Room

barevný, thriller, psychologický, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 118 min.

Původní název: Room. Země původu: Irsko, Kanada. Výrobce: Element Pictures, No Trace Camping. Ve spolupráci s Duperele Films. Pro Telefilm Canada, Film4, Bord Scannén Na hÉireann/Irish Film Board. S účastí Ontario Media Development Corporation. Rok výroby: 2015. Premiéra: 10.12.2015. Monopol: Bohemia Motion Pictures. Mluveno: anglicky (české titulky). – Láska matky nezná hranice.

AUTOŘI: Námět: Emma Donoghueová – román Room (2010, Pokoj, Euromedia Group–Knižní klub, Praha 2011). Scénář: Emma Donoghueová. Režie: Lenny Abrahamson. Kamera: Danny Cohen. Hudba: Stephen Rennicks. Různé skladby a písně. Výprava: Ethan Tobman. Kostýmy: Lea Carlsonová. Střih: Nathan Nugent. Zvuk: (design) Steve Fanagan; Eric Fitz, Stephen Marian. Vizuální efekty: (supervize) Ed Bruce; Screen Scene. Koordinátoři kaskadérů: Jean Frenette, Jean-François Lachapelle. Výkonní producenti: Andrew Lowe, Emma Donoghueová, Jesse Shapira, Jeff Arkuss, David Kosse, Rose Garnettová, Tessa Rossová. Producenti: Ed Guiney, David Gross. České titulky: Renata Mlíkovská.

HERCI: Brie Larsonová (Joy), Jacob Tremblay (Jack), Joan Allenová (Nancy), Sean Bridgers (Nick), Tom McCamus (Leo), William H. Macy (Robert), Wendy Crewsonová (moderátorka).

CENY (výběr): MFF v Torontu 2015: Cena diváků. MFF ve Varšavě 2015: Cena diváků (Lenny Abrahamson). Oscar: nejlepší herečka (Brie Larsonová); (nominace) nejlepší film (Ed Guiney), nejlepší režie (Lenny Abrahamson), nejlepší scénář-adaptace (Emma Donoghueová). Zlatý glóbus: nejlepší herečka v dramatu (Brie Larsonová); (nominace) nejlepší film/drama, nejlepší scénář (Emma Donoghueová). Cena NBR: nejlepší herečka (Brie Larsonová), nejlepší objevný herecký výkon (Jacob Tremblay). Cena BAFTA: nejlepší herečka (Brie Larsonová); (nominace) nejlepší scénář-adaptace (Emma Donoghueová). Cena Britského nezávislého filmu (BIFA): nejlepší zahraniční nezávislý film. Ceny ISA: nejlepší herečka (Brie Larsonová), nejlepší první scénář (Emma Donoghueová).

Po úspěšné hořké komedii Frank (2013) natočil irský režisér Lenny Abrahamson psychologický thriller Room (česky Pokoj) podle bestselleru své krajanky, žijící v Kanadě, Emmy Donoghueové. Ta i jako autorka scénáře zachovala způsob vyprávění a vidění světa pětiletého Jacka, který se svou matkou Joy žije uzavřen v malém Pokoji se stropním okénkem, kde se i narodil. Je přesvědčen, že jen on, Joy a Nick, jenž za ní v noci dochází, jsou skuteční. Vše ostatní je jen v televizi nebo ve vesmíru. Na noc ho matka na dobu, kdy za ní přijde jejich věznitel Nick, zavírá do skříně. Nuzně zařízený Pokoj (jde o zvukově izolovanou zahradní kůlnu) je díky ní inspirativním prostředím. Joy je tu zavřená už sedm let. Napadne ji riskantní plán útěku, jehož úspěch závisí na Jackovi. Opravdu se jim podaří uniknout. Ocitnou se v péči lékařů a neuniknou pozornosti médií. Dcera se setká s rodiči. Její matka Nancy žije s přítelem Leem. Pro chlapce je svět nepochopitelný, obtížně komunikuje s jinými lidmi; chybí mu Pokoj. Pozvolna se však přizpůsobuje i díky péči Nancy a Lea (biologický dědeček Robert se na vnuka nedokáže ani podívat). Na Joy dolehne tíha uplynulých let, předávkuje se léky a skončí v nemocnici. Chlapec se tak naučí spoléhat na sebe. Dá se ostříhat a své dlouhé vlasy pošle mamince. Dodávaly mu sílu, ale tu teď ona potřebuje víc. Když se Joy vrátí, zajedou k místu věznění. Už to není Pokoj, protože má otevřené dveře… – Děsivý příběh, vyprávěný Jackem působí věrohodně a obejde se bez citového vydírání. Na tom má zásluhu civilní přístup k předloze a hlavně oba protagonisté, Jacob Tremblay (nar. 2006) a Brie Larsonová (nar. 1989). -kat-

LENNY ABRAHAMSON (vl. jm. Leonard Abrahamson, nar. 30.11.1966, Dublin) po počátečních studiích fyziky absolvoval katedru filozofie na dublinské Trinity College (TCD; 1991). Získal stipendium k postgraduálnímu studiu na Stanfordově univerzitě v Kalifornii, ale raději se vrátil do Irska, aby rozvíjel svou zálibu ve filmu. Díky oceněnému 16mm snímku 3 Joeové se uplatnil jako režisér reklamních spotů (např. Carlsberg, Guinness, MasterCard, Playstation, Wrigley) a ve spolupráci se scenáristou Markem O’Halloranem a producentem Edem Guineym také jako úspěšný tvůrce celovečerních filmů. Kromě ocenění na menších evropských festivalech získal čtyřikrát výroční cenu IFTA za filmovou režii (Adam a Paul, Garáž, Co udělal Richard, Frank) a jednou za televizní režii (Blahobyt). Za film Frank byl jako režisér také nominován na Britskou nezávislou filmovou cenu. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. f. 3 Joes (1991, 3 Joeové; + nám.), příběh jednoho dne v životě dvou narkomanů Adam & Paul (2004, Adam a Paul – TV), tragikomický příběh pumpaře na irském venkově Garage (2007, Garáž), čtyři samostatné příběhy jediného dne, Stacey o sedmnáctileté matce, Gavin o čtrnáctiletém chlapci postiženém koktáním, Georgie o nezaměstnaném alkoholikovi a Pala o nigerijském přistěhovalci, odvysílané v rámci minisérie Prosperity (TV-2007, Blahobyt), psychologické drama teenagera What Richard Did (2012, Co udělal Richard), tragikomedie o excentrických muzikantech Frank (2014, Frank; + spol. písně), adaptace románu Emmy Donoghueové Pokoj o pětiletém chlapci, který s matkou unikne z uzavřené místnosti, kde byl od narození, a učí se žít v „novém“ světě, Room (2015, Room). -mim-