Vzkříšení démona

barevný, horor, 15 přístupnost, 1:1,85, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 83 min.

Původní název: The Lazarus Effect. Země původu: USA. Výrobce: Blumhouse, Mosaic. Rok výroby: 2013. Premiéra: 12.3.2015. Monopol: Bontonfilm. Mluveno: anglicky (české titulky). – Zlo povstane. Od tvůrců hororů Paranormal Activity, Očista a Sinister.

AUTOŘI: Scénář: Luke Dawson, Jeremy Slater. Režie: David Gelb. Kamera: Michael Fimognari. Hudba: Sarah Schachnerová. Různé skladby a písně. Výprava: Melanie Paizis-Jonesová. Kostýmy: Frank Alexander, Devon Patterson. Střih: Michael N. Knue. Zvuk: Beau Baker, Buck Robinson. Zvláštní maskérské efekty: Fractured FX. Vizuální efekty: (supervize) Jeff Lichtfuss, Brandon Parvini; Ghost Town, VFX Hollywood. Koordinátor kaskadérů: Dennis Scott. Výkonní producenti: Matt Kaplan, Jeanette Volturno-Brillová, Luke Dawson, Gloria Fanová. Producenti: Jason Blum, Jimmy Miller, Cody Zwieg. Koproducenti: Matt Riley, Rick A. Osako. České titulky: Petr Zenkl (Filmprint Digital).

HERCI: Mark Duplass (dr. Frank Walton), Olivia Wildeová (dr. Zoe McConellová), Sarah Bolgerová (Eva), Donald Glover (Niko), Evan Peters (Clay), Ray Wise (pan Wallace), Amy Aquinoová (děkanka).

Hrát si na Boha, pokořit smrt, přivést mrtvé k životu, nést následky tohoto neblahého činu a zaplatit za ně: o tom je horor na frankensteinovské téma, první hraný celovečerní film režiséra Davida Gelba (nar. 1983) Vzkříšení démona. – Mladí vědci, snoubenci Frank Walton a Zoe McConellová, stojí v čele malého týmu projektu Lazar, jehož cílem je prodloužení doby, kdy lze bezpečně oživit člověka. Základem výzkumu je vývoj tzv. Lazarova séra. Jejich kolegy jsou počítačový expert Niko, vědec Clay a dokumentaristka Eva. Podaří se jim oživit psa a zároveň mu vyléčit slepotu. Zvíře se však chová divně a postupně v něm narůstá agresivita. Zoe, která je věřící, mívá zlý sen, v němž jako děvčátko stojí v chodbě, kde za dveřmi hoří a křičí tam lidé. Zástupci farmaceutické firmy zabaví zařízení laboratoře s tím, že se vědci odchýlili od projektu a jejich práce je neetická. Frank však má ještě trochu séra doma, a tak se rozhodnou v noci tajně pokus zopakovat v jiné laboratoři. Hned na začátku zemře Zoe po zásahu elektrickým proudem. Frank chce snoubenku oživit a přemluví k tomu zprvu odmítavé kolegy. Žena obživne, ale chová se nevyzpytatelně; zprvu se zmítá mezi dobrem a zlem, ale zlo se jí postupně zmocňuje. Získala nadpřirozené vlastnosti: čte myšlenky, ovládá telekinezi a má nadlidskou sílu. Postupně zlikviduje Nika, Claye, Franka a nakonec Evu. Snoubence pak oživí Lazarovým sérem tak, jako oživil on ji… – Snímek, tématem upomínající např. na horor Hráči se smrtí (1990, Flatliners; r. Joel Schumacher) se z největší části odehrává v moderní laboratoři a dost prostoru je ponecháno vědeckým debatám či úvahám o nesmrtelnosti duše. Má napětí i hororovou atmosféru. Závěr naznačuje, že pokračování není vyloučeno… -kat-

DAVID GELB (nar. 16.10.1983, New York) je synem generálního manažera Metropolitní opery Petera Gelba. Vystudoval film na Jihokalifornské univerzitě (USC) a nejdřív zaujal jako dokumentarista, zejména úspěšným kulinářským snímkem Džiro sní o suši. Byl výkonným producentem dokumentárního seriálu Chef’s Table (2015, Šéfkuchařův stůl; + spol. režie). V hraném filmu debutoval řadovým hororem Vzkříšení démona. – Filmografie: (neúplná; režie, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Lethargy (2002, Letargie; spol. sc. a spol. r. Joshua Safdie; + herec) a The King of Central Park (2006, Král Central Parku; spol. sc. a spol. režie Max Winkler); střm. dok. o natáčení filmu Fernanda Meirellese A Vision of Blindness (TV-2008, Vize Bílé tmy; + kam., spol. střih), střm. hudební dok. o skupině The Hold Steady, nazvaný podle jejich alba A Positive Rage (2009, Pozitivní vztek; spol. r. a spol. kam. Clay Jeter), experimentální sled vzpomínek malého chlapce a jeho dospívající sestřenice, odehrávající se na americkém jihu, Jess + Moss (2011; r. Clay Jeter; spol. prod.), dok. o proslulém tokijském kuchaři a jeho restauraci Jiro Dreams of Sushi (2011, Džiro sní o suši; + kam., zvuk, spol. prod.), kr. portrét francouzského šéfkuchaře Ludo (2013), horor o vědcích, experimentujících s oživováním mrtvých těl, Vzkříšení démona (2013, The Lazarus Effect), dok. o legendárním automobilu Ford Mustang pod názvem A Faster Horse (2015, Rychlejší kůň). -mim-