Rudá mašina

barevný/černobílý, dokument, sportovní, životopisný, historický, přístupný, 1:1,85, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 85 min.

Původní název: Red Army. Země původu: USA, Rusko. Výrobce: Gabriel Polsky Productions. Rok výroby: 2014. Premiéra: 23.4.2015. Monopol: Falcon. Mluveno: anglicky, rusky (české titulky).

AUTOŘI: Scénář: Gabe Polsky. Režie: Gabe Polsky. Kamera: Peter Zeitlinger, Svetlana Cvetková. Dodatečné záběry: Gabe Polsky. Hudba: Christophe Beck, Leo Birenberg. Hudební supervize: Randall Poster, Mary Ramosová, Holly Adamsová. Různé skladby a písně. Střih: Eli Despres, Kurt Engfehr. Zvuk: (design) E.J. Holowicki; E.J. Holowicki, Zach Martin. Výkonní producenti: Werner Herzog, Jerry Weintraub, Liam Satre-Meloy. Producent: Gabe Polsky. České titulky: neuvedeny.

ÚČINKUJÍCÍ: Vjačeslav Fetisov, Vladimir Pozner, Alexej Kasatonov, Vladimir Krutov, Vladislav Treťjak, Scotty Bowman, Anatolij Karpov, Lawrence Martin, Lada Fetisovová, Felix Něčepore, Taťjana Tarasovová.

Režijní debut amerického producenta Gabea Polskyho (bývalého univerzitního hokejisty) Rudá mašina je zajímavým sportovním dokumentem o zlatých letech sovětského hokeje a o politických souvislostech, nahlížených z pohledu Vjačeslava Fetisova, jednoho z nejvýznamnějších ruských hokejistů. Ten vzpomíná na své začátky, na rozdíly mezi trenéry Anatolijem Tarasovem (jenž pojímal hokej jako týmovou a vysoce kreativní hru podobnou šachu) a jeho následníkem, despotickým Vladimirem Tichonovem, na účast na olympijských hrách v roce 1980 v Lake Placid, kde favorizovaný sovětský tým překvapivě podlehl Američanům, zatímco při následujících olympiádách v Sarajevu a v Calgary zvítězil. Sovětský hokej byl považován za dob studené války za důkaz nadřazenosti socialismu nad kapitalismem a hokejisté byli v rodné zemi považováni za hrdiny; nejvíce uznávána byla tzv. Ruská pětka (Sergej Makarov, Vladimir Krutov, Igor Larionov, Alexej Kasatonov a Vjačeslav Fetisov). Jejich život měl však odvrácenou tvář v podobě tvrdých tréninků, uzavřeného pobytu v hokejových základnách prakticky bez soukromého života a nakonec i v restrikcích režimu. Fetisov vypráví, jak mu Tichonov navzdory slibům nedovolil odejít do NHL, jak se proti němu vzbouřil a byl ostrakizován. Dosáhl svého až po čase, když se odmítl podřídit dokonce samotnému ministru obrany Jazovovi. Slavný hokejista líčí i potíže při začátcích v NHL a následné úspěchy v týmu s ruskými spoluhráči v Detroit Red Wings. Po skončení sportovní dráhy se z Fetisova stal za Putina ministr sportu (2002-2008) a významný sportovní funkcionář. Kromě něj ve filmu mluví i jeho spoluhráči, manželka Lada, američtí experti, ale i vysloužilý agent KGB. – Dynamický film s funkčním hudebním doprovodem a s množstvím archivního materiálu je mj. i zajímavou historickou studií o těžké době studené války. -tbk-

GABE POLSKY (vl. jm. Gabriel Polsky, nar. 3.5.1979, St. Cloud, Minnesota) pochází z rodiny ruských židovských emigrantů, kteří v roce 1976 přišli do Spojených států z Ukrajiny, a vyrůstal v oblasti Chicaga; jeho otec je energetický magnát Michael Polsky, matka obchodnice s uměním. Hrál hokej za Yaleovu univerzitu, kde vystudoval politologii. V kinematografii začínal jako producent. S o tři roky starším bratrem Alanem Polskym založili společnost Polsky Films a podíleli se mj. i na kriminálním thrilleru Wernera Herzoga Špatnej polda. V roce 2012 spolu realizovali thriller Motelové pokoje (Cena diváků na MFF v Římě) a o rok později Gabe samostatně debutoval zajímavým sportovním dokumentem s historickými a politickými přesahy Rudá mašina (mj. Cena diváků na MFF v Chicagu). – Filmografie: (podíl na produkci, není-li uvedeno jinak) komedie The Living Wake (2007, Pohřební večírek; r. Sol Tryon), thriller Špatnej polda (2009, Bad Lieutenant: Port of Call – New Orleans; r. Werner Herzog), psychologický film Little Birds (2011, Ptáčata; r. Elgin James – TV), dok. o legendárním producentovi Jerrym Weintraubovi His Way (TV-2011, Jeho cesta; r. Douglas McGrath), příběh dvou bratrů na útěku The Motel Life (2012, Motelové pokoje; spol. r. Alan Polsky – TV), sportovní dokument s výpovědí legendárního hokejisty Vjačeslava Fetisova o jeho kariéře i o sovětském hokeji v době studené války Rudá mašina (2014, Red Army; sc., režie, dod. kam. záběry, prod.). -tbk-