Anomalisa

barevný, animovaný, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 90 min.

Původní název: Anomalisa. Země původu: USA. Výrobce: Starburns Industry, Snoot Entertainment. Pro Paramount Pictures. Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 17.3.2016. Mluveno: anglicky (titulky).

Distribuce: CinemArt (do 17.3.2019).

AUTOŘI: Režie: Charlie Kaufman, Duke Johnson. Scénář: Charlie Kaufman. Kamera: Joe Passarelli. Architekt: John Joyce, Huy Vu. Výtvarník: Caroline Kastelicová (výroba loutek). Návrhy kostýmů: Susan Donymová. Střih: Garret Elkins. Zvuk: Aaron Glascock, Christopher Aud. Výkonná produkce: James A. Fino, Dan Harmon, Joe Russo II, Keith Calder, Jessica Calderová, Aaron Mitchell, Kassandra Mitchellová, Pandora Edmistonová, David Fuchs, Simon Ore, David Rheingold, Adrian Versteegh. Producent: Rosa Tranová, Duke Johnson, Charlie Kaufman, Dino Stamatopoulos. Animace: Dan Driscoll (supervize). Vizuální efekty: Derek Smith (supervize), Drawn By the Light, Temprimental Films, Skulley Effects, Handsome, Dimitri Loginowski. Hudba: Carter Burwell. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Mluví: David Thewlis (Michael Stone), Jennifer Jason Leighová (Lisa Hesselmanová), Tom Noonan (všichni ostatní).

České titulky: Veronika Sysalová.

Ceny: MFF v Benátkách 2015: Velká cena poroty (Charlie Kaufman, Duke Johnson). Ceny LAFCA: nejlepší animovaný film. – Oscar: (nominace) nejlepší dlouhý animovaný film. Zlatý glóbus: (nominace) nejlepší animovaný film. Ceny ISA: (nominace) nejlepší film, nejlepší režie (Charlie Kaufman, Duke Johnson), nejlepší scénář (Charlie Kaufman), nejlepší vedlejší ženská role (Jennifer Jason Leighová).

Hlavním hrdinou druhého režijního počinu scenáristy Charlieho Kaufmana a spolurežiséra Dukea Johnsona, animovaného snímku Anomalisa, je muž ve středních letech Michael Stone, autor bestselleru o správném fungování zákaznického servisu. Jako vyhlášený řečník je pozván na seminář do Cincinnati, kde má na toto téma promluvit. Znuděný Michael je ženatý a má malého syna, ale rozhodne se tu kontaktovat svou dávnou milenku Bellu. Setká se s ní v hotelovém baru. Mladá žena je v depresi po nedávném rozchodu a vztekle odejde poté, co se ji muž snaží nalákat do svého pokoje. Michael se vzápětí seznámí se dvěma fanynkami. Menší, nejistá tmavovláska Lisa Hesselmanová ho fascinuje, a tak ji po flámu u baru pozve k sobě a pomiluje se s ní. Žena má pocit, že je jakousi anomálií, a tak jí Michael začne říkat Anomalisa. Slíbí jí, že opustí rodinu. Zakomplexovaná Lisa je nadšená. V noci má Michael realistickou noční můru, v níž mu manažer hotelu jeho rozhodnutí rozmlouvá. Muž ve snu utíká s Lisou před zfanatizovanými hotelovými zaměstnanci, kteří ho všichni chtějí pro sebe. Ráno Michael vystřízliví a začíná si všímat milenčiných nedostatků. Už mu nepřipadá tak jiná a vnímá jinak i její výjimečný hlas. Seminář dopadne katastrofálně, protože se Michael nedokáže soustředit. Nakonec hotel tajně opustí bez Lisy a vrátí se k rodině stejně znuděný jako předtím. Lisa mu napíše dojemný dopis… – V oblasti současné celovečerní animované tvorby je loutková, po okénku snímaná Anomalisa, naprostým zjevením. Tvůrci originálně propojili hyperrealistické ztvárnění, kdy loutky z dálky vypadají jako živí herci a prostředí hotelu jako skutečné, s nevšedními zcizujícími prvky – odkrytými spoji jednotlivých výměnných částí na hlavách postav či použitím mužského hlasu pro ženské party. Zároveň v postavě odborníka na komunikaci, který má paradoxně potíže domluvit se s lidmi, zevšeobecnili problém komunikace v současném světě. Základem pro film byla „zvuková hra“, kterou v roce 2005 Charlie Kaufman napsal pod pseudonymem Francis Fregoli pro projekt skladatele Cartera Burwella Theater of a New Ear. Snímek je v České republice uváděn v omezené distribuci (na objednávku). -mat-

