Zvonilka a tvor Netvor

barevný, animovaný, pohádka, přístupný, 1:1,78, 2-D, 3-D, Dolby Digital, dlouhý – 76 min.

Původní název: Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast. Země původu: USA. Výrobce: DisneyToon Studios. Rok výroby: 2014. Premiéra: 12.2.2015. Monopol: Falcon (do 11.2.2017). Mluveno: česky (dabováno).

AUTOŘI: Námět: (neuveden) J.M. Barrie – postavy. Scénář: Tom Rogers, Robert Schooley, Mark McCorkle, Kate Kondellová. Režie: Steve Loter. Hudba: Joel McNeely. Hudební supervize: Brett Swain. Různé skladby a písně. Výprava: Ellen Jin Overová; Manmath Matondkar. Střih: Margaret Houová. Zvuk: (design) Todd Toon. Supervize animace: Michael Greenholt. Supervize CG: Marc Ellis. Výkonný producent: John Lasseter. Producent: Michael Wigert; Kristin Dornigová. České dialogy a režie českého znění: Zdeněk Štěpán (Studio Virtual).

V české verzi mluví: Terezie Taberyová (Fauna), Marika Šoposká (Zvonilka), Kateřina Petrová (Nyx), Klára Oltová (Mlženka), Kamila Šmejkalová (Irai), Kamila Špráchalová (Rozeta), Zuzana Říčařová (Vidia), Eliška Balzerová (královna Klarion). V původním znění mluví (uvádíme pro úplnost): Ginnifer Goodwinová (Fauna), Mae Whitmanová (Zvonilka), Rosario Dawsonová (Nyx), Lucy Liuová (Mlženka), Raven-Symoné (Iris), Megan Hiltyová (Rozeta), Pamela Adlonová (Vidia), Anjelica Hustonová (královna Klarion).

Po pohádkách Zvonilka: Tajemství křídel (2012, Secret of the Wings; r. Peggy Holmesová, Bobs Gannaway) a Zvonilka a piráti (2014, The Pirate Fairy; r. Peggy Holmesová) přichází do kin další příběh z Hvězdné roklinky, tentokrát v režii televizního tvůrce Stevea Lotera, Zvonilka a tvor Netvor (věrnější překlad originálního názvu je Zvonilka a legenda o bájném zvířeti). Tentokrát však není hlavní hrdinkou Zvonilka, ale její přítelkyně Fauna. – Víla Fauna objeví v lese obří stopy a v podzemí najde velkého spícího tvora. Vytáhne mu z packy trn. Pak sleduje, jak monstrum s obřími tesáky a dlouhým šupinatým ocasem staví v lese kamenné věže. Postupně ho ochočí a spřátelí se s ním. Vůdkyně vílích skautů Nyx s družkami ho však také hledá. V knihovně objeví obrázek bytosti s rohy a křídly, jež podle legendy v Hvězdné roklince kdysi způsobila zkázu. Fauna se kvůli Nyx snaží velkého chlupáče, jemuž říká Gruff, schovat. Svěří se s tím Zvonilce, Mlžence, Rozetě, Iris a Vidii, které jí pomohou. Gruffovi narostou rohy a křídla. Nyx a její skautky ho vystopují, uspí a dopraví do hluboké jámy. Blíží se bouře. Fauna pochopí, že Gruff není hrozbou, ale zachráncem: jeho věže mají sloužit jako hromosvody. S přítelkyněmi ho osvobodí a on skutečně s její pomocí blesky zažehná. Přijde přitom o rohy i křídla a stane se mazlíčkem všech. Když nadejde jeho čas, uloží se v podzemí k hibernaci na dalších tisíc let… – Dobrodružný snímek, cílený na děvčátka, má tradičně výpravu na hranici kýče, ale i spád a napětí. Nechybí poučení, že nezáleží na tom, jak kdo vypadá, ale jaký je, a že je důležité řídit se srdcem stejně jako rozumem. -kat-