Zbrusu Nový zákon

barevný, hořká komedie, satirický, fantastický, přístupný, 1:2,35, 2-D, MP4, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 113 min.

Původní název: Le tout nouveau testament. Země původu: Belgie, Francie, Lucembursko. Výrobce: Terra Incognita Films. Pro Climax Films, Après le Déluge. Koprodukce: Juliette Films, Caviar Orange Studio. Ve spolupráci s OCS VOO, BE TV, RTBF, Telenet, BNP Paribas, Fortis Film Finance, Casa Kafka Pictures, Movie Tax Shelter. S podporou: Eurimages. Rok výroby: 2015. Premiéra: 24.12.2015. Monopol: Aerofilms (do 23.2.2025). Mluveno: francouzsky, německy (české titulky). – Bůh existuje. Žije v Bruselu. Kousavá komedie Jaca Van Dormaela.

AUTOŘI: Scénář: Thomas Gunzig, Jaco Van Dormael. Režie: Jaco Van Dormael. Kamera: Christophe Beaucarne. Hudba: An Pierléová. Různé skladby a písně. Výprava: Sylvie Olivéová. Kostýmy: Caroline Koenerová. Střih: Hervé De Luze. Zvuk: Dominique Warnier, François Dumont, Michel Schillings. Masky: Kaatje Van Dammeová. Vizuální efekty: (supervize) Mathieu Jussreandot, Emilien Lazaron. Zvláštní efekty: (supervize) Eric De Wulf. Výkonní producenti: Olivier Rausin, Jean-Yves Asselin. Producent: Jaco Van Dormael. Koproducenti: David Grumbach, Frank Van Passel, Philippe Logie, Arlette Zylberbergová. České titulky: Johana Kubíková (Filmprint Digital).

HERCI: Pili Groyneová (Ea), Benoît Poelvoorde (Bůh), Yolande Moreauová (Bohova manželka), Catherine Deneuveová (Martine), François Damiens (François), Laura Verlindenová (Aurélie), Serge Larivière (Marc), Didier De Neck (Jean-Claude), Marco Lorenzini (Victor), Romain Gelin (Willy), Anna Tentaová (Xenia), Johan Heldenbergh (kněz), David Murgia (Jé Káčko), Gaspard Pauwels (Kevin), Bilal Aya (Philippe), Johan Leysen (manžel Martine), Pascal Duquenne (Georges).

CENY: Katalánský MFF v Sitges 2015: nejlepší herečka (Pili Groyneová). Evropské filmové ceny 2015: Evropská architektka roku (Sylvie Olivéová). – Zlatý glóbus: (nominace) nejlepší cizojazyčný film. César: (nominace) nejlepší zahraniční film.

Belgický filmař Jaco Van Dormael je známý jako tvůrce lehce bizarních příběhů s absurdními a surreálnými prvky. Potvrzuje to i v satirické hořké komedii Zbrusu Nový zákon, kde vychází z velmi provokativního nápadu. Podle scenáristů Bůh bydlí v Bruselu, vypadá jak vágus, je zlý, potměšile škodí lidem a tyranizuje svou rodinu, desetiletou dceru Eu a duševně zaostalou manželku. Ea se rozhodne pro vzpouru. Na radu svého bratra Jé Káčka (Ježíše Krista), který utekl z hermeticky uzavřeného bytu už dávno, pošle z otcova počítače všem lidem SMS s datem jejich úmrtí, resetuje počítač a uteče z bytu do města pračkou. Vyhledá šest lidí, které si vytipovala jako své apoštoly, s nimiž hodlá stvořit zbrusu Nový zákon. Jejím pomocníkem se stane bezdomovec Victor. Ve světě vládne chaos a Bůh zuří, protože ztratil nad lidmi moc. Vydá se tedy pračkou hledat dceru a utrpí v Bruselu četná příkoří. Dívenka zatím obchází své apoštoly. Krásná bývalá tanečnice Aurélie, která přišla o ruku, se díky ní sblíží s dalším „apoštolem“ Françoisem, jenž si říká Zabiják, protože si myslí, že je mu předurčeno zabíjet. Stárnoucí Jean-Claude opustí svou práci a vydá se za ptákem a později ptačím hejnem do světa, až dojde spokojený a šťastný k severnímu pólu. Nic netušícím apoštolem je také osamělý a neškodný sexuální maniak Marc, který se při dabování pornografie setká se svou první platonickou láskou z dětství, Němkou Xenií, a zamilují se do sebe. Apoštolkou je i bohatá stárnoucí Martine, žijící v přepychu vedle netečného manžela. Zamiluje se do gorilího samce a po jeho boku najde štěstí. A posledním apoštolem je chlapec Willy, toužící být dívkou. Ten se skamarádí s Eou a je jim spolu dobře. V okamžiku, kdy má Willy umřít, zasáhne v Bohově bytě jeho manželka, která kdysi byla také Bohyní a která téměř mimovolně restartuje počítač, když vidí, co se děje, zabrání tomu… – Tvůrci si se zjevnou chutí pohrávají se základním schématem a zdařile jej rozvádějí do detailů (patří k nim například epizodky, jak Bůh stvořil svět, jak se mu daří na světě apod.). Jejich humor je místy dosti černý, vždy je však chápavý a decentní a rozhodně by neměl pobouřit věřící. Distributor Aerofilms zvolil záměrně za datum premiéry Štědrý den. -tbk-