Brooklyn

barevný, milostný příběh, psychologický, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 112 min.

Původní název: Brooklyn. Země původu: Velká Británie, Kanada, Irsko. Výrobce: Wildgaze Film, Finola Dwyer Productions, Parallel Films, Item 7. Ve spolupráci: Ingenious, BAI RTÉ, Hanway Films, TSG Entertainment. S účastí SODEC. S podporou Programu Media EU. Pro BBC Films, Telefilm Canada, Bord Scannán na hÉireann, SODEC, BFI. Rok výroby: 2015. Premiéra: 25.2.2016. Monopol: CinemArt (do 25.8.2017). Mluveno: anglicky (české titulky).

AUTOŘI: Námět: Colm Tóibín – román Brooklyn (2009, česky Brooklyn, nakl. Mladá fronta, Praha 2010/2016). Scénář: Nick Hornby. Režie: John Crowley. Kamera: Yves Bélanger. Hudba: Michael Brook. Hudební supervize: Kle Savidgeová. Různé skladby a písně. Výprava: François Séguin. Kostýmy: Odile Dicks-Mireauxová. Střih: Jake Roberts. Zvuk: (+ design) Glenn Freemantle. Masky: Morna Fergusonová. Účesy: Lorraine Glynnová. Vizuální efekty: (supervize) Andy Clarke; Windmill Lane VFX. Dodatečné vizuální efekty: Munky. Zvláštní efekty: Brendan Byrne. Výkonní producenti: Christine Langanová, Beth Pattinsonová, Thorsten Schumacher, Zygi Kamasa, Hussain Amarshi, Alan Moloney. Producenti: Finola Dwyerová, Amanda Poseyová. Koproducenti: Pierre Even, Marie-Claude Poulinová. České titulky: Kateřina Hámová.

HERCI: Saoirse Ronanová (Eilis Laceyová), Domhnall Gleeson (Jim Farrell), Emory Cohen (Tony Fiorello), Jim Broadbent (kněz Flood), Julie Waltersová (paní Kehoeová), Jessica Paréová (slečna Fortiniová), Eve Macklinová (Diana), Brid Brennanová (slečna Kellyová), Fiona Glascottová (Rose Laceyová), Jane Brennanová (Mary Laceyová), Nora-Jane Nooneová (Sheila), Jenn Murrayová (Dolores), Eva Birthistleová (Georgina), Michael Zegen (Maurizio), Eileen OHigginsová (Nancy), Peter Campion (George Sheridan), Emily Bett Rickardsová (Patty), Samantha Munroová (Dorothy).

CENY: Ceny BAFTA: Cena Alexandera Kordy za nejlepší britský film (John Crowley, Finola Dwyerová, Amanda Poseyová, Nick Hornby); (nominace) nejlepší herečka (Saoirse Ronanová), nejlepší herečka ve vedlejší roli (Julie Waltersová), nejlepší scénář-adaptace (Nick Hornby), nejlepší kostýmy (Odile Dicks-Mireauxová), nejlepší masky a účesy (Morna Fergusonová, Lorraine Glynnová). Britské nezávislé filmové ceny: nejlepší herečka (Saoirse Ronanová). Cena NYFCC: nejlepší herečka (Saoirse Ronanová). Oscar: (nominace) nejlepší film (Finola Dwyerová, Amanda Poseyová), nejlepší herečka (Saoirse Ronanová), nejlepší scénář-adaptace (Nick Hornby). Zlatý glóbus: (nominace) nejlepší herečka v dramatu (Saoirse Ronanová).

