Slow West

barevný, western, 15 přístupnost, 1:1,66, 2-D, DVD-K, MP4, Dolby Digital, dlouhý – 84 min.

Původní název: Slow West. Země původu: Velká Británie, Nový Zéland. Výrobce: DMC Film, See-Saw Films, Rachel Gardner Films. Pro Film4, BFI, New Zealand Film Commission. Ve spolupráci s Cross City Films, HanWay Films. Rok výroby: 2015. Premiéra: 9.7.2015. Monopol: AČFK (do 27.4.2022). Mluveno: anglicky, francouzsky (české titulky). – Western ostrý jako sůl v ráně.

AUTOŘI: Scénář: John Maclean. Režie: John Maclean. Kamera: Robbie Ryan. Hudba: Jed Kurzel. Hudební supervize: Lucy Brightová. Různé skladby a písně. Výprava: Kim Sinclair. Kostýmy: Kirsty Cameronová. Střih: Roland Gallois, Jon Gregory. Zvuk: (design) Paul Carter; Richard Flynn. Vizuální efekty: (supervize) Tim Capper, Rupert Davies; Blue Bolt. Zvláštní efekty: (supervize) Steve Ingram. Koordinátor kaskadérů: Steve McQuillan. Výkonní producenti: Michael Fassbender, Katherine Butlerová, Zygi Kamasa. Producenti: Rachel Gardnerová, Iain Canning, Emile Sherman, Conor McCaughan. České titulky: Helena Rejžková (Linguafilm).

HERCI: Kodi Smit-McPhee (Jay Cavendish), Michael Fassbender (Silas Selleck), Ben Mendelsohn (Payne), Caren Pistoriusová (Rose Rossová), Rory McCann (John Ross), Edwin Wright (Victor), Andrew Robertt (Werner), Brian Sergent (Payote Joe), Karl Willetts (Johan), Brooke Williamsová (Maria), Kalani Queypo (Kotori).

CENA: MFF Sundance, Park City, Utah 2015: Velká cena poroty v mezinárodní soutěži.

Moderní western debutujícícho skotského scenáristy a režiséra Johna Macleana Slow West připomíná Opravdovou kuráž (2010, True Grit) Joela a Ethana Coenových nebo Jarmuschova Mrtvého muže (1995, Dead Man). A ačkoliv se odehrává v Coloradu v 19. století, natočili jej především evropští tvůrci na Novém Zélandu… – 1870. Šestnáctiletý syn lady Cavendishové Jay přijel ze Skotska na Divoký západ, aby tu nalezl svou životní lásku Rose Rossovou, jejíž otec nešťastnou náhodou zabil jeho strýce, a proto uprchl s dcerou do Ameriky. Jay dlouho netuší, že i zde je na dvojici vypsána odměna. Jako naivní mladík, řídící se bedekrem Hurá na Západ, by v drsných podmínkách nepřežil, kdyby se mu za průvodce nevnutil zkušený pistolník Silas Selleck, někdejší člen bandy lovce lidí Paynea. – Po četných eskapádách v přestřelce u srubu Rossových zahynou dívčin otec, Payne s celou svou bandou a také Jay, který během krátké doby vyspěl v muže a kterého omylem zastřelí Rose. Zdánlivě cynický Silas vyvázne se zraněním. Díky setkání s mladíkem pochopil, že peníze nejsou vše. Rose, která je prostého původu a považovala Jaye jen za kamaráda, žije se Silasem a se dvěma malými švédskými sirotky, jejichž matku Jay před nedávnem zastřelil. – Příběh, vyprávěný Silasem, se odvíjí zčásti v krátkých retrospektivách, přibližujících události ve Skotsku. Tvůrci kombinují realismus a drsné scény s černým humorem a s originální vizí doby i prostředí (včetně postavení nových imigrantů nebo vztahu k indiánům). Představitel Jaye, Kodi Smit-McPhee (nar. 1996), na sebe upozornil již chlapeckou rolí v adaptaci dystopického románu Cormaca McCarthyho Cesta (2009, The Road; r. John Hillcoat). Michael Fassbender, který se kromě role Silase podílel i na produkci, hrál ve dvou Macleanových krátkých snímcích.

JOHN MACLEAN (nar. 197?, Perth, Skotsko) pochází z uměleckého prostředí, jeho rodiče Will Maclean a Marian Levenová jsou výtvarníci. Studoval kresbu a malbu na Edinburské umělecké akademii (ECA) a na Královské umělecké akademii v Londýně (RCA). Působil jako klávesista v kapelách The Beta Band (1997-2004) a The Aliens (2005-2008). Pro tyto skupiny realizoval několik videoklipů, než na mobilní telefon natočil krátký film Man on a Motorcycle (2009, Muž na motocyklu; + sc., střih) a o dva roky později další krátký snímek Pitch Black Heist (2011, Loupež poslepu; + sc., střih), za nějž získal Cenu BAFTA v kategorii krátkých filmů. V obou těchto snímcích hrál Michael Fassbender, jenž pak ztělesnil jednu z hlavních rolí v Macleanově celovečerním debutu, originálním autorském westernu o pátrání šestnáctiletého skotského mladíka po milované dívce v Coloradu v devatenáctem století Slow West (2015, Slow West; + sc.), za nějž získal Velkou cenu poroty v mezinárodní soutěži MFF Sundance 2015. -tbk-