Odebrat z přátel

barevný, horor, 15 přístupnost, 2-D, Dolby Digital/Datasat, dlouhý – 84 min.

Původní název: Unfriended. Země původu: Rusko, USA. Výrobce: Bazelevs. Ve spolupráci s Legendary Pictures. Pro Universal Pictures, Blumhouse Productions. Rok výroby: 2014. Premiéra: 18.6.2015. Monopol: CinemArt (18.6.2018). Mluveno: anglicky (české titulky). – Pomsta bude dnes večer online.

AUTOŘI: Scénář: Nelson Greaves. Režie: Leo Gabriadze. Kamera: Adam Sidman. Hudba: různé skladby a písně. Výprava: Heidi Koletoová. Kostýmy: Veronika Belenikinová. Střih: Parker Laramie, Andrew Wesman. Zvuk: (design) Mark Binder; Clint Allday. Vizuální efekty: (supervize) Russell Sadeghpour, Pavel Perepelkin; Scarecrow VFX. Animace: the Blank Frame. Koordinátor kaskadérů: Joe Perez. Výkonní producenti: Jason Blum; Alan Khamoui, Couper Samuelson. Producenti: Timur Bekmambetov, Nelson Greaves. Koproducent: Adam Sidman. České titulky: Petr Zenkl (Filmprint Digital).

HERCI: Shelley Hennigová (Blaire Lilyová), Moses Jacob Storm (Mitch Roussel), Renee Olsteadová (Jess Feltonová), Will Peltz (Adam Sewell), Jacob Wysocki (Ken Smith), Courtney Halversonová (Val Rommelová), Heather Sossamanová (Laura Barnsová).

Horor režiséra Lea (Levana) Gabriadzeho Odebrat z přátel se celý odehrává v podstatě online. Divák sleduje děj v jediném nepřerušeném záběru na obrazovce laptopu hlavní hrdinky Blair, kde je vidět ona i další aktéři, kteří mj. využívají YouTube, Facebook a další sociální sítě, tedy počítačové prostředí, v němž se dnes teenageři dokonale orientují. – Fresno, Kalifornie. Středoškolačka Laura Barnsová spáchala před rokem sebevraždu kvůli videu z večírku (jež je stále online), kde se opila a ležela pak ve vlastních exkrementech, a kvůli výzvám, aby se raději zabila. Dívka se zastřelila, což je také stále online. Podle médií se stala obětí kyberšikany. Lauřina kamarádka Blair o tom čte na webu, když se jí na síť ozve přítel Mitch a pak další vrstevníci Adam, tlouštík Ken, Jess a o něco později Val. Jejich klábosení naruší neznámý a neodbytný uživatel. Vzápětí Blair dostane mail od Laury. V domnění, že Lauře někdo hacknul účet, se pětice pokusí mrtvou spolužačku odebrat z přátel. Neznámý se představí jako Billie227 s varováním: kdo odejde od počítače, zemře. Což se vzápětí stane Val. Billie227 přiměje ostatní ke hře, v níž při prohře hrozí smrt. Postupně vycházejí najevo ošklivé věci a podrazy, jež přátelé prováděli Lauře i sobě navzájem. Ken, Jess, Adam, Mitch a nakonec Blair přijdou o život… – Snímek využívá tradiční hororové schéma, kdy se osamocená parta mladých lidí ocitne v nebezpečí života. Všichni hledají záchranu online a postupně propadají hysterii. Krvavé scény jsou (až na jednu) decentnějšího rázu, než je v žánru zvykem. Dnes už tradiční formu subžánru found footage nahrazují tentokrát počítačové monitory. -kat-

LEVAN (LEO) GABRIADZE (nar. 16.11.1969, Tbilisi, Gruzie) je synem známého gruzínského režiséra a výtvarníka Revaze Gabriadzeho. U filmu začínal chlapeckými rolemi. Od roku 1995 pracuje v produkční společnosti Timura Bekmambetova Bazelevs Productions, kde působí zejména jako tvůrce reklamních spotů, jichž má na kontě více než sto. V roce 2011 debutoval jako režisér romantickou komedií Kličkování. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) romantická komedie o venkovském učiteli, který se zamiluje do Moskvanky, Vykrutasy (2011, Kličkování) s Millou Jovovichovou, účast na na vánočních komediích Jolki 2 (2011) a Jolki 3 (2013), koprodukční horor, o vyvražďování party teenagerů prostřednictvím počítačových sítí, Odebrat z přátel (2014, Unfriended); (herec) Dzneli dasacqisi (1981, Těžký začátek; r. Teimuraz Magalašvili), Kin-dza-dza! (1986; r. Giorgi Danelia), Pasport (1990, Pas; r. Giorgi Danelia). -tbk-