Sejmi prezidenta

barevný, akční, dobrodružný, 12 nevhodný pro děti, 16:9, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 91 min.

Původní název: Big Game. Země původu: Finsko, Velká Británie, SRN, Francie. Výrobce: Subzero Film Entertainment, Altitude Film Entertainment. Koprodukce: Egoli Tossell Film. Ve spolupráci s Visionplus, Film House Germany, Head Gear Films, Bavaria Film Partners. Rok výroby: 2014. Premiéra: 18.6.2015. Monopol: Indigo Film. Mluveno: anglicky, finsky, arabsky (české titulky). – Malý kluk. Velké problémy.

AUTOŘI: Námět: Jalmari Helander, Petri Jokiranta. Scénář: Jalmari Helander, Petri Jokiranta. Režie: Jalmari Helander. Kamera: Mika Orasmaa. Hudba: Juri Seppä, Miska Seppä. Různé skladby a písně. Výprava: Christian Eisele. Kostýmy: Mo Vorwerck. Střih: Iikka Hesse. Zvuk: (design) Timo Anttila, Tuomas Seppänen; Oliver Jergis. Vizuální efekty: Hilmar Petersen. Zvláštní efekty: Dirk Lange. Koordinátor kaskadérů: Marc Sieger. Výkonní producenti: Jari Tuovinen, Phil Hunt, Compton Ross, Alex Garland, Mike Runagall, Walter Donohue, Christian Angermayr, Marc Hansell, Markus Vogelbacher. Producenti: Petri Jokiranta, Will Clarke, Andy Mayson, Jens Meurer. České titulky: Mercenar Lab (Bukurešť).

HERCI: Samuel L. Jackson (prezident William), Onni Tommila (Oskari), Ray Stevenson (Morris), Victor Garber (viceprezident), Mehmet Kurtuluş (Hazard), Ted Levine (generál Underwood), Felicity Huffmanová (šéfka CIA), Jim Broadbent (Herbert), Jaymes Butler (Otis), Jean-Luc Julien (Clay), Gabriel Raab (analytik), Jorma Tommila (Tapio), Risto Salmi (Hamare).

Dobrodružný koprodukční snímek Sejmi prezidenta natočil jako svůj druhý celovečerní film finský režisér Jalmari Helander, jehož debut Rare Exports byl uveden v roce 2011 na festivalu Fresh Film Fest. Oba snímky spojuje dětský protagonista Onni Tommila, herec Jorma Tommila, kameraman Mika Orasmaa a scenárista a producent Petri Jokiranta. – Třináctiletý Oskari z osady v severním Finsku má podle dávného rituálu sám zabít v horách lukem zvíře. Přitom najde v lese amerického prezidenta, jehož letadlo Air Force One bylo sestřeleno při letu do Helsinek arabským teroristou Hazarem. Podle plánu byl prezident katapultován v záchranném modulu a zrádný šéf ochranky Morris za ním seskočil padákem. – Zatímco americký štáb pod vedením viceprezidenta, ředitelky CIA a specialisty Herberta pátrají po zmizelém, Hazar, jeho lidé a Morris pátrají po dvojici. – Oskari najde na místě, kde měl lovit, otcův „dárek“, hlavu jelena v mrazáku; otec nevěřil, že syn iniciační rituál zvládne. Chlapce to mrzí. Dvojice je dostižena a prezident skončí v mrazáku. Malý Fin jej odvážně osvobodí a po různých peripetiích ho nakonec přivede jako svoji „trofej“. Zlosyni zemřou. Herbert, který nezdařený komplot zorganizoval, zabije posledního komplice, viceprezidenta, a vyvázne bez špetky podezření. – Snímek se známými herci Samuelem L. Jacksonem a Jimem Broadbentem je akčním dobrodružstvím, ale tak trochu i komedií či nechtěnou parodií. Velkou roli v něm má vysokohorská příroda; nejde však o avizované severní Finsko, nýbrž o bavorský Wetterstein. -kat-

JALMARI HELANDER (nar. 21.7.1976, Helsinky) se jako tvůrce úspěšných reklamních spotů a videoklipů propracoval k režii krátkých, vesměš akčních hraných i celovečerních filmů, na nichž se podílí i jako scenárista. Jeho krátká hříčka Rare Exports Inc. upoutala pozornost na YouTube. Autor ji rozpracoval do variace Rare Exports: The Official Rare Exports Inc. Safety Instructions a posléze i do celovečerního debutu Rare Exports, uvedeného na českém Fresh Film Festivalu a oceněného na dalších přehlídkách: mj. Hlavní cena za nejlepší film a Cena za režii na MFF v Sitges 2010, Cena diváků na MF fantastických filmů v Bruselu 2011 a finské výroční ceny Jussi za kameru, hudbu, výpravu, kostýmy a design zvuku. Jeho sourozenci, scénárista Juuso Helander (nar. 1979) a Ida Helander-Tommilaová s ním spolupracují, právě tak jako kameraman Mike Orasmaa nebo skladatelé Juri Seppä a Miska Seppä. – Filmografie: (neúplná, režie a scénář či spolupráce na něm, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Maximilian Tarzan (1999; + střih, kostýmy), Jäämies (1999, Ledař; režie, střih), Ukkonen (2001; + výprava), Fakiiri (2006, Fakír; + spol. prod.), celovečerní verze dvou hříček, akční rodinný fantastický příběh o střetu syna a otce, žijících za polárním kruhem, s americkou firmou, která nedaleko od nich objeví obydlí Santa Clause, Rare Exports (2010), koprodukční akční dobrodružný snímek, v němž třináctiletý kluk zachrání v divočině americkou hlavu státu, Sejmi prezidenta (2014, Big Game) se Samuelem L. Jacksonem a Jimem Broadbentem. -tbk-