Samba

barevný, psychologický, milostný příběh, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2-D, DVD-K, BRD-K, Dolby 5.1, dlouhý – 118 min.

Původní název: Samba. Země původu: Francie. Výrobce: Quad, Ten Films, Gaumont, TF1 Films Production, Korokoro. S účastí Canal Plus, Ciné Plus, TF1. Rok výroby: 2014. Premiéra: 9.4.2015. Monopol: AČFK (do 10.12.2022). Mluveno: francouzsky, anglicky, srbsky, arabsky (české titulky). – S láskou budete nedotknutelní. Od režisérů filmu Nedotknutelní.

AUTOŘI: Námět: Delphine Coulinová – román Samba pour la France (2011, Samba pro Francii). Scénář: Éric Toledano, Olivier Nakache. Spolupráce na scénáři: Delphine Coulinová, Muriel Coulinová. Režie: Éric Toledano, Olivier Nakache. Kamera: Stéphane Fontaine. Hudba: Ludovico Einaudi. Různé skladby a písně. Výprava: Nicolas de Boiscuillé. Kostýmy: Isabelle Pannetierová. Střih: Dorian Rigal-Ansous. Zvuk: Pascal Armant, Jean Goudier, Jean-Paul Hurier. Koordinátor kaskadérů: Philippe Guégan. Producenti: Yann Zenou, Nicolas Duval Adassovsky, Laurent Zeitoun. České titulky: Kateřina Vinšová (Linguafilm).

HERCI: Omar Sy (Samba), Charlotte Gainsbourgová (Alice), Tahar Rahim (Wilson), Izïa Higelinová (Manu), Issaka Sawadogo (Jonas), Hélène Vincentová (Marcelle), Youngar Fall (strýc Lamouna), Christiane Milletová (Madeleine), Liya Kebedeová (Gracieuse), Clotilde Molletová (Josiane).

Éric Toledano a Olivier Nakache spolu natáčejí filmy od roku 1995. Největšího úspěchu zatím dosáhli smutnou komedií Nedotknutelní (2011, Intouchables) o vztahu bohatého tetraplegika a černošského imigrantského ošetřovatele, jehož představoval Omar Sy. Titulní hrdina jejich milostného psychologického příběhu se silným sociálním podtextem Samba je také imigrant. A problémy imigrantů jsou i hlavním tématem filmu (natočeného s téměř stejným týmem). – Žena středních let Alice, která v rekonvalescenci po vyhoření z náročné manažerské práce nastoupila jako terénní pracovnice sociální péče, se v detenčním centru setká se senegalským imigrantem Sambou. Ten je ve Francii už deset let ilegálně. Teď ho čeká soud a pravděpodobně vyhoštění. Alice mu dá navzdory varování zkušené kolegyně Manu své číslo na mobil. – Samba v centru slíbí spolubydlícímu Jonasovi, že až ho pustí, vyhledá jeho přítelkyni Gracieuse. Když dostane soudně POÚF (povinnost opustit území Francie), musí podle svého strýce Lamouna, u nějž bydlí, změnit šatník a vyhýbat se policistům a rušným místům. Marně shání práci. Vyhledá Gracieuse a vyspí se s ní. Kvůli výčitkám svědomí nebere Jonasovi telefon. Zato zavolá Alici. Samba se skamarádí s imigrantem Wilsonem a spolu načerno pracují. – Alice a Samba se nesměle sbližují, Wilson zase získá Manu. – Parťáci při razii riskantně utečou ze stavby přes střechy. – Jonas dostane politický azyl a odhalí Sambovu zradu. Muži se poperou a na útěku před policií se Jonas utopí. Vyléčená Alice, která se s přítelem konečně pomilovala, nastoupí zpět do původní práce. Samba se chystá s Lamounou odjet do vlasti. Alice ho na poslední chvíli přemluví, aby použil Jonasovy papíry, jež mu zůstaly. Černoch teď pracuje v jídelně jízdní policie. – Tvůrci vyšli z knihy Delphine Coulinové Samba pro Francii, ale do scénáře přidali postavu Alice, jíž dala Charlotte Gainsbourgová přesvědčivou plachost a úzkostnost, zatímco Omar Sy hraje svého hrdinu v podobném klíči jako v Nedotknutelných. -kat-