Scénář k filmu Johna Crowleyho Brooklyn napsal známý spisovatel a scenárista Nick Hornby podle oceňovaného stejnojmenného bestselleru irského spisovatele Colma Tóibína z roku 2009. Na pozadí příběhu dívky, opouštějící rodné Irsko, se autor i tvůrci filmu zabývají nejen obvyklým tématem irské emigrace, ale i jejími důsledky pro rodinné vazby. Na rozdíl od jiných děl s podobným námětem, situovaných hlouběji do historie (zejména do období tzv. bramborového hladomoru v letech 1841-1851 nebo do počátku 20. století) se děj odehrává počátkem padesátých let minulého století. – Mladá Eilis (Éliš) Laceyová opouští matku a obdivovanou starší sestru Rose i rodné město Enniscorthy a cestuje lodí do Brooklynu, kde jí kněz Flood opatřil ubytování i místo. Na lodi jí poskytne cenné rady zkušená spolucestující Georgina. Eilis bydlí s několika dalšími mladými ženami v podnájmu u přísné, ale chápavé paní Kehoeové a pracuje v obchodním domě Bartoccis. Stýská se jí po domově. To se změní, když ji na farní taneční zábavě osloví Ital Tony, který je instalatérem. Začnou spolu chodit. Dívka díky otci Floodovi večerně studuje; chce být účetní. Eilis se dozví, že sestra Rose nečekaně zemřela. Rozhodne se odjet na čas za matkou. Ještě před tím se pomiluje s Tonym a tajně se vezmou na radnici. V Irsku si dívka rychle zvyká. Zdrží se tu na svatbu kamarádky Nancy, začne pracovat místo Rose a sblíží se s mladíkem Jimem Farrellem. Váhá s návratem; všichni si myslí, že se ona a Jim vezmou. Když ji však majitelka koloniálu, kde příležitostně pracovala, slečna Kellyová, řekne, že ví o jejím zámořském sňatku, rozhodne se. Rozloučí se se zaskočenou matkou a vrátí se do Brooklynu k Tonymu. – Tvůrci se spolehli na pečlivě udělaný retro styl a na dobré herecké výkony. Jejich vyprávění plyne zvolna, bez radikálních výkyvů a emočního vypětí, v záměrně idylické rovině. -tbk-

JOHN CROWLEY (nar. 19.8.1969, Cork, Irsko) vystudoval angličtinu a pak filozofii na University College (1992) v rodném městě. Už na škole se věnoval divadelní režii a po absolutoriu působil na dublinských jevištích, zejména v Abbey Theatre (Čarodějky ze Salemu, Šest postav hledá autora). Přesídlil do Anglie a na sklonku 90. let se stal asistentem uměleckého ředitele londýnské scény Donmar Warehouse, kde také režíroval řadu her, mj. Jak jsem se naučil řídit, Čarovný les, Juno a páv, Příběhy z Hollywoodu. Velký ohlas měly jeho broadwayské inscenace děl Martina McDonagha Pan Polštář (nominace na Cenu Tony 2005), Ujetá ruka (2010) a také dramatu Keitha Huffa Deštivé dny (2009). Ve filmu se uvedl černou komedií podle scénáře dramatika Marka O’Rowea Intermission (Cena IFTA za režii, Britská nezávislá filmová cena za debut). Kladného přijetí se dočkal i TV snímek podle oceněného románu Jonathana Trigella Ten kluk (televizní Cena BAFTA za režii a nominace na ni v kategorii dramat), uvedený ve Spojených státech v kinech, a adaptace u nás známé předlohy Colma Toíbína Brooklyn (BAFTA za nejlepší britský film). Režíroval také dvě epizody z druhé řady amerického kriminálního seriálu True Detective (2015, Temný případ – TV). Jeho starší bratr Bob Crowley pracuje ve filmu jako výtvarník scény a kostýmů. – Filmografie: (režie) adaptace osmiminutové hry Samuela Becketta Come and Go (TV-2001, Přijít a odejít), příběh propletených vztahů obyčejných lidí z dublinského předměstí Intermission (2003, Intermission) s Colinem Farrellem, Shirley Hendersonovou, Kelly Macdonaldovou, Colmem Meaneym a Cillianem Murphym, střm. adaptace Pinterovy hry Celebration (TV-2007, Oslava), sociální drama o mladíkovi, který chce po propuštění z vězení začít nový život, Boy A (2007, Ten kluk – TV) s Andrewem Garfieldem, příběh desetiletého chlapce, jenž se spřátelí s vysloužilým kouzelníkem, Is Anybody There? (2009, Je tam někdo? – TV) s Michaelem Cainem, thriller o vyšetřování teroristického útoku Closed Circuit (2013, Uzavřený kruh – TV) s Ericem Banou a Rebeccou Hallovou v rolích právníků na opačných stranách, kteří byli kdysi milenci, milostné melodrama irské přistěhovalkyně v New Yorku 50. let Brooklyn (2015, Brooklyn) se Saoirse Ronanovou. -mim-