SpongeBob: Houba na suchu

barevný, hraný/animovaný, rodinný, komedie, přístupný, 1:1,85, 2-D, 3-D, Dolby Digital/Dolby Surround 5.1/Datasat, dlouhý – 93 min.

Původní název: The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water. Země původu: USA. Výrobce: United Plankton Pictures. Pro Paramount Animation, Nickelodeon Movies. Rok výroby: 2014. Premiéra: 5.2.2015. Monopol: CinemArt (do 5.2.2018). Mluveno: česky (dabováno). – Budou dělat vlny v našem světě.

AUTOŘI: Námět: Stephen Hillenburg – TV seriál SpongeBob SquarePants (1999-201?, SpongeBob v kalhotách); Paul Tibbitt, Stephen Hillenburg. Scénář: Glenn Berger, Jonathan Aibel. Režie: (animace) Paul Tibbitt; (hrané scény) Mike Mitchell. Kamera: Phil Meheux. Hudba: John Debney. Různé skladby a písně. Výprava: Luke Freeborn. Kostýmy: Roland Sanchez. Střih: David Ian Salter. Zvuk: Jonathan Gaynor. Vizuální efekty: (supervize) Glenn Melenhorst; Iloura, Stereo D. Zvláštní efekty: (supervize) Mike Meinardus. Supervize animace: Alan Smart. Výkonní producenti: Stephen Hillenburg, Cale Boyter. Producenti: Paul Tibbitt, Mary Parentová. České dialogy a režie českého znění: Ladislav Novák (LS Productions dabing).

HEREC: Antonio Banderas (Hambivous – Tomáš Borůvka). – HLASY: Jan Maxián (SpongeBob), Jiří Krejčí (Patrick), Ivo Novák (Sépiák), Jolana Smyčková (Karen), Antonín Navrátil (Plankton), Bedřich Šetena (pan Krabs), Jana Páleníčková (Sandy).

Animovaná postavička hranaté žluté mořské houby z oblíbeného televizního seriálu SpongeBob v kalhotách (uváděného u nás v TV Nova) se dočkala celovečerního filmu, který pod názvem SpongeBob: Houba na suchu režíroval jako svůj celovečerní debut Paul Tibbitt, podepsaný pod dvanácti epizodami seriálu (hrané scény režíroval Mike Mitchell). – V podmořském městečku Zátiší Bikin obyvatelům chutnají hamburgery, jež v podniku Křupavý krab připravuje SpongeBob. V konkurenčním podniku Kamarádský kyblík je zato prázdno, a tak se jeho majitel Plankton vydá ukrást SpongeBobův tajný recept. Je odhalen, nicméně recept se ztratí; zmocnil se ho pomocí magie pirát Hambivous. SpongeBob, který viděl, jak recept zmizel, se obviněného konkurenta zastane. Spolu pak začnou pátrat po tom, co se stalo. Plankton zjistí, že musejí cestovat v čase. V Zátiší Bikin jsou obyvatelé bez krabích hamburgerů v depresi, propadají násilí a rabování. SpongeBob s Planktonem vypátrají, že recept má Hambivous, který si otevřel stánek na pláži a slaví s hamburgery úspěchy. S pomocí kouzelného delfína, strážce vesmíru, na něhož dvojice narazila při cestách časem, vyrazí přeměněni v superhrdiny na souš se Sépiákem, s mořskou hvězdou Patrickem, s panem Krabsem a se suchozemskou kamarádkou veverkou Sandy. Po velkolepé honičce a souboji je Hambivous poražen a život v Zátiší Bikin se vrátí do starých kolejí. – Počítačová animace se prolíná s hraným příběhem Hambivouse, s nímž se protagonisté setkají v závěru na pláži v reálném přímořském městečku. – Ztřeštěný snímek je prošpikovaný hláškami, bizarními scénami a nápaditými bitkami, jen samotný příběh je roztříštěný do absurdních epizod o něco víc, než dětský divák patrně vstřebá. -kat-