u BBC. Nejdřív se podílela jako rešeršérka na dokumentárním seriálu ze světa médií The Media Show (1990-91) a později se stala režisérkou a producentkou nejen tohoto pořadu ale i obdobného seriálu The Late Show (1992-93). Pak natáčela umělecké dokumenty o známých osobnostech (mj. americký architekt Philip Johnson, Pablo Picasso, Rumer Goddenová, H.G. Wells). V druhé polovině 90. let odešla z televize a režírovala reklamní spoty (Irish Tourist Board, Ford, British Telecom, Volkswagen, Volvo, Center Parcs, Five Alive) a také hudební klipy (R.E.M., El Divo). Nečekaně se jí naskytla možnost uplatnění v hrané tvorbě, když ji její přítelkyně Helen Fieldingová navrhla jako režisérku filmové adaptace svého bestselleru Deník Bridget Jonesové (napsala podle ní i jednu z postav knihy, Bridgetinu přisprostlou kamarádku Shazzu). Navzdory kladnému diváckému ohlasu snímku se Maguireová na několik let odmlčela a věnovala se rodinnému životu. Její další celovečerní díla vznikala ve zhruba sedmiletých odstupech. Žije v Los Angeles se svým partnerem, režisérem a producentem Anandem Tuckerem, s nímž vychovává dva syny. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) romantická komedie o tuctové Londýňance s nezdravými návyky Deník Bridget Jonesové (2001, Bridget Jones’s Diary) s Renée Zellwegerovou, Colinem Firthem a Hughem Grantem, přepis románu Chrise Cleavea (přeloženého pod titulem Žár) o ženě, poznamenané tragickou ztrátou manžela a syna při teroristickém útoku, Incendiary (2008, V plamenech; + sc. – V) s Michelle Williamsovou a Ewanem McGregorem, epizoda Allison z povídkového filmu o duševních nemocech Call Me Crazy: A Five Film (TV-2013, Pět příběhů šílenství – TV), třetí snímek v sérii romantických komedií Dítě Bridget Jonesové (2016, Bridget Jones’s Baby) s Renée Zellwegerovou, Colinem Firthem a Patrickem Dempseym. -mim-