Belgica

barevný, psychologický, hudební, 15 přístupnost, 1:1:85, 2–D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 126 min.

Původní název: Belgica. Země původu: Belgie, Francie, Nizozemsko. Výrobce: Menuet, Pyramide Productions, Topkapi Films. Koprodukce: France 3 Cinéma. S podporou: VAF, Screen Flanders & Agentschap Ondernemen, Nederlands Filmfonds, CNC, Institut Français, Eurimages, Tax Shelter Maatregel van de Belgische Federale Overheis, Casa Kafka Pictures. S účastí Kinepolis Film Distribution, Lumière Publishing, Proximus, Medialaan, France Télévisions, Canal Plus, Ciné Plus. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 7.7.2016. Mluveno: vlámsky, nizozemsky, francouzsky, anglicky (titulky). – Vítejte v nejzkaženějším baru v Belgii.

Distribuce: Artcam.

AUTOŘI: Režie: Felix van Groeningen. Scénář: Arne Sierens, Felix van Groeningen. Kamera: Ruben Impens. Architekt: Kurt Rigolle. Návrhy kostýmů: Ann Lauwerysová. Masky: Diana Dreesenová (návrhy masek, účesy). Střih: Nico Leunen. Zvuk: Jan Deca, Michel Schoepping (design zvuku). Producent: Dirk Impens. Koproducent: Francis Boespflug, Stéphane Parthenay, Frans van Gestel, Arnold Heslenfeld, Laurette Schillingsová. Vizuální efekty: Sander Jansen (supervize). Zvláštní efekty: Rick Wiessenhaan. Hudba: Soulwax. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Rick Wiessenhaan.

Hrají: Stef Aerts (Jo), Tom Vermeir (Frank), Hélène De Vosová (Marieke), Charlotte Vandermeerschová (Isabelle), Boris Van Severen (Davy Coppens), Sara De Bosschereová (Nikki), Dominique Van Malder (Manu), Sam Louwyck (Rodrigo), Stefaan De Winter (Ferre), Silvanus Saow (Rudy), Jean-Michel Balthazar (André), Fouad Oulad Khlie (Mohammed).

České titulky: Anna Kareninová.

Ceny: MFF Sundance 2016: Cena za režii (Felix van Groeningen).

Belgický režisér Felix van Groeningen vychází ve snímku Belgica z vyprávění svého otce, majitele nočního podniku v Gentu. V jednoduchém příběhu dvou bratrů, majitelů baru a klubu, hraje výraznou roli hudba dvoučlenné skupiny Soulwax (bratři Stephen a David Dewaeleovi). – Starší Frank, žijící s manželkou Isabelle (která se stará o psí útulek) a s malým synkem, se přidá k mladšímu jednookému bratru Joovi, který si pořídil bar Café Belgica. S kamarády se postará o rozšíření podniku na hudební klub. Prodá auto, aby mohl uplatit hasiče, a získat tak povolení k provozování. V klubu vystupují různé kapely, je v něm pořád plno a také pořádně divoko. Bujarý noční život oba bratry poznamenává stále víc. Pijí a fetují. Frank si začne se zaměstnankyní Nikki, Jo má vztah s Marieke. Ta otěhotní, ale proti partnerově vůli jde na potrat. Mladík ji pak vyhodí, právě tak jako Nikki, která žárlí na Frankovy další sexuální eskapády a dělá scény. Těhotná Isabelle je nešťastná. Vztahy v podniku se zhoršují a stupňuje se napětí mezi zodpovědným Joem a věčně „rozjetým“ Frankem. Ten má potíže s policií, protože surově zmlátil jednoho hosta. Bratři se hádají kvůli podniku. Jo chce, aby byl dál tak anarchistický jako původně a aby fungoval na základě přátelských vztahů. Frank si naopak prosadí zbudování VIP baru a přijetí regulérní ochranky (naopak propustí dosavadního vyhazovače a kamaráda Manua). Po hádce, jež skončí rvačkou bratrů, se rozhodne vyčerpaný Jo skončit. Ale Frank nemá na to, aby ho vyplatil. Isabelle porodí chlapečka. Požádá Joa, aby přiměl bratra ke změně života. Jo, který se marně pokusil usmířit s Marieke, tedy naopak vyplatí Franka, jenž se vrátí k rodině, a sám dál vede Belgicu… – V souladu s prostředím se audiovizuální styl „přizpůsobuje“ atmosféře rockových vystoupení s různými úhly obrazu, s pohyblivou kamerou a světelnými efekty i s prudkým střihem. Soulwax stvořil kromě filmové hudby i písně pro vystoupení patnácti fiktivních kapel různých žánrů. – Český distributor příhodně nasazuje film (uvedený v předpremiéře na MFF v Karlových Varech za účasti režiséra) i v rámci projektu Dělám kino, umožňujícím promítání i mimo kinosály (např. v klubech, barech, kavárnách apod.). -tbk-

FELIX VAN GROENINGEN (nar. 1.11.1977, Gent, Flandry) vystudoval audiovizuální umění na Královské akademii múzických umění v Gentu (KASK; 2000). Podílel se na několika divadelních projektech, ale pak se věnoval filmu. Natočil několik hudebních klipů. Do mezinárodního povědomí vstoupil svým třetím filmem Psanci osudu (Zlatý tulipán na MFF v Istanbulu, Cena za nejlepší film na FF v Ostende); film byl uveden i na MFF v Karlových Varech 2010. Jeho snímek Přerušený kruh byl nominován na Oscara za cizojazyčný film a na ceny EFA za režii, za scénář a za film a získal Cenu LUX Evropského parlamentu, Césara za nejlepší cizojazyčný film, Cenu FIPRESCI na MFF v Palm Springs 2014, Cenu diváků na MFF v Berlíně 2013, ceny za nejlepší film a režii na FF v Ostende. Psychologické hudební drama Belgica bylo uvedeno na MFF v Karlových Varech 2016 za účasti režiséra, který zde byl i mentorem mladých filmařů v sekci První podání. Tvůrce stabilně spolupracuje s producentem Dirkem Impensem, kameramanem Rubenem Impensem a střihačem Nicem Leunenem. Jeho partnerkou je herečka Charlotte Vandermeerschová (nar. 1983).Filmografie: (režie, spolupráce na scénáři, není-li uvedeno jinak) absolventský kr. f. 50CC (2000; režie, sc.), hořká komedie o vztahu propuštěného zlodějíčka a naivní prostitutky Steve + Sky (2004; režie, sc.), další hořká komedie o problémech skupinky přátel, jež nastanou, když se mezi nimi po čase objeví jedna z nich, Dagen zonder lief (2007, S takovými přáteli), hořká komedie o problémech třináctiletého hrdiny, vyrůstajícího v rodině pijanů, De helaasheid der dingen (2009, Psanci osudu), milostný příběh dvou povahově rozdílných lidí, kteří se musejí vyrovnávat s nemocí své dcerky, The Broken Circle Breakdown (2012, Přerušený kruh – TV), psychologické drama dvou bratrů, jimž se postupně vymyká z kontroly jejich divoký život majitelů úspěšného hudebního klubu, Belgica (2016, Belgica). -tbk-