Táhni do pekel

barevný, kriminální, sociální drama, 15 přístupnost, 1:1,85, 2-D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 98 min.

Původní název: Mange tes morts. Země původu: Francie. Výrobce: Capricci Films. Ve spolupráci s Arte, Cofinova 10. S účastí CNC, Ciné Plus. Rok výroby: 2014. Premiéra: 2.4.2015. Monopol: Artcam. Mluveno: francouzsky (české titulky). – Mezi westernem a krimi, mezi tuláky a bavoráky.

AUTOŘI: Scénář: Jean-Charles Hue. Spolupráce na scénáři: Salvatore Lista. Režie: Jean-Charles Hue. Kamera: Jonathan Ricquebourg. Hudba: Vincent-Marie Bouvot. Různé skladby a písně. Výprava: Christophe Simonnet. Střih: Isabelle Proustová. Zvuk: Antoine Bailly. Vedoucí produkce: Louise Hentgenová. Producent: Thierry Lounas. České titulky: neuvedeno.

HERCI: Frédéric Dorkel (Fred Dorkel), Jason François (Jason Dorkel), Michaël Dauber (Mickaël Dorkel), Moïse Dorkel (Moise Dorkel), Philippe Martin (Tintin), Christian Milia-Darmezin (Boniface), Joseph Dorkel, Sagamore Stévenin, Violette Dorkelová, Elie Kiki Dauberová, Max Horne.

CENA: Cena Jeana Viga.

Francouzský režisér Jean-Charles Hue se od počátku století věnuje evropskému rodovému společenství kočovníků, zvaných Jenišové (společenství má svoji kulturu a jazyk a dodnes žije na vyhrazených tábořištích, často s Romy). V jejich prostředí se odehrává i jeho druhý hraný snímek Táhni do pekel (překlad původního názvu Sněz své kosti je jen přibližný; rčení znamená u Jenišů nejhorší kletbu). Film kombinuje etnografický a sociologický záznam života Jenišů s klasickým schématem kriminálního thrilleru. – Fred Dorkel se vrací na tábořiště k rodině po patnáctiletém trestu vězení za vraždu policisty (což byla podle něj nešťastná náhoda). Vzápětí se vydává s bratry Mickaëlem a Jasonem a s bratrancem Moisem svým autem BMW Alpine na loupež kamionu s mědí, odstaveném na parkovišti v blízkém městě. Zločin se však nezdaří, Mickaël je lehce postřelen a Fred srazí autem hlídače Boniface, který byl Jasonův kamarád a dal mu tip. Po honičce s policajty prorazí Fred za volantem zátaras, ale stejně se ocitnou v pasti. Fred vystoupí a křičí na policisty, že je jen zloděj a ne vrah. Pak s příbuznými ujede. Ráno po dlouhé noci odkáže Fred ostatní na svou přítelkyni, která jim prý pomůže. Odjede sám a vzpomíná na otce, který se zabil, když svým autem vjel obrovskou rychlostí do policejního zátarasu. – Právě osmnáctiletý Jason, který podstoupil křest ve zločinu, nyní ve stanu při mši podstoupí opravdový křest… – Snímek byl v předpremiéře uveden na Febiofestu 2015 za účasti režiséra a vstupuje do distribuce formou day-and-date release, tzn. že souběžně s kinopremiérou bude k dispozici i na VOD. -tbk-

JEAN-CHARLES HUE (nar. 1968, Eaubonne, Val-dOise) studoval videoart a experimentální film na Vysoké národní umělecké škole v Cergy-Pontoise (ENSAPC). Vytvořil kolekci videofilmů o španělských Romech. Dlouhá léta se věnuje francouzským Jenišům, tedy rodovému společenství kočovníků, spjatých společnou kulturou a jazykem; dlouhodobě sleduje zvlášť rod Dorkelů, s nimiž by mohl být po matce vzdáleně spřízněný. Členové rodu se také stali protagonisty jeho hraných filmů Bavorák Páně a Táhni do pekel, za nějž autor získal Cenu Jeana Viga; tento film byl také za účasti tvůrce uveden na Febiofestu 2015. Zabývá se i sochařskou a multimediální tvorbou. – Filmografie: (neúplná; režie, není-li uvedeno jinak) střm. dok. Marta (2005), dokument, zabývající se městskou mytologií v mexické Tijuaně, Carne viva (2009), napůl hraný napůl dokumentární snímek z prostředí kočovníků La BM du Seigneur (2011, Bavorák Páně; + sc.), kriminální drama s etnografickými prvky opět z prostředí kočovných Jenišů o nezdařené loupeži náklaďáku s mědí Táhni do pekel (2014, Mange tes morts; + sc.) opět s rodinou Dorkelových. -tbk-