Červená želva

barevný, poetický, animovaný, přístupný, 1:1,85, 2–D, Dolby 5.1, dlouhý – 80 min.

Původní název: La tortue rouge. Země původu: Francie, Belgie, Japonsko. Výrobce: Why Not Productions, Wild Bunch, Studio Ghibli, CN4 Productions, Arte France Cinéma, Belvision, Canal Plus (účast), Ciné Plus (účast), Arte France (účast), Eurimages (podpora), Région Poitou-Charentes (podpora), Département de la Charente Région Wallonne (podpora), La Fondation Gan pour le Cinéma (podpora), Cinémage 9 (spolupráce), Palatine Étoile 11 (spolupráce), Palatine Étoile 12 (spolupráce), BNP Paribas Fortis Film Finance (spolupráce), Prima Linea Productions (výkonná produkce). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 1.12.2016. Mluveno: bez dialogů. – Film oscarového režiséra Michaela Dudoka de Wit z produkce studia Ghibli.

Distribuce: Aerofilms (do 1.12.2025).

AUTOŘI: Režie: Michael Dudok de Wit. Námět: Michael Dudok de Wit. Scénář: Michael Dudok de Wit, Pascale Ferranová. Architekt: Julien De Man. Výtvarník: Michael Dudok de Wit. Střih: Céline Kélépikisová. Zvuk: Matthieu Michaux, Bruno Seznec, Fabien Devillers, Alexandre Fleurant (design), Sébastien Marquilly (design). Výkonná produkce: Valérie Schermannová (Prima Linea Productions), Christophe Jankovic (Prima Linea Productions). Producent: Vincent Maraval, Pascal Caucheteaux, Grégoire Sorlat, Toshio Suzuki, Isao Takahata (kreativní producent). Koproducent: Rémi Burah, Olivier Père, Léon Perahia. Animace: Jean-Christophe Lie (supervize animace), Julien De Man (supervize pozadí), Jean-Pierre Bouchet (supervize kompozice), Eric Briche (supervize animační přípravy), Arnaud Bois (compositing). Zvláštní efekty: Mouloud Oussid. Hudba: Laurent Perez del Mar. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Ceny: MFF v Cannes 2016: Zvláštní cena poroty v soutěži Určitý pohled. – Cena EFA: (nominace) nejlepší animovaný film. Oscar: (nominace) nejlepší animovaný film (Michael Dudok de Wit, Toshio Suzuki). César: nejlepší animovaný film (Michael Dudok de Wit, Vincent Maraval, Pascal Caucheteux).

Když nizozemský režisér Michael Dudok de Wit dostal v roce 2006 nabídku od japonského Studia Ghibli na svůj první celovečerní animovaný debut Červená želva, začal v roce 2007 psát scénář, kreslit storyboard a následně vytvářet animatic. Strávil kvůli příběhu i nějaký čas na malém ostrůvku Seychelského souostroví. Samotná výroba koprodukčního snímku začala ve studiu Prima Linea v Angoulême o šest let později. Jde také o první film Studia Ghibli s evropskou koprodukcí. – Mladý muž se po bouři probere na pláži. Je sám na pustém ostrově. Závistivě sleduje ptáky na obloze. V noci se mu zdá, že létá. Z bambusových kmenů vyrobí vor, jenže na moři mu plavidlo záhy cosi zespodu rozbije. To se opakuje i podruhé. Když při třetím marném pokusu zjistí, že plavidlo rozbíjí obří červená želva, zuří a na pláži ji obrátí na záda. Mrtvému zvířeti pukne krunýř a změní se v krásnou rudovlásku, která vypadá, jako by spala. Muž o ni pečuje a dívka se probudí. Ona pošle do moře prázdný krunýř, on rozestavěný vor. Zamilují se do sebe. Narodí se jim synek, který zdárně prospívá a v moři plave se želvami. Přes ostrov se převalí tsunami. Rodina přežije. Vyroste nový bambusový les. Dospělý syn se s rodiči rozloučí a s želvami odpluje. Zestárlý pár pozoruje odlet ptáků. Muž ve spánku zemře a žena se jako želva vrátí do moře… – Archetypální poetický příběh o samotě, o vůli vzepřít se nepřízni osudu, o partnerské a rodičovské lásce, o pomíjivosti a koloběhu života se odehrává beze slov. Výjimečným ho dělá originální výtvarná koncepce, dokonalá animace a pohádková magie. Při výrobě filmu animátoři používali Cintiq (digitální pero, kterým se dá kreslit na tablet, sloužící zároveň jako monitor, tudíž lze okamžitě vizualizovat výsledky animace). Michael Dudok de Wit uvedl snímek na premiéře v pražském Biu Oko a následně na Přehlídce animovaného filmu v Olomouci (PAF), kde vedl také master class. -kat-

MICHAEL DUDOK de WIT (nar. 15.7.1953, Abcoude, Utrecht, Nizozemsko) navštěvoval uměleckou školu v Ženevě, ale nakonec absolvoval na Škole umění a designu ve West Surrey krátkým snímkem The Interview (1978, Rozhovor). Působil rok v Barceloně, pak přesídlil do Londýna, kde natáčel úspěšné animované reklamní spoty (Heinz, Volkswagen, Nestlé, United Airlines aj.). Upozornil na sebe krátkým animovaným snímkem Mnich a ryba, nominovaným na Oscara a na Cenu BAFTA a oceněným Césarem a Zvláštní cenou poroty na MFAF v Ottavě 2000. Oscara v kategorii krátkých animovaných filmů posléze získal za snímek Otec a dcera, jenž byl dále odměněn Velkou cenou a Cenou diváků na MFAF v Annecy 2000, Velkou cenou a Cenou diváků na MFAF v Hirošimě 2001, Cenou diváků na DOK Lipsko 2001, Cenou za nejlepší nezávislý film a Cenou diváků na MFAF v Ottavě, Velkou cenou na MFAF v Záhřebu a Cenou BAFTA. Celovečerní debut Červená želva získal Zvláštní cenu poroty v soutěži Určitý pohled na MFF v Cannes 2016. Tvůrcova inkoustová a akvarelová technika je inspirována čínským a japonským uměním. Uplatňuje ji nejen v animované tvorbě, ale také v ilustracích knih pro děti. Učí animaci na různých uměleckých školách a univerzitách. V roce 2016 se zúčastnil distribuční premiéry Červené želvy v Praze a v rámci PAF Olomouc 2016 měl i master class. – Filmografie: (animované filmy; režie, scénář či podíl na něm, výtvarník, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Tom Sweep (1992), Le moine et le poisson (1994, Mnich a ryba), Father and Daughter (2000, Otec a dcera) a The Aroma of Tea (2006, Vůně čaje), celovečerní debut, natočený ve spolupráci s japonským Studiem Ghibli, o trosečníkovi na pustém ostrově, který tu najde štěstí se ženou, jež se zjevila v krunýři mrtvého zvířete, Červená želva (2016, La tortue rouge; + nám.). -tbk-