Bláznivá pětka

barevný, komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–K, Dolby 5.1, dlouhý – 103 min.

Původní název: Five. Země původu: Francie. Výrobce: Les Films du Kiosque. Koprodukce: Studio Canal, Cinéfrance, France 2 Cinéma, Studio Canal. S účastí Canal Plus, France télévisions, Ciné Plus. Ve spolupráci s Indéfilms 4. S přispěním Soficinema Développement 11, Cofimage Développement 4, Manon Production 5, Palatine Étoile 12 Développement, La Procirep et l´Angoa. Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 14.7.2016. Mluveno: česky (dabováno). – Jeden za všechny, všichni za jednoho…

Distribuce: Mirius Film Distribution. S podporou: Program EU Kreativní Evropa – Media.

AUTOŘI: Režie: Igor Gotesman. Scénář: Igor Gotesman. Kamera: Julien Roux. Architekt: Nicolas de Boiscuillé. Návrhy kostýmů: Élise Bouquetová, Reem Kuzayliová. Střih: Stéphane Couturier. Zvuk: Rémi Daru, Séverin Favriau, Vincent Cosson. Výkonná produkce: Sylvain Monod. Producent: François Kraus, Denis Pineau-Valencienne. Koproducent: Etienne Mallet, David Gauquié, Julien Deris, Marc Dujardin. Hudba: Gush. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Pierre Niney (Samuel), François Civil (Timothée), Igor Gotesman (Vadim), Margot Bancilhonová (Julia), Idrissa Hanrot (Nestor), Pascal Demolon (Sophiin otec Barnabé), Michèle Morettiová (paní Simonová), Philippe Duclos (Samuelův otec), Jéromine Chasseriaudová (Sophie), Lucie Boujenahová (Maïa), Fanny Ardantová (Fanny Ardantová).

Dabing: Petr Burian (Samuel), Ondřej Rychlý (Timothée), Filip Švarc (Vadim), Nina Horáková (Julia), Jan Cina (Nestor).

Překlad české verze: Barbora Vrbová. Dialogy české verze: Eva Spoustová. Režie české verze: Eva Spoustová (Studio Virtual).

Komedie Bláznivá pětka je po dvou krátkých filmech Think (2008) a Five (2012) celovečerním režijním debutem francouzského herce a scenáristy Igora Gotesmana, který si v ní také zahrál. – Julia na pusté pláži kdesi v Thajsku vypráví svůj příběh. Od první třídy jsou Samuel (Sam), Timothée, Vadim, Nestor a ona nerozlučnými přáteli, i když jsou povahově rozdílní. Teď už je jim přes dvacet a žijí společně ve velkém pařížském bytě u Sama. Toho bohatý otec podporuje na studiích medicíny, netuše, že se mladík pokouší prorazit jako herec. Všichni si rádi zahulí, pro trávu jezdí na venkov ke kamarádce Sophii. Julia a Vadim jsou pár, ale před ostatními to zatím tají. Při párty u Samova otce vyjde najevo, že syn nemá o lékařství ani ponětí, a oklamaný rodič mu zabaví kreditku. Mladý muž se obává, že kvůli tomu ztratí přátele, proto jim nic neřekne. Svěří se své učitelce herectví madam Simonové. Stará dáma mu věnuje obraz, aby před ním meditoval. Sam pracuje jako portýr v hotelu, kde také prodává klientům marihuanu. Mezi jeho stálé zákaznice patří též herečka Fanny Ardantová. Když kvůli loupeži ve stodole mladík přijde o hlavní zdroj obživy, je bezradný. Nakonec se svěří přátelům a Timothée, který má kontakt na drsné dealery, navrhne řešení – koupit od nich trávu, rozprodat ji a vydělat si tak na nájem. Udělají balíčky a vydají se po klubech. Sam tam zahlédne Julii s Vadimem a pochopí jejich vztah. Zbytek matroše chtějí kamarádi prodat na narozeninovém večírku Sophiina svérázného a zazobaného otce Barnabého, kde mají dělat číšníky, Julia diskotéku a Timothée jako dobrý kuchař má na starosti dort. Jenže Barnabé přistihne Nestora se svou mladou přítelkyní in flagranti a partě nezbude než utéct bez honoráře. Madam Simonová je v nemocnici a později zemře. Samuel od ní dostane dopis: v obrazu od ní jsou ukryté peníze. Dealer, kterému měla parta zaplatit, je zatčen. Sam koupí letenky do Bangkoku. Pětice na břehu moře sleduje západ slunce. – Povrchní příběh je upovídaný a nevynalézavý, protagonisté, nepoučitelně se vrhající do (občas) zábavných, prekérních či šílených situací jsou však sympatičtí. -kat-