Viktor Frankenstein

barevný, horor, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital 5.1 (Dolby Surround 7.1), dlouhý – 110 min.

Původní název: Victor Frankenstein. Země původu: USA. Výrobce: Davis Entertainment Company. Ve spolupráci s TSG Entertainment. Pro Twentieth Century Fox. Rok výroby: 2015. Premiéra: 26.11.2015. Monopol: CinemArt (do 26.5.2017). Mluveno: anglicky (české titulky). – Odhalte původ monstra a jeho stvoření.

AUTOŘI: Námět: (neuveden) Mary Shelleyová – román Frankenstein (1818). Scénář: Max Landis. Režie: Paul McGuigan. Kamera: Fabian Wagner. Hudba: Craig Armstrong. Různé skladby a písně. Výprava: Eve Stewartová. Kostýmy: Jany Temimeová. Střih: Charlie Phillips, Andrew Hulme. Zvuk: Colin Nicolson. Masky: (design) Frances Hannonová; (supervize) Karen Cohenová. Účesy: (design) Frances Hannonová; (supervize) Karen Cohenová. Prostetika: (design) Neill Gordon, Rob Mayor. Vizuální efekty: (supervize) Angus Bickerton; MPC, Nvizible, Peerless. Zvláštní efekty: Paul Dimmer; Millennium FX. Koordinátor kaskadérů: James ODonnell. Výkonní producenti: Ira Shuman, Derek Dauchy. Producent: John Davis. České titulky: Petr Zenkl.

HERCI: Daniel Radcliffe (Igor), James McAvoy (Viktor Frankenstein), Jessica Brown Findlayová (Lorelei), Andrew Scott (inspektor Turpin), Freddie Fox (Finnegan), Charles Dance (doktor Frankenstein), Daniel Mays (Barnaby), Callum Turner (Alistair), Bronson Webb (Rafferty), Robin Pearce (baron Bomine).

Román Mary Shelleyové nazvaný Frankenstein, který vyšel poprvé v roce 1818, patří podobně jako Dracula Brama Stokera k nestárnoucím hororovým předlohám, k nimž se filmaři opakovaně vracejí, i když občas s klasickým námětem zacházejí velmi volně. První adaptace se objevila na plátně v roce 1910 v němém snímku Frankenstein (J. Searle Dawley), nestárnoucí a nejznámější je Frankenstein z roku 1931 (r. James Whale) s Borisem Karloffem v úloze monstra. Nedávno natočená akční fantasy Já, Frankenstein (2014; r. Stuart Beattie) se odehrává v současnosti. Poslední počin, Viktor Frankenstein režiséra Paula McGuigana (nar. 1963), předjímá události knihy, jež vedly ke vzniku Frankensteinova monstra. – Mladý hrbáč zná jen život cirkusové zrůdy, ale zajímá se také o anatomii a miluje akrobatku Lorelei. Když se dívka při vystoupení zřítí, zachrání jí život s jedním divákem, studentem medicíny Viktorem Frankensteinem. Ten později mladíka vysvobodí z cirkusu. V laboratoři mu „odsaje“ hrb, zcivilizuje ho, přijme ho do služby a pojmenuje ho Igor. Inspektor Turpin a jeho asistent Barnaby vyšetřují vraždu, jež se stala při útěku z cirkusu, a hledají oba muže. Viktor, nevěřící ve smrt, provádí různé pokusy. Uzdravené Lorelei se ujme homosexuální baron Bomine a vydává ji za manželku. Igor se s ní stýká. Viktor na fakultě prezentuje svého homunkula, sestaveného z různých částí získaných v zoo. Tvor po nabití elektřinou ožije a uteče. Viktor s Igorem ho musejí zabít, protože je nebezpečný. Pokus zaujme bohatého studenta Finnegana, ochotného financovat další výzkum. Frankenstein začne pracovat na nové dokonalé bytosti se dvěma srdci. Podle Igora si zahrává s neznámými silami. Turpin chce obvinit z vraždy Frankensteina, vnikne do jeho laboratoře, kde ho však nenajde. Je z případu odvolán. Viktor pokračuje v práci na Finneganově hradě ve Skotsku. Igor se málem stane obětí zlotřilého mecenáše a s Lorelei chce přítele varovat. Za bouře se na hradě podaří oživit monstrum, které se postaví proti všem, svého stvořitele nevyjímaje. Igor s Viktorem tvora nakonec zabijí, ale málem také přijdou o život… Lorelei předá ráno v troskách Igorovi dopis od Viktora. Ten odjel a hodlá pokračovat ve své práci. – Výpravný snímek nevynalézavě vykrádá staronový námět a je jen další hereckou příležitostí pro Daniela Radcliffea a Jamese McAvoye. – Na českých kopiích je pouze originální název Victor Frankenstein. -kat-

