S láskou, Rosie

barevný, romantická komedie, adaptace, přístupný, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 103 min.

Původní název: Love, Rosie. Země původu: SRN, Velká Británie. Výrobce: Constantin Film. Ve spolupráci s Canyon Creek Films. S podporou: Program Media EU. Rok výroby: 2014. Premiéra: 15.1.2015. Monopol: Bontonfilm. Mluveno: anglicky (české titulky). – Někdy trvá věky, než najdete toho pravého. Podle knižního bestselleru Kde končí duha od Cecelie Ahernové, autorky knihy P.S. Miluji Tě.

AUTOŘI: Námět: Cecelia Ahernová – kniha Where Rainbows Ends (2004, česky naposledy jako S láskou, Rosie, Albatros Media, Praha 2015). Scénář: Juliette Towhidiová. Režie: Christian Ditter. Kamera: Christian Rein. Hudba: Ralf Wengenmayr. Hudební supervize: Christoph Becker. Různé skladby a písně. Výprava: Matthew Davies. Kostýmy: Leonie Prendergastová. Střih: Tony Cranstoun. Zvuk: (design) Mario Hubert; Barry O´Sullivan. Vizuální efekty: (supervize) Dominik Trimborn; Arri VFX, Windmille Lane VFX. Zvláštní efekty: (koordinátoři) Brendan Byrne, Maurice Foley, Kevin Byrne. Koordinátor kaskadérů: Joe Condren. Výkonný producent: Martin Moszkowicz. Producenti: Robert Kulzer, Simon Brooks. České titulky: neuvedeny.

HERCI: Lily Collinsová (Rosie Dunneová), Sam Claflin (Alex Stewart), Christian Cooke (Greg), Tamsin Egertonová (Sally), Suki Waterhouseová (Bethany), Jamie Beamish (Phil), Jaime Winstoneová (Ruby), Lorcan Cranitch (Dennis Dunne), Ger Ryanová (Alice Dunneová).

LOKACE: Irsko – Dublin, Wicklow; Kanada – Toronto.

Irská spisovatelka Cecelia Ahernová (nar. 1981) se prosadila hned svým prvním románem, adaptovaným ve stejnojmenném filmu P.S. Miluji Tě (2007, P.S. I Love You; r. Richard LaGravenese). Je proto samozřejmé, že se filmového přepisu dočkal i její další bestseller, který u nás původně vyšel v překladu originálního názvu Kde končí duha a naposledy byl vydán už s filmovou obálkou a filmovým názvem S láskou, Rosie. Produkovala ho německá firma s německým režisérem a s mezinárodním obsazením i štábem. Vyprávění hlavní hrdinky se odvíjí jako dvanáctiletá „retrospektiva“. – Dětské přátelství Rosie a Alexe přerostlo v dospělosti v lásku, avšak oba se to zdráhají přiznat. Navíc jim do vztahu stále zasahují různá nedorozumění. Chtějí odjet studovat z Dublinu do Bostonu, kam nakonec zamíří jen Alex, protože Rosie při nevydařené defloraci s floutkem Gregem otěhotní. Zatímco se dívka stará o dcerku Katii, Alex vystuduje a buduje si kariéru v Americe, kde se později ožení s atraktivní, ale chladnou Sally. Jejich sňatek skončí rozchodem, mezitím se však Rosie vdá za Grega. V okamžiku, kdy zjistí, že ji manžel podvádí, a vyhodí ho, Alex má poměr s jejich bývalou spolužačkou Bethany, s níž přišel o panictví a jež je teď úspěšnou modelkou. Rosie odjede na jejich svatbu, odhodlaná získat Alexe, ale to se jí nepodaří. – Žena si díky dědictví po otci koupí venkovský hotýlek. Na zahájení provozu přijede i Alex, který pochopil, že svazek s Bethany byl jeho další omyl. Zamilovaní si konečně padnou do náruče. – Snímek zčásti zachovává původní epistolární formu románového příběhu, takže se v obraze objevují textové zprávy či chatování. Jinak je to ovšem tuctová love story v žánru romantické komedie. -tbk-

CHRISTIAN DITTER (nar. 1977, Geissen, Hesensko) po maturitě krátce pobyl na praxi v produkční společnosti Colonia Media v Kolíně nad Rýnem (1996-97) a po ročním studiu kulturních studií na univerzitě v Lüneburgu absolvoval režii na Televizní a filmové akademii v Mnichově (2006). Již jeho studentské snímky získaly několik ocenění, včetně absolventské celovečerní komedie Francouzština pro začátečníky, uvedené v kinech. Kromě dalších romantických a rodinných komedií režíroval epizody TV seriálů Schulmädchen (2005, Školačky), Türkisch für Anfänger (2007, Turečtina pro začátečníky) a Doctor’s Diary (2008; Deník doktorky – TV) nebo reklamní spoty. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. studentské snímky Bad Breath (1999, Špatný dech; + sc., střih), Slaats Swandel (1999), Verzaubert (1999, Zakletý; + sc., střih, prod.), Grounded (2003, Zakotvený), studentská romantická komedie Französisch für Anfänger (2006, Francouzština pro začátečníky; + sc.), trilogie dobrodružných rodinných snímků o dětské partě Vorstadtkrokodile (2009, Krokodýlové z předměstí; + sc. – V), Vorstadtkrokodile 2 (2010, Krokodýlové z předměstí 2; + sc. – V) a Vorstadtkrokodile 3 – Freunde für immer (2010, Krokodýlové z předměstí 3; r. Wolfgang Groos; sc., spol. prod. – V), dobrodružná rodinná komedie Wickie auf großer Fahrt (2011, Viking Vicky a poklad bohů 3D; + sc. – V), kr. komedie #Vegas (2014), adaptace romantického románu Cecelie Ahernové o peripetiích vztahů dvou přátel od dětských let S láskou, Rosie (2014, Love, Rosie) s Lily Collinsovou a Samem Clafinem. -jl-