Papírová města

barevný, romantický, psychologický, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 109 min.

Původní název: Paper Towns. Země původu: USA. Výrobce: Temple Hill. Pro Fox 2000 Pictures. Rok výroby: 2015. Premiéra: 23.7.2015. Monopol: CinemArt (do 23.1.2017). Mluveno: anglicky (české titulky). – Ztracená a nalezená.

AUTOŘI: Námět: John Green – román Paper Towns (2008, Papírová města, Euromedia Group – Knižní klub, Praha 2015). Scénář: Scott Neustadter, Michael H. Weber. Režie: Jake Schreier. II. režie: Darrin Prescott. Kamera: David Lanzenberg. II. kamera: Lukasz Jogalla. Hudba: Ryan Lott. Hudební supervize: Season Kentová. Různé skladby a písně. Výprava: Chris Spellman. Kostýmy: Mary Claire Hannanová. Střih: Jacob Craycroft, Jennifer Lameová. Zvuk: Jeffree Bloomer. Vizuální efekty: (supervize) Jake Braver; Phosphene, Savage Visual Effects. Zvláštní efekty: (koordinátor) Larry Bivins. Koordinátoři kaskadérů: Cal Johnson, John Cooper, Marcelle Colettiová. Výkonní producenti: John Green, Isaac Klausner, Nan Moralesová, Scott Neustadter, Michael H. Weber. Producenti: Wyck Godfrey, Marty Bowen. České titulky: Kateřina Hámová.

HERCI: Nat Wolff (Quentin), Cara Delevingneová (Margo Rothová Spiegelmanová), Halston Sageová (Lacey), Austin Abrams (Ben), Justice Smith (Radar), Jaz Sinclairová (Angela), Cara Buonoová (paní Jacobsenová), Griffin Freeman (Jase), Susan Macke Millerová (paní Spiegelmanová), Tom Hillmann (pan Spiegelman), Meg Crosbieová (Ruthie), Caitlin Carverová (Becca), Jay Duplass (učitel angličtiny); (neuveden) Ansel Elgort (Mason).

Romantický teenagerský snímek Papírová města je druhým celovečerním filmem režiséra Jakea Schreiera a po snímku Hvězdy nám nepřály (2014, The Fault in Our Stars; r. Josh Boone) další adaptací bestsellerů amerického spisovatele Johna Greena, který se na snímku podílel i jako výkonný producent. – Orlando, Florida. Osmnáctiletý Q (Quentin) je od devíti let zamilovaný do sousedky z vedlejšího domku Margo. V dětství se spolu kamarádí, ale později se odcizí. Svérázná Margo platí ve škole za rebelku, zatímco Q s kamarády Benem a Radarem patří k outsiderům. Nedlouho před maturitním plesem vytáhne Margo v noci Quentina z postele: přítel Jase ji podvádí se spolužačkou Beccou a kamarádka Lacey to zamlčela, což je důvod k promyšlené pomstě. Oba si adrenalinovou akci užijí. Podle Margo je Orlando papírovým městem s papírovými lidmi. Druhý den dívka zmizí, což se už párkrát stalo. Podle nabroušené matky se vrátí, až jí dojdou peníze. Trojice kamarádů ji hledá a nachází různé stopy. Poslední vodítko nasměruje pátrače do papírového města Agloe (neexistující místo, záměrně umístěné kartografy na mapu kvůli autorským právům). Vydají se tam autem i s Lacey, kterou Margo podezírala neprávem a která se později sblíží s Benem, a s Radarovou dívkou Angelou. Nenajdou ji. Kromě zamilovaného Q se vrátí. Mladík na Margo náhodou narazí, právě když už chce odjet. Dívka je setkáním zaskočena. Touží vést jiný než „obyčejný život“, proto utekla. Dvojice se přátelsky rozloučí. Q ještě stihne ples a pochopí, že tím nejlepším, co ho dosud v životě potkalo, jsou kamarádi. -kat-

JAKE SCHREIER (nar. 1980, Berkeley, Kalifornie) pochází z akademické rodiny. Studoval Tischovu uměleckou školu na Newyorské univerzitě (NYU; 2003). Natáčí hudební videoklipy a reklamy (Absolut, Comcast, Playstation, Verizon aj). Se spolužáky založil v Brooklynu filmový kolektiv Wawerly Films, pracující pro televizi a internet. Působí také ve společnosti Park Pictures. V celovečerní tvorbě debutoval snímkem Robot & Frank, za nějž získal Cenu Alfreda P. Sloana ex aequo na MFF Sundance. Jednou epizodou se podílel na komediálním politickém seriálu Alpha House (2013). – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) jednominutový snímek Christopher Ford Sees a Film (2005, Christopher Ford zhlédne film), I Can See You (2008, Vidím tě; r. Graham Reznick; herec), sci-fi komedie, v níž se lupič klenotů spojí s darovaným robotem pro další akci, Robot & Frank (2012, Robot a Frank) s Frankem Langellou, adaptace bestselleru Johna Greena o první lásce maturanta k tajemné spolužačce, Papírová města (2015, Paper Towns). -tbk-