Centrální inteligence

barevný, akční komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 108 min.

Původní název: Central Intelligence. Země původu: USA. Výrobce: New Line Cinema, Bluegrass Films, Principato-Young Entertainment, RatPac-Dune Entertainment. Pro Warner Bros., Universal Pictures. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 16.6.2016. Mluveno: anglicky (titulky). – Bez malého Harta a velkého Johnsona svět nezachráníte.

Distribuce: CinemArt (do 16.6.2019). Lokace: USA: Burlington, Winchester, Boston.

AUTOŘI: Režie: Rawson Marshall Thurber. Námět: Ike Barinholtz, David Stassen. Scénář: Rawson Marshall Thurber, Ike Barinholtz, David Stassen. Kamera: Barry Peterson. Architekt: Stephen J. Lineweaver. Návrhy kostýmů: Carol Ramseyová. Masky: James MacKinnon. Střih: Michael L. Sale. Zvuk: Ryan Baker. Výkonná produkce: Toby Emmerich, Michael Fottrell, Richard Brener, Ed Helms. Producent: Peter Principato, Scott Stuber, Paul Young. Koproducent: Beau Bauman. Vizuální efekty: Kelvin McIlwain (supervize), Rodeo FX, Factory VFX, Weta Digital, Cantina Creative. Zvláštní efekty: Mark Hawker (supervize). Hudba: Ludwig Göransson, Theodore Shapiro. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Gabe Hilferová (hudební supervize).

Hrají: Dwayne Johnson (Bob Stone), Kevin Hart (Calvin Joyner), Amy Ryanová (agentka Harrisová), Danielle Nicoletová (Maggie), Jason Bateman (dospělý Trevor), Aaron Paul (Phil), Ryan Hansen (Steve), Tim Griffin (agent Stan Mitchell), Timothy John Smith (agent Nick Cooper), Thomas Kretschmann (kupec), Megan Parková (servírka), Slaine (gangster), Rawson Marshall Thurber.

Koordinátor kaskadérů: Alan Poppleton (+ souboje).

České titulky: Jiří Pražský (Filmprint Digital).

Ve špionské kámošské komedii Centrální inteligence režiséra Rawsona Marshalla Thurbera spojili síly zkušený komik Kevin Hart (157 cm) a ostřílený veterán akčních snímků Dwayne Johnson (194 cm), který již prokázal komediální vlohy i ochotu parodovat sám sebe např. v komedii Dostaňte agenta Smarta (2008, Get Smart; r. Peter Segal). – Před dvaceti lety. Na střední škole odvleče ze sprch zlomyslný Trevor s nohsledy obézního nahého spolužáka Wheirdichta do tělocvičny před shromážděné žáky, kde právě talentovaný maturant Calvin Joyner přebírá titul Národní středoškolák roku. On a jeho dívka Maggie jsou jediní, kdo se Wheirdichtovi nesmějí. Calvin mu podá svou sportovní bundu. – Současnost. Maggie a Calvin jsou manželé. Muž pracuje jako forenzní účetní a nemá v úmyslu jít na abiturientský večírek ročníku 1996, protože se nestal celebritou, jak mu kdysi všichni předpovídali. Nicméně se sejde v hospodě s Wheirdichtem, který se mu ozval přes Facebook. Spolužák si teď říká Bob Stone; stal se z něj svalnatý a sebevědomý obr, který hned ztrestá drzé hosty. Calvin mu pomůže s nějakým účetním problémem a nechá ho u sebe přespat. Ráno se do domu dostaví agentka CIA Pamela Harrisová s kolegy. Bob (který včas zmizel) je prý nebezpečný psychopat. Má jako agent na svědomí vlastizradu a smrt svého parťáka Phila. Calvin se ocitne mezi dvěma ohni. Bob na útěku před kolegy vezme „kamaráda“ s sebou. Vysvětlí mu, z čeho je podezřelý: někdo, kdo si říká Černý jezevec, ukradl šifrovací kódy ke špionážnímu satelitnímu programu a chce je prodat přes aukční stránku (tu Calvin viděl). Bob potřebuje, aby Calvin jako účetní odhalil přes internet, kde a kdy má k transakci dojít. Pátrání zavede bývalé spolužáky do Bostonu. Tam vyjde najevo, že Černý jezevec je Bobův parťák Phil, který smrt fingoval… Bobovo jméno je očištěno a kámoši i s Maggií stihnou sraz maturantů, kde se Bob vyrovná s Trevorem. Calvin dostane nabídku na nové zaměstnání. – Tuctová akční komedie přináší „povinnou“ směsici akce, rádoby vtipných hlášek, „lechtivých“ vtípků, odkazů na filmy, chlapského hecování a bizarních situací. -kat-

RAWSON MARSHALL THURBER (nar. 9.2.1975, San Francisco, Kalifornie) je synem prominentního právníka a podnikatele Marshalla Thurbera. Absolvoval bakalářská studia angličtiny a divadelního umění na Union College (1997) v Schenectady, kde se také věnoval americkému fotbalu, a pak vystudoval filmovou produkci na Jihokalifornské univerzitě (USC). Pracoval jako asistent scenáristy Johna Augusta a prosadil se čtyřminutovým snímkem Terry Tate, kancelářský obránce o neortodoxním způsobu jak zvýšit úřednickou výkonnost, jehož koncept byl použit pro mimořádně úspěšnou sérii reklamních filmů firmy Reebok. Napsal scénář k bláznivé komedii Vybíjená: Běž do toho na plný koule, s nímž dokázal vzbudit zájem herce a producenta Bena Stillera a uchytit se v Hollywoodu. Veselohernímu žánru zůstal věrný i v další tvorbě. Výjimku tvoří adaptace románové prvotiny Michaela Chabona Záhady Pittsburghu, s níž se zúčastnil dramatické soutěže na FF Sundance. Režíroval rovněž po jedné epizodě sitcomů The Loop (Přemet) a Marry Me (Vezmi si mě – TV). Občas vytváří drobné epizodní role (pod jménem Rawson Thurber). – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. filmy The Band (1999, Kapela; + spol. nám.) a Terry Tate, Office Linebacker (2001, Terry Tate, kancelářský obránce; + sc.), veseloherní souboj majitele zchátralé tělocvičny a samolibého vlastníka moderního fitness centra Vybíjená: Běž do toho na plný koule (2004, Dodgeball: A True Underdog Story; + sc., herec) s Vincem Vaughnem a Benem Stillerem, příběh nesmělého absolventa, prožívajícího komplikovaný vztah s přitažlivou houslistkou a jejím přítelem, The Mysteries of Pittsburgh (2007, Záhady Pittsburghu; + sc.) s Jonem Fosterem, Siennou Millerovou a Peterem Sarsgaardem, kr. f. o černošském mladíkovi, který se snaží být dobrým žákem ve škole i vychovatelem tří mladších sester, Manchild (2008, Chlapec), veselohra o drogovém dealerovi, jenž si pořídí rodinu na výlet do Mexika, aby mohl splatit dluh svému dodavateli, Millerovi na tripu (2013, We’re the Millers; + herec) s Jasonem Sudeikisem a Jennifer Anistonovou, komediální příběh účetního, který je bývalým spolužákem zatažen do špionážních hrátek, Centrální inteligence (2016, Central Intelligence; + spol. sc., herec) s Kevinem Hartem a Dwaynem Johnsonem; (herec) The Nines (2006, Devítky; r. John August – V), Easy A (2010, Panna nebo orel; r. Will Gluck – V). -mim-