Angry Birds ve filmu

barevný, dobrodružný, rodinný, animovaný, komedie, přístupný, 1:1,85, 2–D, 3-D, Dolby Digital (Dolby Surround 7.1), délka – 98 min.

Původní název: The Angry Birds Movie. Země původu: USA, Finsko. Výrobce: Rovio Animation, Sony Pictures Imageworks, Columbia Pictures. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 12.5.2016. Mluveno: česky (dabováno). – A je po ptákách.

Distribuce: Falcon (do 11.5.2018).

AUTOŘI: Režie: Fergal Reilly, Clay Kaytis. Námět: Mikko Polla, Mikael Hed, John Cohen. Předloha: (neuvedeno) videohra pro mobily společnosti Rovio Entertainment Angry Birds. Scénář: Jon Vitti. Výtvarník: Pete Oswald, Luis Gadea (návrhy postav). Střih: Kent Beyda, Ally Garrettová. Zvuk: Tom Myers. Výkonná produkce: Mikael Hed, David Maisel. Producent: John Cohen, Catherine Winderová. Animace: Pete Nash (supervize). Vizuální efekty: Danny Dimian, SPI (+ animace). Hudba: Heitor Pereira. Hudební dramaturgie: Manish Raval (hudební supervize), Tom Wolfe (hudební supervize). Použitá hudba: různé skladby a písně.

Mluví: Jason Sudeikis (Red/Ruďák), Josh Gad (Chuck/Žluťas), Danny McBride (Bomb/Bombas), Peter Dinklage (Mighty Eagle/Orel Vazoun), Bill Hader (Leonard), Maya Rudolphová (Matilda/Matylda), Keegan-Michael Key (Judge Peckinpah/Soudce), Sean Penn (Terence), Kate McKinnonová (Stella), Anthony Padilla (Hal).

Dabing: Petr Rychlý (Ruďák), Jan Dolanský (Žluťas), Roman Štabrňák (Bombas), Vlastimil Zavřel (Leonard), Jan Šťastný (Orel Vazoun), Jan Vlasák (Soudce), Tereza Bebarová (Matylda), Martha Issová (Stella), Matěj Ruppert (Hal), Jana Šulcová, Miroslav Táborský, Pavel Tesař, Jan Vondráček, Otmar Brancuzský, Otakar Brousek, Pavlína Kostková.

Překlad české verze: Vojtěch Kostiha. Dialogy české verze: Zdeněk Štěpán (+ texty písní). Režie české verze: Zdeněk Štěpán (Studio Virtual).

Animovaná rodinná dobrodružná komedie debutujících režisérů Fergala Reillyho a Claye Klaytise, nazvaná Angry Birds ve filmu, je první filmovou verzí jedné z nejoblíbenějších videoher pro mobily Angry Birds, vyvinuté finskou společností Rovio v roce 2009. Ta kvůli snímku vybudovala vlastní studio Rovio Animation a získala zkušené specialisty, mj. scenáristu Jona Vittiho, producenty Johna Cohena a Catherine Winderovou. Děj se samozřejmě opírá o hlavní téma hry, tedy soupeření nelétavých ptáků se zelenými prasaty, která jim ukradla vejce, ale vychází ze zcela samostatného příběhu, v němž se klade důraz nejen na dynamické akční scény, ale také na jednotlivé charaktery. – V idylické vesnici na Ptačím ostrově, obývaném nelétavými ptáky (s lidskými vlastnostmi) se ze společenství vymyká pták Rudohněv, zvaný Ruďák. Pro svou vznětlivou povahu je zdejším outsiderem a samolibý Soudce jej odsoudí k absolvování hodin zvládání hněvu. U slepičí terapeutky Matyldy se Ruďák seznámí s podobnými outsidery: superrychlým Žluťasem, dobromyslným Bombasem, který v kritických chvílích vybuchuje, a s nemluvným ptačím obrem Terencem. Egoistický Ruďák nemá zájem o nabízená přátelství. To se změní, když na ostrov dorazí dvě lodě se zelenými prasaty, vedenými úlisným mořeplavcem Leonardem. Naivní ptáci se ochotně s prasaty druží. Jen Ruďák má podezření, jež se potvrdí až příliš pozdě. Prasata se zmocní všech vajec a odvezou je do svého města Prasečák. Ruďák se Žluťasem a Bombasem marně hledají pomoc u legendárního Orla Vazouna, žijícího v jeskyni na vysoké skále. Musejí si pomoci sami. Ruďák se stane vůdcem komunity a povzbudí ji ke vzteku vůči nepříteli. Ptáci se dopraví k Prasečáku na voru a pomocí obřího praku se dobývají do města. Po těžkém boji s Orlem Vazounem, který na poslední chvíli přiletěl, zvítězí a vrátí se domů i s vejci. Ruďák je uznán za hrdinu. Sám se změnil a má rád své přátele. Poražený Leonard, ve skutečnosti prasečí král Bahňák, však tvrdí, že s ptáky ještě neskončil… – Snímek se vyznačuje prudkým spádem děje, značným množstvím dialogů, pestrou barevností, umírněnou didaktičností a místy také nadbytečnou vulgaritou či „nekorektností“. – Kromě několika řad videoher vznikl též TV seriál Angry Birds Toons/Piggy Tales (2014, Angry Birds: Prasátka – V). -tbk-

FERGAL REILLY (nar. 19??, Ardee, Louth, Irsko) studoval výtvarnou komunikaci na Dun Laoghaire College of Art and Design v Dublinu (dnes IADT), kde si jej všimli lidé ze Studia Walta Disneyho. V devatenácti letech se přestěhoval do Hollywoodu a působil v různých studiích (Walt Disney Pictures, Warner Bros., Columbia Pictures) především jako tvůrce storyboardů, jak animovaných tak hraných filmů, např. u titulů Sama Raimiho (Spider-Man 2), Brada Birda (Železný obr) nebo Roba Minkoffa (Myšák Stuart Little 2, Strašidelný dům). Přednáší na několika vysokých školách, např. na Kalifornském uměleckém institutu (CalArts). Jako režisér debutoval spolu s Clayem Klaytisem akční animovanou komedií podle oblíbené hry pro mobilní telefony Angry Birds ve filmu (2016, The Angry Birds Movie). -tbk-

CLAY KAYTIS (nar. 19??, Orange, Kalifornie) začínal ve společnosti Walt Disney Animation Studios v roce 1995 jako stážista a v různých funkcích se podílel na několika titulech tohoto studia, než se stal animátorem mj. na snímcích Planeta pokladů (2002, Treasure Planet; r. Ron Clements, John Musker), Robinsonovi (2007, Meet the Robinsons; r. Stephen J. Anderson), Bolt – pes pro každý případ (2008, Bolt; r. Chris Williams, Byron Howard), Na vlásku (2010, Tangled; r. Nathan Greno, Byron Howard), Raubíř Ralf (2012, Wreck-It Ralph; r. Rich Moore; autor a režisér závěrečných titulků), na krátkém oscarovém filmu Papíry (2012, Paperman; r. John Kahrs) nebo na Ledovém království (2013, Frozen; r. Chris Buck, Jennifer Leeová). Spolupracoval s legendárními tvůrci moderních animovaných filmů, s nimiž natočil sérii rozhovorů The Animation Podcast. S manželkou vlastní produkční společnost Frogbot Films. Jako režisér debutoval spolu s Fergalem Reillym akční animovanou komedií podle oblíbené hry pro mobilní telefony Angry Birds ve filmu (2016, The Angry Birds Movie). -tbk-