Straight Outta Compton

barevný, hudební, životopisný, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 147 min.

Původní název: Straight Outta Compton. Země původu: USA. Výrobce: Broken Chair Flickz. Pro Universal, Legendary Pictures. Ve spolupráci s New Line Cinema, Cubevision, Crucial Films. Rok výroby: 2015. Premiéra: 17.9.2015. Monopol: CinemArt (do 17.9.2018). Mluveno: anglicky (české titulky). – N.W.A. – Nejnebezpečnější hudební skupina na světě.

AUTOŘI: Námět: S. Leigh Savidge, Alan Wenkus, Andrea Berloffová. Scénář: Jonathan Herman, Andrea Berloffová. Režie: F. Gary Gray. Kamera: Matthew Libatique. Hudba: Joseph Trapanese. Hudební supervize: Jojo Villanueva. Různé skladby a písně. Výprava: Shane Valentino. Kostýmy: Kelli Jonesová. Střih: Billy Fox, Michael Tronick. Zvuk: Willie D. Burton. Masky: Debra Densonová. Účesy: Andrea Jacksonová. Vizuální efekty: (supervize) Bernhard Kimbacher; Image Engine Design, Lola VFX. Zvláštní efekty: (supervize) Eric Rylander. Koordinátor kaskadérů: Lin Oeding. Výkonní producenti: Will Packer, Adam Merims, David Engel, Bill Straus, Thomas Tull, Jon Jashni; S. Leigh Savidge, Alan Wenkus. Producenti: Ice Cube, Tomica Woods-Wrightová, Matt Alvarez, F. Gary Gray, Scott Bernstein, Dr. Dre. České titulky: Filmprint Digital.

HERCI: O’Shea Jackson Jr. (Ice Cube), Corey Hawkins (Dr. Dre), Jason Mitchell (Eazy-E), Neil Brown Jr. (Dj Yella), Aldis Hodge (MC Ren), Marlon Yates Jr. (D.O.C.), R. Marcos Taylor (Suge Knight), Carra Pattersonová (Tomica), Alexandra Shippová (Kim), Paul Giamatti (Jerry Heller), Elena Goodeová (Nicole), Keith Powers (Tyree), Joshua Brockington (mladý Warren G.), Sheldon A. Smith (Warren G.), Lakeith Lee Stanfield (Snoop Dog), Cleavon McClendon III (Jinx), Aeriél Mirandaová (Lavetta), Tate Ellington (Bryan Turner), F. Gary Gray (Greg Mack).

CENY: Oscar: (nominace) Andrea Berloffová, Jonathan Herman, S. Leigh Savidge, Alan Wenkus.

V hudebním snímku Straight Outta Compton zachycuje afroamerický režisér F. Gary Gray příběh legendární hip hopové skupiny N.W.A. (Niggaz Wit Attitudes – Negři s postojem) a zasazuje jej do širších souvislostí zejména v zachycení dobové atmosféry, všudypřítomného násilí, sexu, drog a policejní zvůle. Název je odvozen od prvního alba N.W.A. z roku 1988, v němž její členové rozvinuli tzv. gangsta rap. – Kamarádi z města Compton na losangeleském předměstí (proslulém v té době drogovým násilím), diskžokej Dr. Dre (Andre Young) a mladičký textař a rapper Ice Cube (O’Shea Jackson) přemluví drogového dealera Eazy-E (Eric Wright), aby financoval label Ruthless, s nímž by pronikli dále než na klubovou scénu. Zároveň ho přesvědčí, aby začal také rapovat. Do skupiny dále patří Dj Yella a MC Ren. Jejich deska Straight Outta Compton, nahraná v roce 1988, má obrovský úspěch, na němž se podílí i jejich bílý manažer Jerry Heller. Na albu je také píseň Fuck tha Police, jež vznikla po té, co se rappeři stali oběťmi bezdůvodné policejní šikany. – Skupina je slavná a uspořádá velké turné. Její členové jsou bohatí a užívají si života na mejdanech s nezřízeným sexem a alkoholem. Dostanou varování od FBI, že svými texty porušují zákony, a na koncertu v Detroitu poruší místní vyhlášku, což vede k velké bitce v sále a jeho okolí. – Ice Cube se nedohodne s Hellerem, který je podle něj využívá, a věnuje se vlastní kariéře. Později odejde i Dre, který se spojí s bodyguardem Sugem Knightem a založí vlastní firmu, v níž produkuje i alba následovníků. Později odmítne dál spolupracovat s brutálním Sugem a odejde ze společnosti, když spoluzakladateli vše přenechá. Eazy-E se konečně přesvědčí, že ho Heller celou dobu šidil, a vyhodí ho. Chce navázat na někdejší N.W.A. Smíří se s kamarády, avšak dříve, než mohou zahájit novou spolupráci, je u něj objeven AIDS, jemuž záhy podlehne (1995). – Ve snímku, který je jednostranně zaujatý proti policii (i když se v něm poprávu zdůrazňuje významný přelom, způsobený brutálním napadením černocha Rodneyho Kinga v Los Angeles v roce 1991) zazní četné hity skupiny. V roli Ice Cubea vystupuje jeho syn O’Shea Jackson Jr. Na produkci se podíleli jak Ice Cube, který režisérovi F. Garymu Grayovi před lety umožnil vstup do hrané kinematografie, tak Dr. Dre nebo vdova po Eazy-E, Tomica Woods-Wrightová. – Je škoda, že v českých titulcích nejsou přeloženy rapové texty, jimž naprostá většina diváků nemůže rozumět. -tbk-

