Píseň moře

barevný, animovaný, rodinný, pohádka, přístupný, 1:1,85, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 94 min.

Původní název: Song of the Sea. Země původu: Irsko, Lucembursko, Belgie, Francie, Dánsko. Výrobce: Cartoon Saloon, Melusine Productions, Big Farm, Superprod, Norlum. Ve spolupráci s Irish Film Fund. S podporou: Film Fund Luxembourg, Eurimages, Broadcasting Authority of Ireland, Film and Audiovisual Centre of Wallonia Brussels Federation, Inver Invest, Versus, Magellan Films, Tax Shelter Programme of the Federal Government of Belgium, Belgacom, Danish Film Institute, West Danish Film Fund. S účastí OCS, Haut et Court Distribution, Studio Canal, TG4. Rok výroby: 2014. Premiéra: 19.3.2015. Monopol: Aerofilms. Mluveno: anglicky (české titulky); česky (dabováno). – Příběh poslední tulení víly.

AUTOŘI: Námět: Tomm Moore. Scénář: Will Collins. Režie: Tomm Moore. Hudba: Bruno Coulais. Spolupráce: Kíla. Různé skladby a písně. Výprava: Adrien Merigeau. Střih: Darragh Byrne. Zvuk: (design) Felix Davin, Alexandre Jaclain. Vizuální efekty: (supervize) Eric Dupont, Marc Umé. Návrhy postav: Rosa Balleste Caboová, Marie Thorhaugeová. Vedení animace: Fabian Erlinghauser, Frederik Villumsen. Producenti: Tomm Moore, Ross Murray, Paul Young, Stephan Roelants, Serge Umé, Marc Umé, Isabelle Trucová, Clement Calvet, Jérémie Fajner, Frederik Villumsen, Claus Toksvig Kjaer. České titulky: Helena Šváchová (Filmprint Digital). České dialogy a režie českého znění: Alice Hurychová (LS Productions dabing).

HLASY: David Rawle/Matěj Převrátil (Ben), Brendan Gleeson/Petr Lněnička (Conor/Mac Lir), Fionnula Flanaganová/Libuše Švormová (Macha/babička), Lisa Hanniganová/Tereza Martínková (Bronagh). Lucy OConnellová/Klára Nováková (Saoirse), Jon Kenny/Karel Richter (Dan); zpěv: Lisa Hanniganová/Markéta Irglová.

CENY: Oscar: (nominace) nejlepší animovaný film. César: (nominace) nejlepší animovaný film. Evropská filmová cena 2015: Evropský animovaný film roku.

Animovaný film Píseň moře je druhým celovečerním filmem irského režiséra Tomma Moorea a stejně jako jeho debut Brendan and the Secret of Kells (2009, Brendan a tajemství Kellsu; spol. r. Nora Twomeyová – TV) byl nominován na Oscara. Poetický pohádkový příběh, určený podle režiséra co nejširšímu publiku a vycházející z irského folkloru a pověstí, nabízí alternativu k americkým mainstreamovým animovaným filmům; v originálním příběhu přivádí na plátno tradiční irské pohádkové postavy: tulení víly selkie, boha moře Mac Lira, čarodějnici Mašu, vypravěče Velkého Shanakea a skřítky. – Malý Ben žije s rodiči na majáku. Těhotná maminka Bronagh ho učí Píseň moře a daruje mu mušli. Ráno je maminka pryč… – Po šesti letech Ben nemluvící sestřičku Saoirse (Sírša) stále ignoruje nebo šikanuje; raději má svého psa Cúa (Kú). Babička by děti chtěla přestěhovat do města. Ben vyděsí sestru strašidelným příběhem o Maše, která nechala zkamenět svého nešťastného syna Mac Lira proto, aby už neplakal žalem a netrápil se. A nechává prý zkamenět i další nadpřirozené bytosti. Dívenka v noci zatroubí na Benovu mušli. Zlatá světýlka, která z ní vyjdou, ji zavedou k truhle s tulením kožíškem. V něm pak dívenka na moři dovádí s tuleni. Babička najde zmáčenou vnučku na pláži a odveze děti do Dublinu. – Je Halloween. Ben se v noci tajně vydá domů a sestra se k němu přidá. Jdou za světýlky z mušle. Najde je Cú. Skřítci Lug, Mecháč a Vlasáč jsou dětem v patách. Saoirse (jako selkie) totiž může dnes v noci Písní moře zrušit zakletí. Jenže dívenku unesou sovy, které poslala Maša. Ben během putování za zmizelou sestrou pochopí, že matčiny pohádky nelhaly a že Bronagh byla selkie. Zachrání sestřičku před zkameněním a napravená Macha jim pomůže dostat se domů. S otcem a s tuleni vyloví kožich, bez něhož selkie nemá hlas. Saoirse s Benovou pomocí zazpívá. Zakletí pomine. Objeví se Bronagh, ale na synovu i dcerčinu prosbu si dívenku neodvede. – Výjimečný film po stránce obsahové, vizuální a hudební je dojemným, lehce strašidelným příběhem o moci kouzel, lásce sourozenecké i rodičovské i o věrnosti psí. – V české verzi nazpívala titulní (závěrečnou) píseň Markéta Irglová. -kat-

TOMM MOORE (nar. 7.1.1977, Newry, Severní Irsko) se v dětství přestěhoval s rodiči a třemi sourozenci do Kilkenny v Irské republice. Už od mládí se zajímal o film a vystudoval klasickou animaci na Ballyfermont College v Dublinu (1998). S Paulem Youngem a Norou Twomeyovou (která se podílí na jeho filmech) založili v roce 1998 animační studio Cartoon Saloon. Začínal jako animátor a debutoval animovaným snímkem Brendan a tajemství Kellsu, po němž následovala Píseň moře. Oba tituly byly nominovány na Oscara, Brendan a tajemství Kellsu získalo ceny diváků na MFAF v Annecy a na MFF v Edinburku, Píseň moře byla také nominována na Césara za animovaný film. Kromě filmu se věnuje ilustracím a komiksům: se spisovatelem Colmánem Ó Raghallaighem vydal dvě komiksové knihy An Sclábhaí (2001, Otrok) a An Teachtaire (2003, Posel) a ve Francii vyšlo jeho dvoudílné komiksové zpracování filmu Brendan et le secret de Kells (2009). – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) The Secret of Kells (2009, Brendan a tajemství Kellsu; spol. r. Nora Twomeyová; + nám., spol. prod. – TV), Píseň moře (2014, Song of the Sea; + nám., spol. prod.), segment The Prophet (2014, Prorok) z animovaného projektu Kahlil Gibran’s The Prophet (2014, Prorok Kahlila Gibrana), produkovaného Salmou Hayekovou. -tbk-