Daleko od lidí

barevný, dobrodružný, psychologický, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, DVD–K, BRD–K, Dolby Digital, délka – 98 min.

Původní název: Loin des hommes. Země původu: Francie. Výrobce: One World Films, Pathé (koprodukce), Perceval Pictures (koprodukce), Kaléo Films (koprodukce), Jouror Développement, (koprodukce), B Media 2012 – Backup Media (spolupráce), Indéfilms 2 (spolupráce), SofiTVCiné (spolupráce), Cinémage 8 (spolupráce), Canal Plus (spolupráce), Ciné Plus (spolupráce), Program Media EU (podpora), Dévelopimage 2 (podpora), De la Procirep – Angoa (podpora), CNC (podpora). Rok copyrightu: 2014. Premiéra: 24.3.2016. Mluveno: francouzsky, arabsky, španělsky (titulky). – Daleko od lidí. Blízko do nebe.

Distribuce: Film Europe. Lokace: Maroko.

AUTOŘI: Režie: David Oelhoffen. Předloha: Albert Camus (povídka Host ze sbírky Exil a království /L´Exil et le royaume/, 1957). Scénář: David Oelhoffen, Antoine Lacomblez. Kamera: Guillaume Deffontaines. Architekt: Stéphane Taillasson. Návrhy kostýmů: Khadija Zeggaïová. Masky: Ghislaine Nejjarová, Emmanuel Pitois, Nelly Robinová. Střih: Juliette Welflingová. Zvuk: Martin Boissau, Thomas Desjonquères, Emmanuel Croset. Výkonná produkce: Bénédicte Bellocqová, Souâd Lamriki. Producent: Marc du Pontavice, Matthew Gledhill. Koproducent: Olivier Charvet, Florian Genetet–Morel, Viggo Mortensen. Vizuální efekty: Alain Bignet (supervize). Hudba: Nick Cave, Warren Ellis. Koordinátor kaskadérů: Gérard Lesage, Stephane Linet.

Hrají: Viggo Mortensen (učitel Daru), Reda Kateb (vesničan Mohamed), Djemel Barek (povstalec Slimane), Vincent Martin (četník Balducci), Nicolas Giraud (poručík Le Tallec), Jean–Jérôme Esposito (farmář Francis), Yann Goven (farmář René), Hatim Sadiki (Abdelkader), Antoine Régent (Claude), Sonia Amoriová (prostitutka), Ángela Molinaová (seňorita Martínez).

České titulky: Veronika Sysalová (Filmprint Digital).

Cena: MFF v Benátkách 2015: Cena SIGNIS.

Dobrodružné drama Davida Oelhoffena Daleko od lidí je volně inspirováno povídkou Host ze sbírky Alberta Camuse Exil a království. Scenáristé krátkou povídku obohatili o nové a akčnější motivy, zaznamenali počátky guerillových bojů a domorodé zvyky, ale především pozměnili konec na happy end (v knize se vrah dobrovolně vzdá francouzské spravedlnosti). – Alžírsko 1954. Učitele španělského původu Darua z jednotřídky na planině v pustém pohoří Atlas varuje farmář Francis před povstalci. Navrhne mu odjet do Tinguitu, než se situace uklidní. Učitel to však odmítne a vydá se na lov. U opuštěné boudy najde kus turbanu a louži krve. Spěšně se vrátí domů. Četník Balducci přiveze druhý den vesničana Mohameda, jenž zabil bratrance za krádež obilí. Po učiteli chce, aby jej zítra odvedl k soudu a na popravu do Tinguitu. Daru chce vězně ráno propustit, ale když na školu zaútočí kvůli mstě Mohamedovi další bratranci, ochrání jej se zbraní v ruce. Musí zasáhnout i proti farmářům Francisovi a Renému, kteří se domnívají, že jim Mohamed podřezal dobytek. Vyrazí se zajatcem do Tinguitu oklikou přes hory. Po strastiplné cestě jsou zajati povstalci, mezi nimiž učitel pozná spolubojovníky z druhé světové války. Další den jsou povstalci napadeni armádou a téměř všichni zabiti. Francouzští vojáci pošlou Darua a Mohameda do provinilcova rodiště Berziny. Po zážitku s prostitutkami (Mohamed ještě nikdy neměl ženu) se oba muži vydají na cestu do Tinguitu. Učitel dá zajatci na vybranou, buď se vydat spravedlnosti, nebo odejít do pouště ke kočovníkům s tím, že on potvrdí ve vesnici jeho popravu. Vesničan volí druhou variantu. Po návratu oznámí Daru žákům, že musí odejít. – Atmosféru příběhu, využívajícího napínavé „westernové“ schéma a sahajícího až k existenciálnímu dramatu s tragikomickými prvky, spoluvytvářejí obrazy drsné krajiny. –jl–

DAVID OELHOFFEN (nar. 1968, Francie) začínal ve filmové produkci a nyní působí jako scenárista a příležitostně jako režisér. Jeho krátký snímek V montérkách byl nominován na Césara a jeho debut Naše shledání byl uveden na MFF v Cannes. – Filmografie: (scénář či spolupráce na něm, režie, není–li uvedeno jinak) kr. filmy Le mur (1996, Zeď), Big Bang (1997), En mon absence (2001; Za mé nepřítomnosti), Echafaudages (2004, Lešení), Sous le bleu (2004, V montérkách) a Aurore, une autre histoire (2006, Aurore, jiný příběh; r. Henri Kebabdjian; spol. sc.), drama o problémech samotářského mladíka Nos retrouvailles (2007, Naše shledání), dobrodružné drama podle povídky Alberta Camuse o venkovském učiteli, který má na počátku alžírské války v roce 1954 dopravit k soudu vraha, Daleko od lidí (2014, Loin des hommes), kriminální thriller Případ SK1 (2014, L’affaire SK1; r. Frédéric Tellier; spol. sc.), dobrodružné drama Dans les forêts de Sibérie (2016, V sibiřských lesích; r. Safy Nebbou; spol. sc.). –jl–