Whiplash

barevný, hudební, psychologický, přístupný, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital 5.1 (Datasat/SDDS), dlouhý – 107 min.

Původní název: Whiplash. Země původu: USA. Výrobce: Blumhouse, Right of Way. Pro Bold Films. Rok výroby: 2013. Premiéra: 29.1.2015. Monopol: Falcon. Mluveno: anglicky (české titulky). – Touha být nejlepším může vést až na hranu.

AUTOŘI: Scénář: Damien Chazelle. Režie: Damien Chazelle. II. režie: Nicolas D. Harvard Kamera: Sharone Meir. Hudba: Justin Hurwitz. Hudební supervize: Andy Ross. Různé skladby a písně. Výprava: Melanie Paizis-Jonesová. Kostýmy: Lisa Norciaová. Střih: Tom Cross. Zvuk: Thomas Curley. Vizuální efekty: (supervize) Jamison Goei; Ingenuity Engine. Zvláštní efekty: (koordinátor) Zachary Knight. Koordinátor kaskadérů: Mark Riccardi. Výkonní producenti: Jason Reitman, Gary Michael Walters, Couper Samuelson, Jeanette Volturno-Brillová. Producenti: Jason Blum, Helen Estabrooková, Michel Litvak, David Lancaster. Koproducenti: Garrick Dion, Stephanie Wilcoxová, Sarah Pottsová. České titulky: Jiří Šteffl (Filmprint Digital).

HERCI: Miles Teller (Andrew Neiman), J.K. Simmons (Terence Fletcher), Melissa Benoistová (Nicole), Paul Reiser (Jim), Austin Stowell (Ryan), Nate Lang (Carl Tanner).

CENY (výběr): MFF Sundance 2014, Park City, Utah: Velká cena poroty, Cena diváků. Oscar: nejlepší herec ve vedlejší roli (J.K. Simmons), nejlepší střih (Tom Cross), nejlepší zvuk (Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley); (nominace) nejlepší film (Jason Blum, Helen Estabrooková, David Lancaster), nejlepší scénář-adaptace (Damien Chazelle). Zlatý glóbus: nejlepší herec ve vedlejší roli (J.K. Simmons). Ceny BAFTA: nejlepší herec ve vedlejší roli (J.K. Simmons), nejlepší střih (Tom Cross), nejlepší zvuk (Thomas Curley, Ben Wilkins, Craig Mann); (nominace) nejlepší režie (Damien Chazelle), nejlepší původní scénář (Damien Chazelle). Ceny ISA: nejlepší herec ve vedlejší roli (J.K. Simmons), nejlepší střih (Tom Cross); (nominace) nejlepší film, nejlepší režie (Damien Chazelle). Cena LAFCA, Cena NYFCC: nejlepší herec ve vedlejší roli (J.K. Simmons).

Režisér a scenárista Damien Chazelle ve svém hudebním snímku Whiplash (což je název jazzového standardu Hanka Levyho a v češtině znamená něco jako prásknutí bičem nebo šok) zúročil vlastní bubenické zkušenosti z jazzové konzervatoře, kde podle svých slov pociťoval kromě obav, že ztratí ve studentské kapele rytmus a vynechá úder, hlavně strach z dirigenta. Aby zachytil emoce, snímal hudební vystoupení ve filmu jako souboje na život a na smrt. – Devatenáctiletý Andrew Neiman navštěvuje Schafferovu hudební konzervatoř v New Yorku. Jeho ctižádostí je stát se slavným bubeníkem. Všimne si ho obávaný pedagog a dirigent Terence Fletcher a přibere ho do svého studijního orchestru jako druhého bubeníka ke kolegovi Tannerovi. Mladík poznává Fletchera jako arogantního, záludného manipulátora a perfekcionistu, který se vyžívá v psychickém i fyzickém ponižování studentů. Tvrdí, že šikanování je pro jejich dobro. Kvůli bubnování se Andrew rozejde i se svou dívkou Nicole, protože by jej na vzestupu brzdila. Vytrvale dře a vytoužený post prvního bubeníka nakrátko získá. Ale má smůlu a ne vlastní vinou dorazí pozdě na vystoupení. Po následujícím střetu s Fletcherem je vyloučen ze školy a na bubnování zanevře. Když se dozví, že jeden z bývalých studentů spáchal sebevraždu, inkognito promluví o Fletcherově šikanování. Později na pedagoga, který kvůli tomu dostal výpověď, narazí v jazzovém klubu při jeho klavírním vystoupení. Fletcher mu nabídne, aby s jeho kapelou hrál na JVC Festivalu, a tak se Andrew vrátí k bicí soupravě. Těsně před vystoupením mu Fletcher řekne, že ví o jeho udání. Místo domluvené skladby přikáže hrát jinou, kterou Mike nezná. Po počátečním šoku a rezignaci začne Andrew ze vzdoru hrát jako o život. Strhne s sebou orchestr a nakonec i samotného Fletchera. – Whiplash je dechberoucí a poněkud depresivní hudební film o ctižádosti, o tradičním pedagogickém dilematu a o posedlosti hudbou, z níž se ovšem vytratila radost. – Na českých distribučních kopiích zůstal původně zamýšlený český název Nejlepší bubeník světa. -kat-

DAMIEN CHAZELLE (vl. jm. Damien Sayre Chazelle, nar. 19.1.1985, Providence, Rhode Island) pochází z francouzsko-americké akademické rodiny a vyrůstal střídavě v New Jersey a ve Francii. Rezignoval na zamýšlenou hudební kariéru a vystudoval film na Harvardově univerzitě (2008). Svůj absolventský 16mm snímek Guy a Madeline na lavičce v parku rozšířil do celovečerní metráže a s velmi kladným ohlasem ho uvedl na několika festivalech (Tribeca, Mill Valley, Denver, Turín). Jeho druhý film s autobiografickými prvky Whiplash, odehrávající se rovněž mezi hudebníky, vznikal s obtížemi. Kvůli zajištění rozpočtu Chazelle nejdřív realizoval jen část scénáře (mj. Cena poroty za krátký film na FF Sundance) a teprve potom mohl natočit jeho zamýšlenou dlouhometrážní podobu, jež nakonec získala z pěti nominací tři Oscary (výkon J.K. Simmonse ve vedlejší roli, střih, zvuk) a jemu samotnému přinesla mnoho dalších ocenění (mj. Velká cena poroty a Cena diváků na FF Sundance, nominace na Oscara, na Ceny BAFTA a WGA za scénář, nominace na Ceny ISA a BAFTA za režii). Jeho manželkou je od roku 2010 spolužačka z Harvardu Jasmine McGladeová, která se vedle filmu také úspěšně věnuje sportovnímu šermu. – Filmografie: (scénář a režie, není-li uvedeno jinak) romantický příběh Guy and Madeline on a Park Bench (2009, Guy a Madeline na lavičce v parku; + kam., spol. písně, střih), příběh ambiciózního jazzového bubeníka a jeho psychopatického učitele Whiplash (2013, Whiplash) s Milesem Tellerem a J.K. Simmonsem; (scénář či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) Maria My Love (2011, Maria, má láska; r. Jasmine McGlade Chazelleová; spol. prod.), The Last Exorcism Part II (2013, Poslední vymítání ďábla II; r. Ed Gass-Donnelly), Grand Piano (2013; r. Eugenio Mora). -mim-