Černí

barevný, psychologický, kriminální, válečný, 15 přístupnost, 1:1,85, 2–D, Dolby Digital, délka – 75 min.

Původní název: Crnci. Země původu: Chorvatsko. Výrobce: Kinorama, Hrvatska radiotelevizija, Programme EAVE (podpora), Programme Media EU (podpora). Rok copyrightu: 2009. Premiéra: 27.10.2016. Mluveno: chorvatsky (titulky). – Originální chorvatské válečné drama. Film Gorana Deviće a Zvonimira Juriće.

Distribuce: Balkanfilm.

AUTOŘI: Režie: Zvonimir Jurić, Goran Dević. Pomocná režie: Dragan Jurić. Scénář: Goran Dević, Zvonimir Jurić. Kamera: Branko Linta. Architekt: Mladen Ožbolt. Návrhy kostýmů: Ivana Zozoliová. Masky: Irena Hadrovićová, Mojca Gorograncová. Střih: Vanja Siruček. Zvuk: Blaž Andračić. Producentka: Ankica Jurićová Tilićová. Koproducent: Vanja Sutlić. Vizuální efekty: Darko Kokić, Goran Mitrović, Trid*Dvad). Zvláštní efekty: Branko Repalust, Kristijan Repalust. Hudba: Jura Ferina, Pavao Miholjević.

Hrají: Ivo Gregurević (Ivo), Krešimir Mikić (Vedran Barišić), Franjo Dijak (Franjo), Rakan Rushaidat (Darko), Emir Hadžihafizbegović (Lega), Nikša Butijer (Šaran), Stjepan Pete (File), Saša Anočić (dealer), Živko Anočić (Tiho), Bojana Ordinačevová (rozhlasová hlasatelka).

České titulky: Pavel Pilch.

Ceny: FF v Pule 2009: Zlatá aréna za režii (Zvonimir Jurić, Goran Dević).

Komorní psychologické drama Černí, otevírající ožehavé téma válečných zločinů během chorvatské války za nezávislost (1991-95), je společným autorským počinem Zvonimira Juriće a Gorana Deviće. Zatímco pro Deviće šlo o první celovečerní hraný film, Jurić již dříve režíroval film Onaj koji će ostati neprimječen (2003, Ten, kdo zůstane bez povšimnutí) a později i film Sekáč (2014, Kosac) uvedený v naší distribuci. – Chorvatsko v roce 1991. Občanská válka byla zdánlivě ukončena uzavřením příměří. Malá paramilitární jednotka Černí se přesto vrací na území kontrolované nepřítelem. Cílem pěti vyzbrojených mužů je odnést těla zabitých kolegů a vyhodit do vzduchu přehradu. Jejich velitel Ivo vede podle mapy komando liduprázdnou krajinou. V lese zjistí, že zabloudili. Když narazí na zaminovanou stezku, údajný pyrotechnik Vedran přizná, že lhal, protože se chtěl dostat z vězení. Mezi muži dojde ke konfliktu a k přestřelce. Ivo zabije Vedrana, další muž pak sám sebe… – Minulost. Ivo se s druhy připravuje na ubytovně na misi, řeší své rozpadávající se manželství a vztah se synem a přijme do oddílu Vedrana. Ten se před akcí neúspěšně pokusí utéct. Objeví přitom garáž se zakrvácenými zdmi, kde byli mučeni a zabíjení lidé. Krizí procházejí také ostatní muži, kteří jsou již unaveni válčením. – (Současnost). Kdosi odtahuje z lesa těla všech zastřelených. – Netradičně vystavěné, pomalu vyprávěné drama nabízí v prvé řadě realistickou psychologickou drobnokresbu, nikoliv výpověď o válce. Diváka staví před množství otázek, souvisejících s motivacemi postav, jejichž postupné zodpovídání jej udržuje až do konce v napětí. –mrš-