CHARLIE KAUFMAN (vl. jm. Charles Stuart Kaufman, nar. 19.11.1958, New York) pochází z židovské rodiny. Vyrůstal na Long Islandu a v Connecticutu, kde účinkoval ve školních představeních. Krátce navštěvoval Bostonskou univerzitu, ale nakonec vystudoval film na Newyorské univerzitě (NYU). Na začátku 90. let přesídlil do Los Angeles, kde se uplatnil jako scenárista komediálních TV seriálů Get a Life (Začni žít), The Edge (Na ostří), The Trouble with Larry (Potíže s Larrym), Ned and Stacey (Ned a Stacey; + spol. prod. – TV), The Dana Carvey Show a producent nezdařeného sitcomu Misery Loves Company (Trápení miluje společnost). Na přelomu tisíciletí se prosadil jako vysoce originální autor surrealisticky laděných scénářů V kůži Johna Malkoviche (Ceny BAFTA, LAFCA, NSFC a ISA, nominace na Oscara a na Zlatý glóbus) a Adaptace (Ceny NYFCC a BAFTA, nominace na Oscara a na Zlatý glóbus; Cena NBR spolu s filmy Slez ze stromu a Miluj svého zabijáka). Přestal své látky svěřovat jiným tvůrcům a oba zatímní režijní pokusy mu vynesly další ocenění, Synecdoche, New York (Cena ISA za první film a nominace za scénář) i animovaný snímek Anomalisa (Velká zvláštní cena poroty na MFF v Benátkách, Cena LAFCA a nominace na Oscara za animovaný film, nominace na Cenu ISA za nejlepší film, scénář i režii). Na MFF v Karlových Varech 2016 převzal Cenu prezidenta festivalu. – Filmografie: (scénář, není-li uvedeno jinak) příběh loutkoherce, který dokáže ovládat hereckou celebritu, V kůži Johna Malkoviche (1999, Being John Malkovich; r. Spike Jonze; + spol. prod.) s Johnem Cusackem, satira na civilizační zlozvyky Slez ze stromu (2001, Human Nature; r. Michel Gondry; + spol. píseň, spol. prod.) s Timem Robbinsem a Patriciou Arquetteovou, nekonvenční přepis knížky Susan Orleanové Zloděj orchidejí, nazvaný Adaptace (2002, Adaptation.; r. Spike Jonze; + spol. prod.) s Nicolasem Cagem, Meryl Streepovou a Chrisem Cooperem, filmová verze svérázné autobiografie televizního baviče Chucka Barrise Milujte svého zabijáka (2002, Confessions of a Dangerous Mind; r. George Clooney) se Samem Rockwellem, příběh dvojice, která se snaží zachránit svůj vztah vymazáním špatných vzpomínek, Věčný svit neposkvrněné mysli (2004, Eternal Sunshine of the Spotless Mind; r. Michel Gondry; + spol. prod.) s Jimem Carreym a Kate Winsletovou, alegorický příběh divadelního režiséra, snažícího se inscenovat vlastní i cizí životy, Synecdoche, New York (2008, Synecdoche, New York; + režie, spol. písně, spol. prod.) s Philipem Seymourem Hoffmanem, neprodaný komediální pilot How and Why (TV-2014, Jak a proč; + režie, spol. prod.), anim. komedie podle vlastní divadelní hry Anomalisa (2015, Anomalisa; spol. r. Duke Johnson; + nám., spol. píseň, spol. prod.). – mim-