Ostrov lásky

barevný, romantická komedie, 15 přístupnost, 2-D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 86 min.

Původní název: Love Island. Země původu: Chorvatsko, SRN, Švýcarsko, Bosna a Hercegovina. Výrobce: Produkcija Živa, Deblokada. Koprodukce: Komplizen Film, Okofilm, ZDF/Arte. S podporou: Eurimages, Program Media EU. Rok výroby: 2014. Premiéra: 25.6.2015. Monopol: Film Europe. Mluveno: anglicky, chorvatsky, italsky, francouzsky (české titulky). – On, ona a… ONA. All inclusive.

AUTOŘI: Scénář: Aleksandar Hemon, Jasmila Žbanićová. Režie: Jasmila Žbanićová. Kamera: Christine A. Maierová. Hudba: Balz Bachmann. Různé skladby a písně. Výprava: Igor Čamo. Kostýmy: Lejla Hodžićová. Střih: Isabel Meierová. Zvuk: (design) Lars Ginzel. Masky: Ana Bulajićová Črčeková. Výkonní producenti: Džemila Arnautovićová, Amira Lekićová, Christine A. Maierová, Erika Maierová, Franco Nero. Producenti: Damir Ibrahimovič, Leon Lučev. Koproducenti: Janine Jackowská, Maren Adeová, Jonas Dornbach, Andrea Stakaová, Thomas Imbach. České titulky: Kateřina Hámová (Filmprint Digital).

HERCI: Ariane Labedová (Liliane), Ermin Bravo (Grebo), Ada Condeescuová (Flora), Franco Nero (markýz Polesini), Leon Lučev (Stipica), Branka Petrić Fehmiuová (madam Henzlová), Lee Delongová (Cruella), Bojana Gregorićová (Nina), Nadija Husetićová (Lucija), Alex Rakoš (Adam).

LOKACE: Chorvatsko – ostrov Valamar, Poreč.

Scenáristka a režisérka Jasmila Žbanićová, pocházející z Bosny a Hercegoviny, známá svými psychologickými dramaty spojenými s válečnými traumaty z balkánských válek v 90. letech minulého století, ale nyní překvapila svou letní komedií Ostrov lásky, líčící trable zvláštního milostného trojúhelníku. – Hudební manažer Grebo ze Sarajeva a jeho těhotná francouzská manželka, architektka Lili (Liliane), tráví dovolenou all inclusive na pláži „ostrova lásky“ nedaleko jadranského Poreče. Jejich pohodu naruší setkání s vyzývavou Florou, která se v letovisku stará o večerní program. Ženy spolu měly před časem vášnivý milostný vztah. Lili náhle neví, pro koho se má rozhodnout. Zatím nic netušící Grebo si zase myslí, že by se mohl s Florou vyspat. Manželka posléze řekne muži pravdu a přizná mu také, že s Florou kdysi v Berlíně natáčely porno. Rozhodne se pro něj, ale Grebo ji vzápětí přistihne při „rozlučkovém“ milování s Florou. Hodlá hned odjet, ale to mu rozmluví zpěvák Stipica, který je do něj zamilovaný. Večer u parketu zazpívá nejdříve Grebo pro Lili a pak nečekaně vystoupí ona sama s písní o tom, že by si člověk měl na ostrově lásky užívat. Žena přímo na parketu s pomocí turistů porodí a nad novorozenou holčičkou se vzájemně políbí jak trojice, tak vzápětí i Grebo se Stipicou. – Film s podivným morálním vyzněním těží zejména z prázdninové atmosféry zaplněného letoviska. Pohostinsky v něm vystupuje Franco Nero jako bonvivánský italský šlechtic. -tbk-

JASMILA ŽBANIĆOVÁ (nar. 19.12.1974, Sarajevo, Bosna a Hercegovina) vystudovala divadelní a filmovou režii na sarajevské Akademii dramatických umění. Začínala jako loutkoherečka. V roce 1997 se podílela na vzniku uměleckého sdružení Deblokada. Její snímky, v nichž rezonují zejména traumata války na Balkáně v 90. letech, byly uvedeny na řadě festivalů včetně MFF v Karlových Varech. Zatím nejvíce na sebe upozornila celovečerním debutem Grbavica, oceněným Zlatým medvědem a Cenou ekumenické poroty na MFF v Berlíně 2006 a dalším válečným dramatem Na cestě (Cena Bernharda Wickiho a cena za režii na MFF v Mnichově 2010). – Filmografie: (režie a scénář či spolupráce na něm, není-li uvedeno jinak) segment Noc je. Mi svijetlimo (Je noc. My svítíme) z kolektivního dokumentu Made in Sarajevo (1998), kr. dokumenty Crvene gumene čizme (2000, Červené gumovky; + prod.) a Slike sa ugla (TV-2003, Fotografie z rohu), epizoda o setkání dvou holčiček z protilehlých stran legendárního mostu v Mostaru Rodjendan (Narozeniny) z koprodukčního projektu Lost and Found – Six Glances of a Generation (2005, Ztráty a nálezy – Šest pohledů jedné generace), drama matky, řešící v poválečném Sarajevu různá dilemata, včetně toho, jak říct dceři, že se narodila v důsledku jejího znásilňování v zajateckém táboře, Grbavica (2005, Grbavica), účast na kolektivním dokumentu Stories on Human Rights (2008, Příběhy o lidských právech), psychologické drama sarajevského manželského páru, v němž se muž nečekaně stane muslimským fundamentalistou, Na cestě (2009, Na putu), příběh australské turistky, která vyrazí do Bosny a Hercegoviny, For Those Who Can Tell No Tales/Za one koji ne mogu da govore (2013, Pro ty, kteří už nemůžou vyprávět; + spol. prod.), letní romantická komedie o zvláštním milostném trojúhelníku Ostrov lásky (2014, Love Island). -tbk-