Žena v černém 2: Anděl smrti

barevný, horor, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 98 min.

Původní název: The Woman in Black 2: Angel of Death. Země původu: Velká Británie, USA, Kanada. Výrobce: Talisman. Ve spolupráci s Hammer Films, Manu Propria Entertainment. Pro Entertainment One, Hammer Films. Rok výroby: 2014. Premiéra: 12.2.2015. Monopol: Falcon (do 11.2.2017). Mluveno: anglicky (české titulky). – Nikdy neodpouští. Nikdy nezapomíná. Nikdy neodchází.

AUTOŘI: Námět: Susan Hillová. Scénář: Jon Croker. Režie: Tom Harper. Kamera: George Steel. Hudba: Marco Beltrami, Marcus Trumpp, Brandon Roberts. Různé skladby a písně. Výprava: Jacqueline Abrahamsová. Kostýmy: Annie Symonsová. Střih: Mark Eckersley. Zvuk: (design) Lee Walpole; Ian Voigt. Vizuální efekty: (supervize) Henry Badgett; Bluebolt. Zvláštní efekty: (supervize) Nick Rideout. Koordinátor kaskadérů: Andy Bennett. Výkonní producenti: Marc Schipper, Guy East, Nigel Sinclair, Neil Dunn, Graeme Witts, Xavier Marchand, Roy Lee, Richard Toussaint, Wade Barker. Producenti: Richard Jackson, Simon Oakes, Ben Holden, Tobin Armbrust. Koproducenti: Jane Hooksová, Ian Watermeier. České titulky: Petr Zenkl (Filmprint Digital).

HERCI: Phoebe Foxová (Eve Parkinsová), Jeremy Irvine (Harry Burnstow), Helen McCroryová (Jean Hoggová), Adrian Rawlins (dr. Rhodes), Leanne Bestová (žena v černém), Ned Dennehy (Jacob), Oaklee Pendergast (Edward), Jude Wright (Tom), Pip Pearce (James).

Po úspěchu adaptace hororu Susan Hillové Žena v černém (2011, The Woman in Black; r. James Watkins), jenž se stal v roce 2012 nejvýdělečnějším britským hororem a v němž se objevil představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe poprvé v jiné roli, vzniklo v režii Toma Harpera pokračování Žena v černém 2: Anděl smrti, odehrávající se čtyřicet let poté… – V roce 1941 odváží ředitelka Jean Hoggová a učitelka Eve Parkinsová skupinu osmi školáků z bombardovaného Londýna do vsi Crythin Gifford. Mezi dětmi je malý Edward (Eddie), který právě osiřel a od té doby nepromluvil. Eve se ve vlaku seznámí s pilotem RAF Harrym. Do zchátralého panského sídla Eel Marsh na ostrově, spojeném s pevninou úzkou cestou schůdnou jen za odlivu, odveze skupinku zamlklý dr. Rhodes. Eve v noci slyší zvuky, na zahradě zahlédne ženu v černém a sužují ji zlé sny. Eddieho šikanuje zlomyslný Tom, který je druhý den ráno nalezen mrtvý u moře. Eve s Harrym zjistí, že v domě se oběsila po synově smri jeho matka Jennet. Ve vsi se traduje, že vždy, když ji někdo uvidí, zemře dítě. Když zahyne dívka Flora, Harry odveze skupinu na letiště. Ale Eve se vrátí pro ztraceného Eddieho. Jako svobodná dívka porodila dítě, které jí hned odebrali. Teď, stejně jako žena v černém, chce získat Eddieho. Podaří se jí vyrvat chlapce ze spárů přízraku jen díky Harrymu, který při jejich záchraně zahyne. Po válce Eve žije v Londýně s Eddiem. Věří, že přízrak je zažehnán, ale kdosi je sleduje i zde… – Snímek se důsledně řídí pravidly žánru a má standardní hororovou atmosféru, umocněnou mlhami na blatech. Dospělí protagonisté se však chovají nelogicky a ledabyle pospojovaný příběh nefunguje. -kat-

TOM HARPER (nar. 7.1.1980, Londýn) chtěl původně studovat problematiku životního prostředí, ale dostal se k natáčení krátkých snímků, jež později sám režíroval. Díky ocenění dvou z nich, Mláďata (nominace na Cenu BAFTA) a Jinoši (nominace na Britskou nezávislou filmovou cenu), se mohl uplatnit v celovečerní filmové tvorbě, v níž často spolupracoval se scenáristou Jackem Thornem, a také v televizi, kde se podílel na režii seriálů Demons (Mladý Van Helsing – TV), Misfits (Zmetci – TV) a Peaky Blinders (Gangy z Birminghamu – TV). – Filmografie: (neúplná; režie, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Eyelines (1998, Oční linky; + střih), One Day Before (2004, Den předtím) a Beat (2004; + spol. sc.), dok. seriál Squat Street (TV-2006; + spol. kam.), kr. filmy Cubs (2006, Mláďata; + sc.) o nočních lovech na lišku, sloužících jako iniciační rituál městských gangů, Spoil (TV-2007, Vada) o dívce, která chce potratit, a Cherries (2007, Jinoši) o studentech, odvedených přímo ze školy do války, kontroverzní hodinové drama o mladých lidech, zasažených sebevraždou kamarádky, Dis/connected (TV-2007, Ne/spokojení), drama chlapce, pomáhajícího těhotné kamarádce, The Scouting Book for Boys (2009, Skautská příručka pro chlapce – TV), čtyřdílná minisérie, navazující na sociální filmové drama This Is England 86 (TV-2010, To je Anglie ’86; spol. režie Shane Meadows), fantastická rodinná komedie podle dětské knížky Mary Nortonové The Borrowers (TV-2011, Malí lidé – TV), kr. f. o mimozemské invazi The Swarm (2011, Roj; + spol. sc.), natočený mobilním telefonem, drama vládních činitelů, řešících simulovanou nukleární krizi, War Book (2014, Válečná kniha; + spol. prod.), hororové pokračování Žena v černém 2: Anděl smrti (2014, The Woman in Black 2: Angel of Death), šestidílná minisérie podle Tolstého románu War and Peace (TV-2016, Vojna a mír). -mim-