Victoria

barevný, psychologický, thriller, 12 nevhodný pro děti, 16:9, 2-D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 140 min.

Původní název: Victoria. Země původu: SRN. Výrobce: MonkeyBoy. Koprodukce: deutschfilm, WDR, Radical Media! Ve spolupráci s Arte Deutschland TV. S přispěním: Medienboard Berlin-Brandenburg, Deutscher Filmförderfonds. Rok výroby: 2015. Premiéra: 29.10.2015. Monopol: Film Europe. Mluveno: anglicky (české titulky). – Jedno město. Jedna dívka. Jedna noc. Jeden záběr.

AUTOŘI: Scénář: Sebastian Schipper, Olivia Neergaard-Holmová, Eike Frederik Schultzová. Režie: Sebastian Schipper. Kamera: Sturla Brandth Grøvlen. Hudba: Nils Frahm. Různé skladby a písně. Výprava: Uli Friedrichs. Kostýmy: (design) Stefanie Jaussová. Střih: Olivia Neergaard-Holmová. Zvuk: (design) Fabian Schmidt; Matthias Lempert, Magnus Pflüger, Fabian Schmidt. Zvláštní maskérské efekty: Fay Hatziusová. Koordinátoři kaskadérů: Wolfgang Stegemann, Martin Goeres. Výkonný producent: David Kleitsch. Producenti: Jan Dressler, Sebastian Schipper, Anatol Nitschke, Catherine Baikousisová, David Keitsch. České titulky: Veronika Sysalová (Filmprint Digital).

HERCI: Laia Costaová (Victoria), Frederick Lau (Sonne), Franz Rogowski (Boxer), Burak Yigit (Blinker), Max Mauff (Fuss), André M. Hennicke (Andi), Anna Lena Klenkeová, Philipp Kubitza (mladí rodiče), Hans-Ulrich Laux (taxikář), Daniel Fripan (rváč).

CENY: MFF v Berlíně 2015: Stříbrný medvěd za výjimečné umělecké ztvárnění ex aequo (kameraman Sturla Brandth Grøvlen). MFF v San Diegu 2015: nejlepší zahraniční film (Sebastian Schipper). Německé filmové ceny: nejlepší film (Jan Dressler, Sebastian Schipper), nejlepší režie (Sebastian Schipper), nejlepší herečka (Laia Costaová), nejlepší herec (Frederick Lau), nejlepší kamera (Sturla Brandth Grøvlen), nejlepší filmová hudba (Nils Frahm); (nominace) nejlepší zvuk (Matthias Lempert, Magnus Pflüger, Fabian Schmidt).

Thriller Victoria je čtvrtým celovečerním filmem herce a scenáristy Sebastiana Schippera, který se navíc podílel i na produkci. – Berlín, současnost. Mladá servírka Victoria z Madridu se po diskotéce seznámí na ulici se čtveřicí mladíků, které do klubu nepustili. Jsou čtyři hodiny ráno, Sonne, Fuss, Boxer a Blinker jsou namazaní a neodbytní, a tak je dívka vezme do kavárny, kde pracuje. Čtveřice po Boxerově telefonátu narychlo odjede, ale brzy se vrátí. Kumpáni potřebují Victorii jako řidičku, neboť musejí v protislužbě za Boxerovu ochranu ve vězení vyloupit banku, a Fuss je příliš opilý. Od nekompromisního „věřitele“ dostanou pokyny a zbraně. Sonne chce Victorii uchránit, ale ona trvá na tom, že do akce půjde. Loupež se podaří. Úspěch parta oslaví pitkou a bohatýrskou útratou v klubu, zatímco Fuss vyspává opici v autě. Když se ostatní vrátí k vozu, je tam policie. Dají se na útěk, ale strážci zákona jsou jim v patách. Během úprku Boxer a Blinker zemřou. Dívka a smrtelně postřelený Sonne se uchýlí do hotelu. Ví, že je po nich vyhlášeno pátrání. Sonne zemře a Victoria odejde s taškou peněz… – Oceňovaný „jednozáběrový“ snímek je příliš upovídaný a klade nároky na divákovu trpělivost kvůli zbytečně dlouhému prologu. -kat-