RYTMUS sídliskový sen

barevný, hudební, časosběrný, dokumentární, 12 přístupnost, 1:2,35, 2-D, DVD-K, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 90 min.

Původní název: RYTMUS sídliskový sen. Země původu: SR. Výrobce: Miro Drobný. Koprodukce: Romeofilms. Ve spolupráci: eSlovensko. Rok výroby: 2015. Premiéra: 20.8.2015. Monopol: Falcon. S podporou: Audiovizuálny fond SR / SFK ČR. Mluveno: slovensky, česky. – To není film. To je život.

AUTOŘI: Námět: Miro Drobný. Scénář: Miro Drobný. Dramaturgie: Juraj Mokrý, Alena Müllerová. Režie: Miro Drobný. Pomocná režie: Michal Romeo Dvořák. Kamera: Daniel Vagenknecht, Michal Kletečka; Aleš Varga, Marek Dvořák, Tibor Selický, Marek Dobrovič, Ondrej Volko, Vladimír Biskupský, Juliana Nagyová, Zdeno Slávik, Miroslav Čirka, Barny Putnoky, Tomáš Werner, Jaro Mihálik, Miloš Juriga, Michal Nemtuda, Peter Nix Balna, Filip Geschwandtner; (letecké záběry) Marek Dobrovič. Hudba: (použitá) Tomi Popovič, Ondrej DJ Anys Beňačka, Tomáš DJ Wich Pechlák, Robert Burian, Michal Grimaso Mikuš, Igor Kmeťo ml., Adam Aceman, Jozef Engerer, Maiky Beatz, Marek Šurín, Igor Baar, Jazzy; (mix) Michal Pekárek. Střih: Michal Romeo Dvořák; (střih archivních materiálů) Miloš Jakubík; (spolupráce) Michal Kletečka, Ondrej Volko. Zvuk: Milan Gál, Zdeněk Dostál, Ludvík Bohadlo, Klaus Wunder, Ján Tanasi, Martin Michnica, Milan Opak Janáči; (postprodukce) Robert Slezák, Pavel Dvořák, Studio Virtual; (mix) Robert Slezák, Soundsqure Praha. Vizuální efekty: (obrazová postprodukce) Richard Raymann, David Strelka, Crot Production; Magic Lab; (animace) František Czanner. Výkonné producentky: Silvia Guničová, Veronika Kecsöová. Producenti: Miro Drobný, Michal Romeo Dvořák.

ÚČINKUJÍCÍ: Patrik Rytmus Vrbovský, Miro Drobný, Vlasta Miezgová, Róbert Miezga st., Alexander Wagner, Róbert Miezga ml., Veronika Miezgová, Vanessa Wagnerová, Melissa Miezgová, Mgr. Marián Baldovič, PhD., Oľga Chudíková, Šárka Weingartová, Melánia Kašenčáková, Eva Adameková, Silvia Rakovská, Andy Práznovská, Dara Rolins, Martina Tina Csillaghová–Kmeťová, Michal Ego Straka, Ondrej DJ Anys Beňačka, Michal Procházka, Ján Mečoch, Fredy Ayisi, Igor Kmeťo ml., Tomáš DJ Wich Pechlák, Michal Grimaso Mikuš, Mário Kudrík, Jan Andruško, DJ Indy, Akshay Kumar Dixit, Rahul, Akash, Sahu, SIdhart, Raju, štáb Image vision crew.

LOKACE: Slovensko – Piešťany, Bratislava; Česká republika – Přerov, Kroměříž, Praha; Indie – Dillí; Rakousko; Itálie.

ARCHIVNÍ MATERIÁLY: Fredyho tanečná škola (TV-1994; r. Katarína Ďurovičová), Ladí neladí (TV-2003; r. Aleš Koudela), Dáva mi (V–2003; r. Michal Romeo Dvořák), Amen Savore (V–2006), Party Dj (V–2006; r. Jaroslav Pávíček), Monopol (V–2010; r. Marián Martaus), Príbeh (V–2011; r. Marián Martaus), Sám (V–2011; r. Roland Wranik), Odviati vetrom (V–2013; r. Tomáš DJ Wich Pechlák); archivy rodiny Miezgovy, Šárky Weingartové, Patrika Rytmuse Vrbovského, Alexandera Wagnera, Tomáše Vernera, Jaro Mihálika a Miloše Jurigy.

