Alvin a Chipmunkové: Čiperná jízda

barevný, hraný/animovaný, rodinný, hudební, komedie, road movie, přístupný, 1:1,85, 2-D, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 86 min.

Původní název: Alvin and the Chipmunks: The Road Chip. Země původu: USA. Výrobce: Bagdasarian Company. Pro Fox 2000, Regency Pictures. Rok výroby: 2015. Premiéra: 28.1.2016. Monopol: CinemArt (do 28.7.2017). Mluveno: česky, slovensky (dabováno). – Rychle a chlupatě.

AUTOŘI: Námět: Ross Bagdasarian, Janice Karmanová – postavy. Scénář: Randi Mayem Singerová, Adam Sztykiel. Režie: Walt Becker. II. režie: Thomas E. Ackerman. Kamera: Peter Lyons Collister. Hudba: Mark Mothersbaugh. Hudební supervize: Tom Wolfe, Manish Raval. Různé skladby a písně. Výprava: Richard Holland. Kostýmy: Mary Claire Hannanová. Střih: Ryan Folsey. Zvuk: Todd Weaver. Vizuální efekty: (supervize) Joe Letteri; (+ animace) Weta Digital. Zvláštní efekty: (koordinátor) Caius Man. Koordinátor kaskadérů: Jack Gill. Výkonní producenti: Karen Rosenfeltová, Arnon Milchan, John Starke, Steve Waterman. Producenti: Janice Karmanová, Ross Bagdasarian. České dialogy a režie české verze: Petr Pospíchal (Barrandov Studio).

HERCI: Jason Lee (Dave – Dalibor Gondík), Tony Hale (agent Suggs – Ladislav Cigánek), Kimberly Williams-Paisleyová (Samantha – Sabina Laurinová), Josh Green (Miles – Robin Pařík), Bella Thorneová (Ashley), John Waters (cestující první třídy), Jennifer Coolidgeová (paní Priceová – Vanda Károlyi), Uzo Adubaová (kontrolorka na letišti). – HLASY: Viktor Dvořák/Justin Long (Alvin), Ivo Hrbáč/Matthew Gray Gubler (Simon), Jan Maxián/Jesse McCartney (Teodor), Vanda Károlyi/Anna Farisová (Jeanette), Zuzana Norisová/Christina Applegateová (Brittany).

Po kombinovaných snímcích Alvin a Chipmunkové (2007, Alvin and the Chipmunks; r. Tim Hill), Alvin a Chipmunkové 2 (2009, Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel; r. Betty Thomasová) a Alvin a Chipmunkové 3 (2011, Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked; r. Mike Mitchell) natočil režisér Walt Becker další díl série Alvin a Chipmunkové: Čiperná jízda. Pokračují v ní dobrodružství trojice muzikálních hlodavců, které v roce 1958 proslavil písničkář Ross Bagdasarian, a jejich opatrovníka, skladatele Davea. – Čipmanky Alvina, Teodora a Simona zneklidní, když jim Dave sdělí, že začíná novou kapitolu života. Na minigolfu je seznámí se svou přítelkyní Samanthou a jejím dospívajícím a nepřátelským synem Milesem. Čipmankové se rozhodnou překazit Daveovi žádost o Samanthinu ruku. Dave s přítelkyní odjedou do Miami na párty k albu Daveovy mladičké chráněnky Ashley. Čipmankové uzavřou s Milesem spojenectví a vyrazí letadlem za nimi. Kvůli nim dojde na nouzové přistání, po němž uniknou bezpečnostnímu agentu Suggsovi a vyrazí do Miami napřed taxíkem a pak autobusem; na jízdné vydělávají hraním a Miles je doprovází na kytaru. Cesta se Suggsem v patách vede mj. přes Texas a New Orleans, kde si užijí v jazzovém průvodu. V Miami se ukáže, že zásnuby měl v plánu Daveův přítel Barry. Nakonec čipmanci vše napraví: agenta Suggse znemožní, omluví se a zazpívají na párty i s Milesem, Ashley a s kamarádkami čipmankami. Dave pochopí, že jsou rodina, a tak „kluky“ úředně adoptuje. – Snímek obsahuje četné odkazy na minulé díly a nijak nevybočuje ze série. Řídký děj je prošpikovaný a natahovaný nenápaditými tanečními čísly s chytlavou muzikou. -kat-

WALT BECKER (vl. jm. Walter William Becker, nar. 16.9.1968, Los Angeles) vyrůstal v Pasadeně. Vystudoval sdělovací prostředky na Kalifornské univerzitě (UCLA) a pak absolvoval filmovou a televizní fakultu Jihokalifornské univerzity (USC; 1995). Nejdřív se prosadil jako autor dvou románů, příběhu skupiny archeologů, kteří v Africe objeví stopy mimozemšťanů, Chybějící článek (1998, česky 2000) a dramatu maloměstského lékaře, jenž se má stát ministrem zdravotnictví, Misconception (2001, Mylná představa), napsaný se známým právníkem Robertem Shapirem. V Hollywoodu se uplatnil jako tvůrce veseloher, z nichž divácky nejúspěšnější je motorkářská komedie Divočáci. Pracoval také pro televizi. Byl spolutvůrcem komediálního seriálu z prostředí vysokoškolské koleje Glory Daze (2010-11, Opar slávy; + spol. sc., spol. režie, spol. prod.) a režíroval čtyři epizody rodinné show Kirby Buckets (2014-15), jejíž titulní třináctiletý hrdina chce být animátorem, a jeden díl úspěšného sitcomu Sullivan & Son (Sullivan a syn – TV). Jako výkonný producent je podepsán pod seriálem Bad Samaritans (2013, Špatní samaritáni). Společně s Michaelem Alanem Nelsonem napsal komiksový román z apokalyptické budoucnosti Last Reign: Kings of War (2010, Poslední panování: Králové války). – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) komedie o muži, váhajícím před dlouhodobým vztahem, Buying the Cow (2000, Supersvůdníci 2; + spol. sc. – V) s Jerrym O’Connellem, obhroublá teenagerská komedie Sexy párty (2001, Van Wilder; + herec) s Ryanem Reynoldsem v titulní úloze věčného studenta, komediální road movie o čtyřech přátelích, kteří opráší své motorky a vydají se po letech znovu na silnici, Divočáci (2007, Wild Hogs) s Timem Allenem a Johnem Travoltou, neprodaný komediální pilot 1321 Clover (TV-2013), bláznivá veselohra o dvou kamarádech a obchodních partnerech, kteří se musejí postarat o sedmiletá dvojčata, Old Dogs (2009, Starý páky – V) s Johnem Travoltou a Robinem Williamsem, čtvrtá část veverčí filmové série Alvin a Chipmunkové: Čiperná jízda (2015, Alvin and the Chipmunks: The Road Chip) s Jasonem Leem; (podíl na produkci či výkonné produkci, není-li uvedeno jinak) Ošetřovatel (2011, Zookeeper; r. Frank Coraci), neprodané komediální piloty Thunderballs (TV-2011) a Do It Yourself (TV-2014, Udělej si sám; + spol. sc.). -mim- (1/2016)