Assassin’s Creed

barevný, akční, dobrodružný, sci-fi, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, 3-D, zvuk – 5.1, 7.1 (Dolby Atmos), dlouhý – 116 min.

Původní název: Assassins Creed. Země původu: USA, Velká Británie, Francie. Výrobce: New Regency, Ubisoft Motion Pictures, DMC Film, Kennedy/Marshall Company, Ratpac Production (spolupráce), Regency Enterprises (zadavatel), Ubisoft Entertainment (zadavatel). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 29.12.2016. Mluveno: anglicky, španělsky (české titulky). – Osud ti koluje v žilách.

Distribuce: CinemArt (do 29.6.2018). Lokace: Malta: Valleta, pevnost Rinella, ostrov Manoel. Španělsko: Andalusie. Velká Británie: Londýn.

AUTOŘI: Režie: Justin Kurzel. Pomocná režie: Jonathan Taylor (II. režie). Předloha: videohry společnosti Ubisoft Assassins Creed. Scénář: Michael Lesslie, Adam Cooper, Bill Collage. Kamera: Adam Arkapaw. Druhá kamera: Jonathan Taylor. Architekt: Andy Nicholson. Návrhy kostýmů: Sammy Sheldon Differová. Masky: Paul Gooch (návrhy masek a účesy). Střih: Christopher Tellefsen. Zvuk: John Casali, Markus Stemler (design zvuku). Výkonná produkce: Christine Burgess-Quémardová, Serge Hascoët, Jean de Rivières, Markus Barmettler, Philip Lee. Producent: Jean-Julien Baronnet, Gérard Guillemot, Frank Marshall, Patrick Crowley, Michael Fassbender, Conor McCaughan, Arnon Milchan. Vizuální efekty: Ged Wright (supervize), Double Negative, One of US, Cinesite, Hybride Technologies, Image Engine Design, Peerless Camera Company, Milk Visual Effects, Proof, Rodeo FX, Vitality Visual Effects. Zvláštní efekty: Andy Williams (supervize). Hudba: Jed Kurzel. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Lucy Brightová (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Ben Cooke.

Hrají: Michael Fassbender (Callum Lynch/Aguilar de Nerha), Marion Cotillardová (dr. Sofia Rikkinová), Jeremy Irons (Alan Rikkin), Brendan Gleeson (Joseph Lynch), Charlotte Ramplingová (Ellen Kayeová), Michael K. Williams (Moussa), Denis Ménochet (McGowen), Ariane Labedová (asasínka Maria), Khalid Abdalla (sultán Mohammed XII.), Essie Davisová (Mary Lynchová), Matias Varela (Emir), Callum Turner (Nathan), Carlos Bardem (Benedicto), Javier Gutiérrez (Tomas de Torquemada), Hovik Keuchkerian (Ojeda), Brian Gleeson (mladý Joseph Lynch), Michelle H. Linová (Lin).

České titulky: František Fuka (překlad).

