Deadpool

barevný, akční, komiksový, černá komedie, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, IMAX, Dolby Atmos 5.1, 7.1, dlouhý – 108 min.

Původní název: Deadpool. Země původu: USA. Výrobce: Kinberg Genre, Donners’ Company. Pro Twentieth Century Fox. Ve spolupráci s Marvel Entertainment. Rok výroby: 2016. Premiéra: 11.2.2016. Monopol: CinemArt (do 11.8.2017). Mluveno: anglicky (české titulky). – Překvapení! Tohle je jiný film.

AUTOŘI: Námět: Rob Liefeld, Fabian Nicieza – postavy. Scénář: Rhett Reese, Paul Wernick. Režie: Tim Miller. II. režie: Robert Alonzo. Kamera: Ken Seng. II. kamera: Roger Vernon. Hudba: Tom Holkenborg. Hudební supervize: John Houlihan. Různé skladby a písně. Výprava: Sean Haworth. Kostýmy: Angus Strathie. Střih: Julian Clarke. Zvuk: (design) Craig Henighan, Wayne Lemmer, Ai-ling Lee, Warren Hendriks; David Husby. Vizuální efekty: (supervize) Jonathan Rothbart; (+ animace) Digital Domain, Atomic Fiction, Weta Digital; RodeoFX, Luma Pictures. Zvláštní efekty: (koordinátor) Alex Burdett. Koordinátoři kaskadérů: Robert Alonzo, Philip J. Silvera. Výkonní producenti: Stan Lee, John J. Kelly, Jonathan Komack Martin, Aditya Sood, Rhett Reese, Paul Wernick. Producenti: Simon Kinberg, Ryan Reynolds, Lauren Shuler Donnerová. České titulky: František Fuka.

HERCI: Ryan Reynolds (Wade Wilson/Deadpool), Morena Baccarinová (Vanessa), Ed Skrein (Ajax/Francis), T.J. Miller (Weasel), Gina Caranoová (Angel), Leslie Uggamsová (slepá Al), Brianna Hildebrandová (Negasonic Teenage Warhead), Karan Soni (Dopinder), Jed Rees (náborář), Randal Reeder (Buck), Isaac C. Singleton Jr. (Boothe), Stan Lee (DJ ve strip baru); (hlas) Stefan Kapicic (Colossus).

Ceny: Zlatý glóbus: (nominace) nejlepší komedie/muzikál, nejlepší herec v komedii/muzikálu (Ryan Reynolds).

Upovídaný antihrdina Deadpool se poprvé objevil v roce 2004 v komiksu výtvarníka Roba Liefelda a textaře Fabiena Niciezy. Jako další marvelovské postavy dostal „svůj“ film mj. díky Ryanu Reynoldsovi, který si v celovečerním debutu Tima Millera Deadpool zahrál titulní roli a film spoluprodukoval. – Wade Wilson, který nosí červený supermanský kostým a říká si Deadpool, jede taxíkem zabít muže (Francise), který ho zohyzdil. Vražedná bitka se zabijáky se dostane do zpráv, ale hledaný Francis unikne. Wade pak na kameru vypráví svůj příběh. Jako bývalý příslušník speciálních jednotek se nechával najmout na mlácení padouchů. Zamiloval se do prostitutky Vanessy a chtěl si ji vzít, ale nevyléčitelně onemocněl. Aby se milenka netrápila, tajně ji opustil a podstoupil neortodoxní experiment v pochybném zařízení u doktora Ajaxe (ve skutečnosti mutanta Francise). Z drastické „léčby“ vyjde se supermanskými a samouzdravovacími schopnostmi, ale Francis ho záměrně zohyzdí. Wade vyhodí Francisovo zařízení do povětří a uteče. Neodváží se jít za Vanessou. S pomocí svého kamaráda, barmana Weasela, hledá Francise. Chce ho přimět, aby mu napravil vzhled. Během pátrání pobije řadu jeho poskoků. Francis a jeho pravá ruka, mutantka Angel, chtějí Wadea zlikvidovat, a tak unesou Vanessu. Wade si pro ni má přijít na skládku v doku. Požádá o pomoc ocelového obra Colossa a mladičkou Negasonic Teenage Warhead ze školy pro mutanty. Boj skončí likvidací skládky, Angel i Francise. Toho Wade zastřelí, když se od něho dozví, že mu vizáž už nikdy nikdo nenapraví. Vanesse ale stačí, že se milenec vrátil a že je zdravý. – Příběh se zčásti odehrává v protagonistově minulosti. Svérázný antihrdina čas od času zastaví děj, aby objasnil důvody svého konání či aby se podělil o svoji „super, nikoliv hrdinskou“ životní filozofii. Nechybí ani odkazy na mainstreamové snímky (mj. Star Wars, X-Men, Wolverine, Matrix) a lakonické komentáře, strefující se do jejich protagonistů i do známých osobností. Snímek, postavený na křečovité „nekorektnosti“ a brutalitě, vydělal v USA o prvním prodlouženém tzv. prezidentském víkendu 150 milionů dolarů a ustanovil nový (brutálnější) směr v prezentaci komiksových filmů. -kat-

TIM MILLER (nar. 1965) vystudoval animaci na Virginské svobodné univerzitě (VCU) v Richmondu a několik let pracoval v trikové společnosti Sony Imageworks. V březnu 1995 založil s Davidem Stinnettem a Cat Chapmanovou Blur Studio, specializující se na vizuální efekty, animaci a design filmů a videoher. Společně s Jeffem Fowlerem byli nominováni na Oscara za animovaný film Hladový sysel. Podílel se na vizuálních efektech akčního snímku Scott Pilgrim proti zbytku světa a realizoval úvodní sekvence kriminálního remaku Muži, kteří nenávidí ženy a komiksového pokračování Thor: Temný svět. Jako režisér debutoval mimořádně úspěšným komiksovým dobrodružstvím Deadpool. S manželkou Jennifer Millerovou, která v Blur Studio vede oddělení designu, vychovává dceru. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. anim. filmy Aunt Luisa (2002, Teta Luisa; spol. režie Paul Taylor; + sc.) a Rockfish (2003, Ropušnice; + spol. nám., sc., spol. anim.), Muži, kteří nenávidí ženy (2011, The Girl with the Dragon Tattoo; r. David Fincher; II. režie), Thor: Temný svět (2013, Thor: The Dark World; r. Alan Taylor; spol. II. režie), akční snímek Deadpool (2016, Deadpool) s Ryanem Reynoldsem v titulní úloze superhrdiny sprosťáka; (výkonná produkce, není-li uvedeno jinak) kr. anim. filmy In the Rough (2004, Neobroušený kámen; r. Paul Taylor; + spol. nám.), Gopher Broke (2004, Hladový sysel; r. Jeff Fowler; + spol. nám.) a A Gentlemen’s Duel (2006, Džentlmenský duel; r. Francisco Ruiz, Sean McNally; + spol. sc.). -mim-