Sama nocí tmou

černobílý, upírský horor, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, MP4, Dolby Digital, dlouhý – 99 min.

Původní název: A Girl Walks Home Alone at Night. Země původu: USA. Výrobce: Say Ahh Productions. Ve spolupráci s Black Light District, Logan Pictures. Pro SpectreVision. Rok výroby: 2014. Premiéra: 8.1.2015. Monopol: Aerofilms (do 23.5.2022). Mluveno: persky (české titulky). – Íránský upírský western.

AUTOŘI: Scénář: Ana Lili Amirpourová. Režie: Ana Lily Amirpourová. Kamera: Lyle Vincent. Hudba: různé skladby a písně. Výprava: Sergio De La Vega. Kostýmy: Natalie O’Brienová. Střih: Alex O’Flinn. Zvuk: (design) Jay Nierenberg; Gary Day. Maskérské efekty: Jill Fogelová. Vizuální efekty: (supervize) Mike Hedayati; Logan. Koordinátor kaskadérů: Alan Noel Vega. Výkonní producenti: Elijah Wood, Daniel Noah, Josh C. Waller, Nick Moceri, Ben Conrad, Alexei Tylevich, Reza Sixo Safai, Daniel Grove, Patrick Grove. Producenti: Sina Sayyah, Justin Begnaud, Ana Lily Amirpourová. Koproducentka: Sheri Davaniová. České titulky: Natálie Nádassy (Filmprint Digital).

HERCI: Sheila Vandová (dívka), Arash Marandi (Araš), Mozhan Marnòová (Atti), Dominic Rains (Sajíd), Marshall Manesh (Hosejn), Rome Shadanloová (Šajdá), Milad Eghbali (kluk z ulice), Reza Sixo Safai (frajer).

LOKACE: Kalifornie: Taft, Bakersfield.

CENY: Ceny ISA: (nominace) nejlepší první film (Ana Lily Amirpourová, Justin Begnaud, Sina Sayyah), nejlepší kamera (Lyle Vincent).

Černobílý upírský horor Sama nocí tmou je celovečerním autorským debutem filmařky íránského původu Any Lili Amirpourové, jenž se v mnohém vymyká žánrovým klišé a na druhé straně přebírá řadu odkazů na starší i moderní filmovou klasiku. Příběh se odehrává v jakémsi bezčasí ve Zkaženém městě, snad íránské obci s přízemními domy a naftovými věžemi, s prázdnými ulicemi a se širokým příkopem s pohozenými mrtvolami. Tady se zejména v noci pohybuje pěšky a později na skateboardu tajemná dívka v pruhovaném tričku a s rozepnutým čádorem, která mlčenlivě pozoruje lidi kolem sebe. Jedním z obyvatel je mladík Araš (s vizáží Jamese Deana), který se stará o otce Hosejna, propadlého drogám. Dealer Sajíd mu sebere kvůli otcovým dluhům jeho americký bourák. Když však vezme k sobě domů dívku, která je ve skutečnosti upírkou, a chce si s ní užít, stane se její obětí. Araš si pak u něj vezme klíčky od vozu i kufřík s penězi a drogami, jež místo něj začne prodávat. V převleku za Drákulu se na večírku v klubu zfetuje extází a pak na ulici potká upírku. Ta ho pozve k sobě domů. Zamilují se do sebe. – Hosejn trpí abstinečními stavy. Araš mu nakonec dá peníze a drogy a vyhodí ho z bytu. Muž jde za narkomanskou prostitutkou Atti, již miluje, a nutí ji, aby si s ním šlehla. Objeví se tu upírka a vysaje ho. Atti jí pak pomůže odstranit mrtvolu, k níž druhý den Araše zavede kluk z ulice, který vše viděl. Mladík se rozhodne zmizet ze Zkaženého města. Vezme s sebou i dívku, i když pochopil, že je zapletená do smrti jeho otce i jiných (vidí u ní ukradené šperky). Dvojice opouští Zkažené město… – Snímek, jemuž předcházel autorčin stejnojmenný krátký film z roku 2011, je postaven především na zvláštní atmosféře, na působivých černobílých obrazech a temném postmoderním vypravěčském stylu, podpořeném různorodým soundtrackem. Hrají v něm herci íránského původu, mluví se v něm persky, ale natáčel se v Kalifornii. Vzbudil pozornost na festivalu Sundance i na několika dalších přehlídkách. – Souběžně s filmem vydala Amirpourová s kreslířem Michaelem deWeesem první díl komiksu, věnovaného dobrodružstvím zvláštní upírky, Death Is the Answer (Odpovědí je smrt). -tbk-

ANA LILY AMIRPOUROVÁ (nar. 198?, Margate Kent) je íránského původu, ale narodila se v Anglii. S rodiči se v mládí přestěhovala nejdříve do Miami na Floridě a později do Bakersfieldu v Kalifornii. Vystudovala film na Kalifornské univerzitě (UCLA). Zabývala se výtvarným uměním a hrála na basovou kytaru v artrockové kapele. Svůj první snímek, horor z pyžamové párty, natočila ve dvanácti letech. Její krátké filmy byly úspěšně uvedeny na řadě festivalů. Zúčastnila se několika filmařských programů. Natáčí též hudební klipy a reklamní spoty, má vlastní produkční společnost Say Ahh Productions. Pozornost upoutala celovečerním debutem, originálním hororem s westernovými prvky Sama nocí tmou, podle nějž vytvořila i komiks. – Filmografie: (scénář a režie, není-li uvedeno jinak) krátké filmy Six and Half (2009, Šest a půl), animovaný True Love (2010, Opravdová láska; + výprava), Ketab (2010; + střih), Ana Lily Amirpour Likes This (2010, Aně Lily Amirpourové se líbí toto; + kam., střih, prod.), Pashmaloo (2011, Vlasáč; + střih), kombinovaný hraný a animovaný film A Little Suicide (2012, Malá sebevražda; + animace), který vznikl s podporou Berlinale a byl uveden i na MF filmů pro děti a mládež ve Zlíně 2013, horor The Garlock Incident (2012, Incident v Garlocku; r. Evan Cholfin; herečka), černobílý celovečerní horor o lásce mladé upírky a mladíka, kteří se setkají v podivném Zkaženém městě, Sama nocí tmou (2014, A Girl Walks Home Alone at Night; + spol. prod.), natočený rozšířením stejnojmenného kr. filmu z roku 2011 (+ střih). -tbk-