Až na severní pól

barevný, dobrodružný, rodinný, animovaný, přístupný, 1:2,35, 2–D, Dolby 5.1, dlouhý – 80 min.

Původní název: Tout en haut du monde. Země původu: Francie, Dánsko. Výrobce: Sacrebleu Productions, Maybe Movies, 2Minutes, France 3 Cinéma, Nørlum. S účastí France Télévisions, Canal Plus, Ciné Plus. S podporou: CNC, Académie Franco-Russe du Cinéma, Danish Film Institute, West Danish Film Fund, CPH Film Fund, La Fondation Gan pour le Cinéma, Procirep, Angoa, Association Beaumarchais SACD, Program Media EU. Ve spolupráci s Palatine Étoile 11. Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 1.9.2016. Mluveno: francouzsky (titulky), česky (dabováno). – Jdi za svým snem, třeba až na konec světa. Francouzský animovaný film nabídne silný příběh a sympatickou dívčí hrdinku.

Distribuce: Artcam.

AUTOŘI: Režie: Rémi Chayé. Scénář: Claire Paolettiová, Patricia Valeixová, Fabrice de Costil (adaptace a dialogy). Výtvarník: Rémi Chayé. Střih: Benjamin Massoubre. Zvuk: Régis Diebold, Mathieu ZGraggen, Florent Lavallée. Výkonná produkce: Nadine Momboová. Producent: Ron Dyens, Henri Magalon. Koproducent: Jean-Michel Spiner, Claus Toksvig Kjaer, Frederik Villumsen. Animace: Liane-Cho Han (supervize), 2Minutes, Nørlum. Hudba: Jonathan Morali. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hlasy: Christa Théretová (Saša), Féodor Atkine (Olukin), Thomas Sagols (Katch), Rémi Caillebot (Larson), Audrey Sabléová (Naďa), Fabien Briche (Tomskij), Rémi Bichet (Sašin otec), Julienne Degenneová (Sašina matka), Bruno Magnes (Maloney), Loïc Houdré (Lund), Cyrille Monge (Mowson), Delphine Brailloová (Olga), Gabriel Le Doze (rektor).

Dabing: Viktorie Taberyová (Saša), Zdeněk Maryška (Olukin), Robin Pařík (Katch), Radek Kuchař (Larson), Kristýna Valová (Naďa), Marek Libert (Tomskij), Jiří Ptáčník (otec), Simona Prasková (matka), Lukáš Jurek (Lund), Zuzana Slavíková (Olga).

České titulky: Jana Trubková. Překlad české verze: Irena Novotná. Dialogy české verze: Marie Fronková. Režie české verze: Marie Fronková (Studio Barrandov).

Cena: MF animovaného filmu v Annecy 2015: Cena diváků. Tokyo Anime Award 2016: Velká cena.

Animované dobrodružství Až na severní pól je velmi působivým a originálním celovečerním režijním debutem francouzského výtvarníka a animátora Rémiho Chayéa. – Petrohrad, 1882. Patnáctiletá Saša Černěcovová náhodou vyslechne v budově akademie, jak nadutý carův synovec, nový vědecký poradce kníže Tomskij, odmítne, aby se zdejší knihovna jmenovala po jejím milovaném dědečkovi, kapitánu, badateli a polárníku Olukinovi, který se před pěti lety vydal k severnímu pólu. Nevrátil se a pátrání po jeho lodi Davaj bylo neúspěšné. Sašini bohatí rodiče uspořádají pro dcerku ples. Dívka předtím narazí na dědovy poznámky k expedici a pochopí, že záchranné výpravy hledaly Davaj na nesprávném místě. Řekne o tom na plese Tomskému, který však uraženě odejde. Otec se pak na dceru rozzlobí. Dívka v noci uteče s úmyslem najít ztracenou loď sama. Dorazí do Archangelska. Zaplatí náušnicemi od dědečka „kapitánu“ Larsonovi, ale loď, jejímž kapitánem je ve skutečnosti Larsonův bratr Lund, odpluje bez ní. Saši se ujme majitelka přístavního hostince Olga, dívka si však musí svůj pobyt odpracovat. Na fyzickou práci není mladičká aristokratka zvyklá, ale učí se rychle. Po návratu Lundovy lodi se kapitán dozví, co bratr provedl (ten náušnice navíc už prodal). Jako muž dbalý cti vezme Sašu na pátrání po Olukinově lodi, za jejíž nalezení ostatně car vypsal odměnu milion rublů. Saša se spřátelí s plavčíkem Katchem. Zažijí bouři. Při pokusu vyprostit loď ze sevření ker o ni přijdou. Lund je těžce raněn. Mají jídlo na čtrnáct dní. Vydají se pěšky tam, kde by podle Saši měla být Davaj. Cesta je svízelná, námořníci se hádají, zlobí se na kapitána, že se řídí dívčinými radami. Nešťastná Saša se z posledních sil vydá sama z tábora, najde umrzlého dědečka a deník, určený pro ni. Podle souřadnic pak námořníci objeví v ledu loď, uvedou ji do chodu a vyrazí k domovu. Přivítání je velkolepé, rodiče jsou rádi, že mají dceru doma. Z dědečkova deníku se dívka dozví o smutném konci výpravy. Olukina opustila posádka. Starý muž sice doputoval na severní pól, kde vztyčil vlajku, ale cestu zpět už nezvládl. – Napínavý, přímočarý příběh je výjimečný zdánlivě jednoduchým, zároveň sdělným grafickým stylem; vše se skládá z jednobarevných ploch; předměty jako lodě, saně, vlaky a bryčky jsou vytvořeny jako 3D objekty. -kat-