F. GARY GRAY (vl. jm. Felix Gary Gray, nar. 17.7.1969, New York) vyrůstal v losangeleské čtvrti South Central. Odjel za otcem do Chicaga, aby tam absolvoval střední školu. Vrátil se do Los Angeles, kde začínal profesionální kariéru jako kameraman pro Black Entertainment Television (BET). Natáčel krátké hrané filmy, např. Divided We Fall (Musíme si pomáhat), a prosadil se jako režisér videoklipů (mj. TLC, Mary J. Blige, Dr. Dre, Ice Cube, Coolio, Queen Latifah, Whitney Houston, Cypress Hill, Outkast). Přechod k celovečerní hrané tvorbě mu umožnil rapper Ice Cube. Gray zaujal svým druhým snímkem Vabank (Zvláštní cena poroty na festivalu kriminálních filmů v Cognacu) a následujícím dramatem Vyjednavač se jako jeden z mála afroamerických filmařů prosadil i v Hollywoodu. Jeho divácky nejúspěšnějším snímkem se stal skutečný příběh z 80. let Straight Outta Compton. Režíroval úvodní epizodu nezdařeného kriminálního seriálu Ryan Caulfield: Year One (1999, Ryan Caulfield: Rok jedna; + spol. prod.) a neprodaný pilotní snímek Enemies (2006, Nepřátelé). – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) komedie z losangeleské čtvrti South Central o dvou kamarádech, zabíjejících čas během jednoho dne, Friday (1995, Pátek, to je den; + herec – V) s Icem Cubem a Chrisem Tuckerem, akční snímek o bankovních lupičkách Set It Off (1996, Vabank; + spol. prod., herec – V) s Jadou Pinkettovou, Queen Latifahovou a Vivicou A. Foxovou, kriminální psychothriller Vyjednavač (1998, The Negotiator) se Samuelem L. Jacksonem a Kevinem Spaceym, akční film o agentech, bojujících s drogovým kartelem, Osamělý mstitel (2003, A Man Apart; + spol. prod.) s Vinem Dieselem, remake britského kriminálního snímku Loupež po italsku (2003, The Italian Job) s Markem Wahlbergem a Charlize Theronovou, adaptace románu Elmora Leonarda ze zákulisí losangeleské hudební scény Buď v klidu (2005, Be Cool; + spol. prod.) s Johnem Travoltou a Umou Thurmanovou, drama muže, který vezme spravedlnost do vlastních rukou, Ctihodný občan (2009, Law Abiding Citizen; + herec) s Gerardem Butlerem, biografie hiphopové skupiny NWA pod titulem Straight Outta Compton (2015, Straight Outta Compton; + spol. prod., herec); (podíl na produkci) The Sea of Trees (2015, Moře stromů; r. Gus Van Sant). -mim-