Proti přírodě

barevný, psychologický, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2-D, MP4, Dolby Digital, dlouhý – 80 min.

Původní název: Mot naturen. Země původu: Norsko. Výrobce: Mer Film. Rok výroby: 2014. Premiéra: 19.2.2015. Monopol: Aerofilms (do 19.2.2025). Mluveno: norsky (české titulky). – Kdo jsi, když se nikdo nedívá?

AUTOŘI: Scénář: Ole Giaever. Režie: Ole Giaever. Spolurežie: Marte Voldová. Kamera: Øystein Mamen. Hudba: Ola Fløttum. Různé skladby a písně. Výprava: Julie Lozach Asskildtová. Kostýmy: Julie Lozach Asskildtová. Střih: Frida Eggum Michaelsenová. Zvuk: Bent Holm. Masky: Iselin Enganová. Koordinátor kaskadérů: Kristoffer Jørgensen. Výkonná producentka: Anne Bergsengová. Producentka: Maria Ekerhovdová. České titulky: Jarka Vrbová (Filmprint Digital).

HERCI: Ole Giaever (Martin), Marte Magnusdotter Solemová (Sigrid), Siver Giaever Solem (Karsten), Rebekka Nystabakková (Helle), Ellen Birgitta Wintherová (Kjerstil), Per Kjerstad (Raymond), William Valle Bache-Wiig (sedmiletý Martin), Trond Peter Samsø Munch (Martinův otec), John Sigurd Kristensen, Kim Sørensen, Hege Aga Edelsteenová, Frida Hellandová.

Norský režisér Ole Giaever ve svém debutu Hora (2011, Fjellet) líčil příběh dvou lidí uprostřed přírody. Ve svém dalším snímku Proti přírodě si vystačil s jedinou postavou, kterou navíc hraje sám. Jeho hrdina Martin putuje během necelých tří víkendových dnů po horách, aby se srovnal sám se sebou a aby překonal pocit marnosti a neuspokojenosti. Chtěl by v životě změnu, ale netroufá si na ni. Úplně bez dalších lidí se však tvůrce neobejde: v prologu je Martin krátce v kontaktu s kolegy z práce, s kamarádkou, s manželkou a synkem a i v horách se potká se třemi lidmi. Navíc si vybavuje kratičké vzpomínky na dětství. Výraznou dominantou osobitého vyprávění jsou hrdinovy vnitřní monology, oscilující v duchu běžného lidského myšlení mezi trivialitami, různými představami a existenciálními úvahami. Vnitřní hlas však po jedné scéně ustane. Zásadní úlohu hraje také nádherná příroda. – V pátek odpoledne vyrazí Martin do hor. Chvíli běží, chvílemi jde. Když se v pustině uspokojuje masturbací, vyruší ho lovec se psem. V noci má muž divné sny a pomočí se do spacáku (to je jeho trauma z dětství). Po celodenní túře dorazí večer do chaty, od níž si půjčil klíče a v níž jsou dvě turistky (tady skončí jeho monology). S jednou z nich, Helle, se chce v noci pomilovat, ale nedokáže to. Po ženině odchodu se uklidní onanováním při pornu z mobilu. Ráno uteče z chaty oknem a v depresi se zahrabe do jámy s rašelinou. Avšak po chvíli se vysvobodí a jde dál. – Muž se vrací do městečka. Hází si na zahradě se synkem míčem… – Film za osobní účasti autora zahajoval v Praze přehlídku Severská filmová zima 2015 a byl uveden na MFF v Berlíně 2015 v sekci Panorama. -tbk-

OLE GIAEVER (nar. 19.7. 1977, Tromsø) studoval nejdříve na norské Nordlandské umělecké a filmové škole a později na vysoké umělecké škole Konstfack ve Stockholmu (2005). Upozornil na sebe už svými krátkými snímky, z nichž Tommy byl nominován na Evropskou filmovou cenu. V celovečerní tvorbě debutoval snímkem Hora, uvedeným na MFF v Karlových Varech 2011. Často spolupracuje s režisérkou Marte Voldovou, s kameramanem Øystenem Mamenem a skladatelem Olou Fløttumem. Jeho manželkou je herečka Marte Magnusdotter Solemová, která hraje v jeho titulech. V únoru 2015 se zúčastnil pražské premiéry snímku Proti přírodě při zahájení přehlídky Severská filmová zima 2015. – Filmografie: (scénář a režie, není-li uvedeno jinak) kr. hrané filmy Kjaerlighetsunivers her hvor de møtes (2002, Vesmír lásky tam, kde se setkají; + střih, herec), Tiden er min venn (2003, Čas je můj přítel; + prod., střih, herec), The Pledge (2003; + střih), Forspill (2004, Předehra; + prod.), Testen (2005, Zkouška; + kam., střih, prod.), Blokk B (2006, Blok B; + střih), Tommy (2007), střm. drama ženy, která se vyrovnává se smrtí své matky, Sommerhuset (2008, Chata), psychologické drama dvou žen, odehrávající se během jejich několikadenního výletu, Fjellet (2011, Hora; + spol. prod.), psychologický snímek o muži, který během víkendu, stráveného o samotě v nádherné krajině, medituje o svém životě, Proti přírodě (2014, Mot naturen; + spol. střih, herec), v němž ztvárnil hlavní roli. -tbk-