Akce Arktida

barevný, dobrodružný, rodinný, adaptace, přístupný, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 87 min.

Původní název: Operasjon Arktis. Země původu: Norsko. Výrobce: Filmkameratene, Norsk Filminstitutt (podpora), Spillefilmkonsulent Wibecke Rønseth (podpora), Filmfonds Nord (podpora). Rok copyrightu: 2014. Premiéra: 27.10.2016. Mluveno: česky (dabováno). – I příběh z ledové pustiny může být plný hřejivého úžasu.

Distribuce: Film Europe. Lokace: Norsko: Bodø, Špicberky.

AUTOŘI: Režie: Grethe Bøe-Waalová. Předloha: Leif Hamre (novela Operasjon Arctic, 1971, Operace Arktida). Scénář: Grethe Bøe-Waalová. Kamera: Gaute Gunnari. Architekt: Are Sjaastad. Návrhy kostýmů: Ellen Ystehedeová. Masky: Dorte Pedersenová. Střih: Anders Refn, Benjamin Sjur Blom. Zvuk: Mads Olsen, Daniel Angyal (design). Producent: John M. Jacobsen, Sveinung Golimo, Marcus Brodersen. Vizuální efekty: Ivar André Rystad (supervize). Zvláštní efekty: Johan Harnesk (supervize), Kai Kolstad Rødseth (supervize). Hudba: Trond Bjerknaes. Koordinátor kaskadérů: Kai Kolstad Rødseth.

Hrají: Kaisa Antonsenová (Julia), Ida Leonora Valestrand Eikeová (Ida), Leonard Valestrand Eike (Sindre), Line Verndalová (matka Inger Maria), Nicolai Cleve Broch (otec Dag), Lars Arentz-Hansen (plukovník Holm), Kristofer Hivju (lovec), Evy Kasseth Røstenová (Hendriksenová), Per Kjerstad (Myrmo).

Dabing: Klára Nováková (Julia), Karolína Křišťálová (Ida), Mikuláš Převrátil (Sindre), Vanda Konečná (matka Inger Marie), Svatopluk Schuller (otec Dag), Igor Bareš (plukovník Holm), Tereza Causidisová (Hendriksenová), Petr Lněnička (Myrmo).

Překlad české verze: Jarka Vrbová. Dialogy české verze: Petr Sitár. Režie české verze: Alice Hurychová (LS Productions dabing).

Ceny: MF filmů pro děti, Montreal 2015 (FIFEM): Velká cena Montrealu (dětská porota). MFF Molodist, Kyjev 2015: nejlepší film. Norské výroční ceny Amanda: nejlepší film pro děti a mládež.

Norská režisérka Grethe Bøe-Waalová natočila jako svůj druhý film Akce Arktida volný přepis novely průkopníka norské vrtulníkové záchranné služby a autora knih pro mládež Leifa Hamreho (1914-2007) Operace Arktida (1971). Tvůrci přenesli napínavý děj, odehrávající se v pustinách Špicberk, do současnosti. – Důstojnice Inger Maria s třináctiletou Julií a osmiletými dvojčaty Idou a Sindrem se právě přestěhovala do Bodø. Sindre se ve škole popere se starším klukem. Sourozenci pak utečou a tajně nastoupí do vrtulníku, letícího údajně do Stavangeru, kde je ještě jejich otec (pilot vrtulníku). Stroj však kvůli záchraně lovce, napadeného medvědicí, přistane na ostrůvku Půlměsíc, kde děti vyskočí. Až příliš pozdě pochopí, že nejsou ve Stavangeru. Přespí v lovcově chatě a ráno zjistí svou situaci. Julia se o dvojčata stará. Chce zprovoznit starou vysílačku, ale ta vypadne Idě z ruky a zmizí po ledu pryč. Děti se pozvolna učí žít v pustině. Je s nimi zapomenutý pes z lovcova spřežení. Do chaty se marně dobývá medvědice. Když už nemají co jíst, objeví sklípek se zvěřinou. Jenže ten jim záhy medvědice vyrabuje. Julia se s dětmi vydá na sněžném skútru přes fjord. Sindre se cestou proboří do ledové vody a ona při jeho záchraně málem zahyne. Musejí se vrátit. – Na základně zoufalí rodiče sledují bezvýsledné pátraní po dětech, jež hledá i Interpol. – Julia s Idou najdou ztracenou vysílačku a malá dívka ji zprovozní. Ruský radiotelegrafista pak informuje Nory, kteří spustí Akci Arktida. Nad ostrovem zuří orkán. Julia zapálí hranici naftou, sud však exploduje. Požár zachvátí i chatu. Zachránci na poslední chvíli vidí velký oheň a přistanou. Rodina se konečně shledá… -tbk-

GRETE BØE-WAALOVÁ, norská herečka a režisérka, která natáčí reklamní spoty, krátké hrané filmy a pracuje i v televizi; realizovala mj. několik epizod z oblíbené norské soap opery Hotel Caesar. Debutovala celovečerním rodinným snímkem Titanics ti liv (2007, Deset životů kočky Titanic), po němž následoval další rodinný snímek o dobrodružství tří sourozenců na pustém ostrově u Špicberk Akce Arktida (2014, Operasjon Arctic; + sc.), který získal norskou výroční cenu Amanda za nejlepší film pro děti a mládež. -tbk-