PAUL McGUIGAN (nar. 19.9.1963, Bellshill, Strathclyde, Skotsko) je synem hostinského a začínal jako fotograf v Glasgowě. Natáčel reklamní spoty a také dokumenty pro Channel 4, např. Football, Faith and Flutes (Fotbal, víra a flétny) o náboženství a sportovním vyžití v Glasgowě nebo Playing Nintendo with God (Hrát nintendo s Bohem) o dětech nemocných AIDS. Upoutal pozornost hraným debutem Acid House (mj. Cena FIPRESCI na FF ve Stockholmu, Stříbrný Méliès za nejlepší evropský fantastický film na festivalu Fantasporto). Následujícím drsným dramatem Nejlepší gangster (nominace na Evropskou filmovou cenu v kategorii objev roku) se zařadil k předním britským tvůrcům, své další filmy ovšem natočil vesměs ve Spojených státech, kde také režíroval pilotní díly kriminálního seriálu Thief (2006, Povolání: zloděj – TV) a dramatických seriálů Scandal (2012-201?, Skandál – TV) ze zákulisí washingtonské politiky, Devious Maids (2013-201?, Mazané služky; + spol. prod.) z mondénního prostředí Beverly Hills a Lucky 7 (2013, Šťastných sedm), zrušeného už po druhé epizodě. Režíroval také jednu epizodu seriálu z Broadwaye Smash (2012-13) a televizní tvorbě se věnoval i v Británii, kde se podílel na lékařské show Monroe (2011-2012; uveden v TV) a na populární sérii Sherlock s Bernardem Cumberbatchem v úloze proslulého detektiva. Nesmíme ho zaměňovat s bývalým basistou anglické skupiny Oasis téhož jména (nar. 1971). – Filmografie: (režie) černá komedie podle tří povídek kultovního autora Irvinea Welshe Acid House (1998, The Acid House), příběh šéfa londýnského podsvětí Gangster No. 1 (2000, Nejlepší gangster – V) s Malcolmem McDowellem a Paulem Bettanym, středověká detektivní balada podle románu Barryho Unswortha Kdo zabil Tomáše Wellse, nazvaná The Reckoning (2001, Hra o smrti – TV) s Paulem Bettanym a Willemem Dafoem, hraný dok. ze života dvou narkomanů Little Angels (TV-2002, Andílci), příběh ztracené lásky Miluj mě! …prosím (2004, Wicker Park) s Joshem Hartnettem, Rose Byrneovou a Diane Krugerovou, thriller z newyorského podsvětí Nabít a zabít (2005, Lucky Number Slevin) s Joshem Hartnettem a Brucem Willisem, sci-fi thriller o lidech se zvláštními schopnostmi Push (2009 – V) s Chrisem Evansem a Dakotou Fanningovou, filmy z sherlockovské série A Study in Pink (TV-2010, Studie v růžové – TV), The Great Game (TV-2010, Velká hra – TV), A Scandal in Belgravia (TV-2011, Skandál v Belgravii – TV) a The Hounds of Baskerville (TV-2011, Psisko baskervillské – TV), horor na motivy románu Mary Shelleyové Viktor Frankenstein (2015, Victor Frankenstein) s Jamesem McAvoyem. -mim-