Poslední lovec čarodějnic

barevný, akční, fantasy, horor, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 107 min.

Původní název: Last Witch Hunter. Země původu: USA. Výrobce: Mark Canton, One Race Films, Goldmann Pictures. Ve spolupráci s Tik Films. Rok výroby: 2015. Premiéra: 22.10.2015. Monopol: Bontonfilm. Mluveno: anglicky (české titulky). – Věčný život, věčný lov.

AUTOŘI: Scénář: Cory Goodman, Matt Sazama, Burk Sharpless. Režie: Breck Eisner. II. režie: Mac Carter. Kamera: Dean Semler. II. kamera: Patrick Loungway. Hudba: Steve Jablonsky. Různé skladby a písně. Výprava: Julie Berghoffová. Kostýmy: Luca Mosca. Střih: Dean Zimmerman, Chris Lebenzon. Zvuk: Christopher Strollo. Masky: Justin Raleigh. Účesy: Karen Lovellová. Vizuální efekty: (supervize) Nicholas Brooks; Rodeo FX, Cinesite, Method Studios. Koordinátoři kaskadérů: Jonathan Eusebio, Troy Robinson. Výkonní producenti: Adam Goldworm, Samantha Vincentová, Ric Kidney, Qiyun Longová. Producenti: Mark Canton, Vin Diesel, Bernie Goldmann. Koproducenti: Jon Hoeber, Erich Hoeber. České titulky: Petr Zenkl (Filmprint Digital).

HERCI: Vin Diesel (Kaulder), Elijah Wood (37. Dolan), Rose Leslieová (Chloe), Julie Engelbrechtová (Královna čarodějnic), Michael Caine (36. Dolan), Ólafur Darri Ólafsson (Belial), Isaach De Bankolé (Max Schlesinger), Rena Owenová (Glaeser), Joseph Gilgun (Ellic), Dawn Olivieriová (Danique), Lotte Verbeeková (Helena), Sloane Coombsová (Elisabeth), Michael Halsey (Grosette), Inbar Laviová (Sonia), Armani Jackson (Armani).

Akční fantasy Poslední lovec čarodějnic je pátým celovečerním snímkem režiséra Brecka Eisnera. – 14. století. Lovci čarodějnic ze společenství Sekery a kříže v čele s katolickým knězem Dolanem jdou zabít Královnu čarodějnic, protože seslala na lidstvo černý mor. Mezi nimi je i čtyřicátník Kaulder, který přišel o manželku a dceru. Právě on nenáviděnou protivnici zabije železem a ohněm. Uhořel by přitom, jenže ona ho prokleje k věčnému životu… – Současnost. Společenství Sekery a kříže uzavřelo příměří s čarodějnicemi. Pokud se některá z nich proviní proti lidem, Kaulder ji „uloví“, předá ji Čarodějnické radě, a ta rozhodne o trestu. Jeho činy a „životaběh“ zapisují od počátku Dolanové. Ten 36. odchází do penze a představí mu svého mladičkého nástupce. V noci starý pán zemře. Kaulder zjistí, že je mrtvý jen zdánlivě, byl totiž také prokletý. Ví, že pokud do tří dnů zabije toho, kdo to způsobil, kněz se uzdraví. Zajde do čarodějnického baru půvabné Chloe a shání lektvar vzpomínek. Střetne se s kouzelníkem Belialem, který má na svědomí 36. Dolana. Přemůže jej a stařec se probere. Chloe, která je snovládná, zavede Kauldera bez lektvaru do střetu s Královnou čarodějnic. On vidí, že její srdce zůstalo naživu. Tehdejší Dolan je živé ukryl proto, aby Kaulder nezemřel. Královna teď chce své srdce zpět a hodlá na lidstvo znovu poslat mor. Díky Kaulderovi a Chloe, která se k němu přidá, se jí záměr nezdaří, i když vyjde najevo, že 37. Dolan je zrádce a stoupenec Královny čarodějnic. Srdce si však tentokrát ponechá u sebe Kaulder… – Nelogický, nastavovaný příběh je zbytečně krutý a kromě Vina Diesela se opírá hlavně o opulentní efekty. -kat-

BRECK EISNER (vl. jm. Michael Breckenridge Eisner, nar. 24.12.1970, Kalifornie) je synem dlouholetého šéfa Společnosti Walta Disneyho Michaela Eisnera. Vystudoval angličtinu a historii na Georgetownské univerzitě a pak absolvoval filmovou fakultu Jihokalifornské univerzity (USC; 1996). Pro svůj absolventský snímek Recon získal díky kontaktům prestižní herecké obsazení (Peter Gabriel, Elizabeth Peñaová, Charles Durning) i možnost využít kapacit trikového studia Digital Domain. Velmi rychle se uchytil jako režisér reklamních spotů pro velké společnosti (Budweiser, Coca-Cola, Sony, Sega, Coors) a také např. pro protikuřáckou kampaň Kalifornského ministerstva zdravotnictví. Pro televizi realizoval sci-fi thriller Neviditelný, který vedl k natočení stejnojmenného seriálu, a jednu epizodu do Spielbergova sci-fi seriálu Taken (Uneseni – TV). Pro obrazovku vznikl i snímek Zločinné myšlenky, ale nakonec měl premiéru na videu. V Hollywoodu Eisner debutoval nákladnou adaptací bestselleru Clivea Cusslera Sahara, jejíž distribuce nevrátila investované prostředky, což načas poslalo mladého tvůrce zpět do televize, kde režíroval neprodaný sci-fi pilot Beyond (2006, Za hvězdami) a jeden díl antologie Fear Itself (Podstata strachu – TV). – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. noirový příběh detektiva z blízké budoucnosti Recon (1996; + spol. sc.), příběh podvodníka, který po experimentálním zákroku využívá nabytých schopností pro vládní agenturu, The Invisible Man (TV-2000, Neviditelný), volně inspirovaný klasickým románem H.G. Wellse, kriminální thriller o dívce, trpící psychickou anomálií, jež se dá využít v boji proti zločinu, Thoughtcrimes (2003, Zločinné myšlenky – V), akční dobrodružný film o podmořských badatelích, pátrajících po zmizelé lodi z americké občanské války, Sahara (2005, Sahara) s Matthewem McConaugheym a Penélope Cruzovou, remake Romerova hororu Podivní (2010, The Crazies) s Timothym Olyphantem a Radhou Mitchellovou, dobrodružná fantasy Poslední lovec čarodějnic (2015, The Last Witch Hunter) s Vinem Dieselem; (výkonná produkce) dobrodružná sci-fi podle povídky Raye Bradburyho Burácení hromu, u nás nazvaná Lovci dinosaurů (2004, A Sound of Thunder; r. Peter Hyams). -mim-