Čarodějnice

barevný, historický, horor, 15 přístupnost, 1:1,66, 2–D, Dolby Digital, délka – 92 min.

Původní název: The Witch. Země původu: USA, Kanada. Výrobce: Parts & Labor, RT Features, Rooks Nest Entertainment, Maiden Voyage Pictures, Mott Street Pictures. Ve spolupráci: Code Red Productions, Scythia Films, Pulse Films, Special Projects. Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 24.3.2016. Mluveno: anglicky (titulky). – Nádherně děsivý zážitek pro všechny vaše smysly. Zlo může mít mnoho podob.

Distribuce: CinemArt (do 24.3.2019). Lokace: Kanada – Ontario.

AUTOŘI: Režie: Robert Eggers. Scénář: Robert Eggers. Kamera: Jarin Blaschke. Architekt: Craig Lathrop. Návrhy kostýmů: Linda Muirová. Masky: Traci Loaderová, Lydia Pensaová (účesy), Francois Dagenais (prostetika). Střih: Louise Fordová. Zvuk: Rob Turi, Mark Gingras (design). Výkonná produkce: Lourenço SantAnna, Sophie Masová, Michael Sackler, Julia Gozinskaya, Chris Columbus, Eleanor Columbusová, Alex Sagalchik, Alexandra Johnesová, Jonathan Bronfman, Thomas Benski, Lucas Ochoa. Producent: Jay Van Hoy, Lars Knudsen, Jodi Redmondová, Daniel Bekerman, Rodrigo Teixeira. Koproducent: Joel Burch, Rosalie Chilelliová, Lauren Haberová. Vizuální efekty: Geoff D.E. Scott (supervize), Intelligent Creatures. Zvláštní efekty: Max MacDonald (koordinátor). Hudba: Mark Korven. Koordinátor kaskadérů: Eric Bryson, Robert Racki.

Hrají: Anya Taylor-Joyová (Thomasin), Ralph Ineson (William), Kate Dickieová (Katherine), Harvey Scrimshaw (Caleb), Ellie Graingerová (Mercy), Lucas Dawson (Jonas), Bathsheba Garnettová (čarodějnice), Sarah Stephensová (mladá čarodějnice).

České titulky: Helena Čížková (Filmprint Digital).

Ceny: MFF Sundance 2015: Cena za režii amerického filmu (Robert Eggers). Cena ISA: nejlepší první film, nejlepší první scénář (Robert Eggers).

Ve svém celovečerním debutu, pozoruhodném historickém hororu Čarodějnice s podtitulem Báchorka z Nové Anglie (A New-England Folktale), vycházel scenárista a režisér Robert Eggers z dobových materiálů a legend, týkajících se tématu čarodějnic a jejich vymítání. Vznikl tak komorní příběh, opírající se zejména o atmosféru a tajemno. – Nová Anglie 1630. Bohabojný William je i se svou rodinou vyobcován z místní puritánské komunity kvůli přílišné náboženské horlivosti. S manželkou Kate (Katherine), s dcerou Thomasin, synem Calebem, dvojčaty Mercy a Jonasem a s kojencem Samuelem zbuduje hospodářství u tajemného lesa. Nedaří se jim. Všichni jsou hluboce nábožensky založení a trpí výčitkami kvůli domnělému hřešení. Jednoho dne unese kdosi Samuela do lesa. Později se nad dítětem sklání nahá stará žena s nožem… Od únosu se Kate nemůže vzpamatovat. William vezme Caleba do lesa na lov a přizná mu tam, že prodal matčin stříbrný pohár. Neukázněná dvojčata si stále hrají s černým kozlem Čertíkem. Jednou Thomasin postraší Mercy tvrzením, že je čarodějnice. Děti slyší rozhovor rodičů o neutěšené situaci. Thomasin, z níž se stává žena, by měla odejít do služby. Caleb vezme v noci sestru na koni do lesa. Sám tam zabloudí. Thomasin ztratí koně a později se na kraji lesa setká s otcem. V noci objeví u ohrady nahého Thomase, který se v lese setkal s mladou čarodějnicí. Chlapec je nemocný a po krátkém blouznění zemře. Dvojčata obviní sestru z čarodějnictví. Matka jim uvěří, ale dívka přesvědčí otce, že zakletí jsou oni Čertíkem, který je podle ní ve skutečnosti Luciferem. Otec rozhodne, že se s rodinou vrátí druhý den do vsi. V rozčilení zavře děti do chlívku ke kozlovi. Ráno vidí zabité kozy. Dvojčata zmizela. Thomasin pozoruje, jak otce napadne kozel a jak ho zasype hromada dřeva. Sama v sebeobraně zabije matku, která ji napadla. Požádá pak kozla, aby k ní promluvil. On jí vskutku nabídne dobrý život. Nahá dívka s ním odejde do lesa a připojí se k sabatu čarodějnic. -tbk-

ROBERT EGGERS (nar. 1982, New Hampshire) je synem profesora angličtiny a usadil se v Brooklynu. Uměleckou dráhu začínal jako scénograf a divadelní režisér v New Yorku. Později se začal věnovat i filmu. Podílel se na několika titulech jako architekt či návrhář kostýmů a sám natočil tři krátké filmy; v celovečerní hrané tvorbě úspěšně debutoval jako scenárista a režisér historickým hororem Čarodějnice, za nějž získal Cenu za režii amerického filmu na MFF v Sundance 2015. V současné době připravuje remake Upíra Nosferatu. – Filmografie: (scénář a režie, není-li uvedeno jinak) kr. filmy, variace na klasickou pohádku Hansel and Gretel (2007, Jeníček a Mařenka; + výprava, kostýmy), adaptace povídky Edgara Alana Poea The Tell-Tale Heart (2008, Zrádné srdce; + výprava, kostýmy) a parafráze na biblické téma Kaina a Ábela, Brothers (2014, Bratři; + výprava, kostýmy), celovečerní debut, horor o puritánské rodině, ocitající se v sedmnáctém století v Nové Anglii v moci zlých sil, Čarodějnice (2015, The Witch). -tbk-