Australský režisér Justin Kurzel upoutal pozornost originálním přepisem Shakespearova Macbetha (2015, Macbeth), v němž hráli hlavní role Michael Fassbender a Marion Cotillardová. Tato trojice se znovu setkala ve filmu Assassins Creed (česky Přesvědčení asasínů), inspirovaném stejnojmennou úspěšnou videohrou. V žánrově rozpolceném titulu s původním scénářem se prolíná velkolepá akční podívaná s chladnou modernistickou sci-fi. – Ve světě proti sobě od věků stojí křesťanský rytířský řád templářů, který chce pomocí Jablka Ráje zbavit lidi svobodné vůle, a tajný řád asasínů, který se mu v tom snaží zabránit. – V roce 1986 najde malý chlapec Cal (Callum) Lynch svou matku zabitou. Udělal to zjevně jeho otec, který synovi přikáže, aby rychle uprchl, protože si pro něj přijíždí komando. O třicet let později je Cal Lynch popraven jedem za vraždu pasáka. Probere se však v laboratoři nadace Abstergo, kde jej doktorka Sofia Rikkinová, dcera ředitele společnosti Alana Rikkina, podrobuje experimentům s DNA. Cal je totiž potomek asasína Aguilara de Nerha, který v roce 1492 někde ukryl Jablko Ráje. Pomocí technologie Animus propojí Sofia genetické vzpomínky Aguilara s Calem, a ten se ocitá v jeho kůži ve středověké Andalusii. Templáři se zde zmocnili sultánova syna a chtějí jej vyměnit za Jablko. Po řadě krutých bojů, honiček a napínavých soubojů ve středověkém městě se Aguilar s pomocí asasínky Marii, kterou miluje a která přitom zahyne, zmocní Jablka a předá je Kryštofu Kolumbovi, chystajícímu se na svou plavbu. – Cal se v Abstergu setká s dalšími potomky asasínů, mezi nimiž je i jeho otec, který jej marně přesvědčuje, že smrt matky byla jeho i jejím rozhodnutím, aby ji nedostali templáři. Ti se vzbouří a i s Calem zmizí (otec zahyne). Jenže to už je Alan Rikkin s dcerou na cestě pro Jablko, jež získají z Kolumbova hrobu. Sofia, která měla na projektu vědecký zájem a věřila, že nález Jablka zajistí světu mír, pozdě pochopí, že ji otec, čelný představitel templářů, podvedl. Při shromáždění řádu v Londýně ukáže oslavovaný muž Jablko. Zasáhnou zde potomci asasínů. Cal se zmocní Jablka a se dvěma dalšími unikne. – Zdá se, že nic nebrání tomu, aby měl film pokračování. – Navzdory hereckému obsazení a profesionálně zvládnutým akčním scénám se překombinovaný film poněkud míjí účinkem. – Michael Fassbender se podílel na filmu i jako spoluproducent. -tbk-

JUSTIN KURZEL (nar. 3.8.1974, Gawler, Jižní Austrálie) absolvoval obor scénografie na Národním institutu dramatického umění (NIDA) v Sydney a působil na australských jevištích. Nějaký čas hrál na baskytaru v hudební skupině bratra Jeda, a pak vystudoval film na melbournské Victoria College of the Arts (VAC). Natáčel videoklipy pro bratrovu kapelu Mess Hall a díky mezinárodnímu ohlasu absolventského snímku Modrý jazyk se dostal k režii reklamních spotů. Prosadil se celovečerní prvotinou Snowtown, oceněnou v rámci sekce Týden kritiky na MFF v Cannes. Na domácí půdě snímek mj. získal šest Australských filmových cen (včetně režie) a čtyři Ceny australských filmových kritiků (včetně nejlepšího filmu a režie). Kurzel se s výrazným přispěním krajanů, kameramana Adama Arkapawa a výtvarnice Fiony Crombieové, opírá ve své tvorbě především o silné vizuální cítění. Pravidelným spolupracovníkem ve funkci skladatele je také zmíněný mladší sourozenec Jed. Kurzel je od roku 2002 ženatý s herečkou Essie Davisovou, s níž vychovává dcery-dvojčata. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Meeting Misty Rain (2000, Setkání s Misty Rainovou) a Blue Tongue (2004, Modrý jazyk; + sc., střih), drama podle skutečného případu z konce 90. let o sériovém vrahovi Johnu Buntingovi, nazvané podle jeho působiště Snowtown (2011 – TV), epizoda Boner McPharlin’s Moll (Holka Bonera McPharlina; + sc.) z filmu podle povídek Tima Wintona The Turning (2013, Obrat), adaptace Shakespearovy tragédie Macbeth (2015, Macbeth) s Michaelem Fassbenderem a Marion Cotillardovou, adaptace stejnojmenné videohry o muži, který díky probuzení své genetické paměti načerpá znalosti svého předka z tajné zabijácké organizace, Assassin’s Creed (2016, Assassin’s Creed), opět s Michaelem Fassbenderem a Marion Cotillardovou. -mim-