PÍSNĚ: (texty) Patrik Rytmus Vrbovský; (interpreti) Patrik Rytmus Vrbovský, Michal Ego Straka, Martina Tina Csillaghová–Kmeťová, Dara Rolins, Igor Kmeťo ml., Alex Sási: Cigánsky sen, Mama, Sám, 8. október, Pravdivý príbeh, List otcovi, Odviati vetrom, Bez mamy bez otca, Život je film, Jaké by to bolo, Monopol, Daj mi ešte jednu šancu, Party DJ, Príbeh, Temeraf, Amen savore, Kures Funk, Dáva mi, Loli ruža, Sídliskový sen, Moji ludia, Na toto som čakal, Musíš mať nádej.

V časosběrném hudebním dokumentu RYTMUS sídliskový sen se režisér Miro Drobný zaměřil na slovenského rappera Patrika Vrbovského (nar. 3.1.1977, Přerov), vystupujícího pod pseudonymem Rytmus. Práce na dokumentu začala již v roce 2006, samotné natáčení trvalo osm let (2007–2014) a postprodukce proběhla v roce 2015. Natáčení bylo v roce 2011 Vrbovským na šest měsíců přerušeno kvůli neshodám s režisérem. – Tvůrci se zaměřili především na rapperovo dětství a dospívání, na jeho lásky a na jeho vyrovnání se s faktem, že po otci, který rodinu opustil krátce po jeho narození, je romského původu, což se dozvěděl až v osmnácti letech. Kromě výpovědí Vrbovského zaznívá i svědectví matky, otce, otčíma, nevlastních sourozenců, kamarádů a spolupracovníků, bývalých přítelkyň, zpěvačky Dary Rolinsové, režiséra Drobného, ale i učitelky z učiliště, která o bývalém problémovém žáku mluví překvapivě v dobrém. Rapper se po rozboru DNA a po zjištění, že jeho romské kořeny pocházejí z nejnižší indické kasty, vydává na krátkou cestu do Indie. Jeho putování je prokládáno archivními záběry a fotografiemi z Vrbovského minulosti, titulky z bulvárních internetových článků a rapovými písněmi. Celý dokument je rámován pobytem v hotelovém pokoji v indickém Dillí, v němž Rytmus sleduje natočený materiál a komentuje události a situace v něm obsažené (zajímavý je odlišný pohled rodičů a sourozenců od pohledu samotného Vrbovského). Dokument bohužel nevypovídá o Vrbovského tvůrčí práci a o jeho uměleckém snažení, nebo o tom, proč je u publika tak populární. Vznikla tak pouze adorace, zaměřená na bulvární a melodramatická témata a určená především fanouškům. Některé scény a momenty jsou pro dokument zvlášť inscenované a neodpovídají vždy skutečnosti (např. údajně první Vrbovského emotivní setkání s otcem nebo jeho okouzlení Indií). Autoři uvažují o tom, že nepoužitý materiál v budoucnu upotřebí v dalších projektech. -jl-

MIRO DROBNÝ (vl. jm. Miroslav Drobný, nar. 4.1.1970, Lučenec) působí na Slovensku jako scenárista, režisér a producent. Jeho tvorba je spojená především s dětskými TV pořady a cestopisnými seriály (např. vzdělávací seriál Cookie.sk, animovaný seriál Ovce.sk, cestopisný seriál Na vlastnej koži nebo zážitkový seriál Andrea za hranicou). Angažuje se v projektech na ochranu dětí a je tvůrcem portálu pro děti Ovce.sk. Na toto téma vydal i několik knih a získal ocenění (festival Ekotopfilm, The World Summit Award Srí Lanka a další). Jeho debutem pro kina je časosběrný dokument o rapperovi Patriku Vrbovském RYTMUS sídliskový sen (2015), na kterém je podepsán jako autor námětu, scenárista, režisér, producent a účinkující. -jl-