O patro níž

barevný, psychologický, přístupný, 1:2,35, 2-D, BRD-K, Dolby 5.l, dlouhý – 93 min.

Původní název: Un etaj mai jos. One Floor Below. Země původu: Rumunsko, Francie, SRN, Švédsko. Výrobce: Multi Media Est. Koprodukce: Les Films d’Après Midi, Neue Mediopolis Filmproduktion, Bleck Film & TV. S účastí CNC, Institut français, HBO Romania, Cofinova 11, Ciné Plus, Chimney. Rok výroby: 2015. Premiéra: 12.11.2015. Monopol: Artcam. Mluveno: rumunsky (české titulky).

AUTOŘI: Scénář: Razvan Radulescu, Alexandru Baciu, Radu Muntean. Režie: Radu Muntean. Kamera: Tudor Lucaciu. Hudba: Cristian Stefanescu Electric Brother. Hudební supervize: Různé skladby a písně. Výprava: Sorin Dima. Kostýmy: Eliza Froneová. Střih: Alexandru Radu. Zvuk: André Rigaut, Alexandru Radu. Masky: Dana Roseanuová. Výkonný producent: Oana Kelemenová. Producenti: Dragos Vilcu, François d’Artemare, Alexander Ris, Christine Hauptová, Anna Cronemanová. České titulky: neuvedeno.

HERCI: Teodor Corban (Sandu Patrascu), Iulian Postelnicu (Vali Dima), Oxana Moravecová (Olga Patrascuová), Ionut Bora (Matei Patrascu), Ioana Floraová (Claudia Dimaová), Tatiana Iekelová (paní Patrascuová), Adrian Vancica (Manescu), Vlad Ivanov (Sorin), Mihaela Sirbuová (Denisa), Constantin Draganescu (Dan), Maria Popistasuová (Laura/Raluca), Adina Lucaciuová (Aurelia), Mara Vilcuová (Mara), Alexandru Georgescu (Bardeanu).

Scenárista a režisér Radu Muntean opět potvrzuje, že patří k předním autorům tzv. rumunské nové vlny. Civilní drama O patro níž (2015) je pátým titulem Munteanovy režijní filmografie, z níž jsme zatím viděli jen snímek Úterý po Vánocích (2010). Podobně jako v předchozích snímcích je protagonistou komorně laděného, lineárního vyprávění obyčejný člověk, potýkající se s všednodenní absurditou. – Padesátiletý Sandu Patrascu má hodnou manželku Olgu a nadaného dospívajícího syna. Daří se mu i v podnikání (s využitím drobných podvůdků zařizuje řidičům hladký průběh technické kontroly). Jednoho dne však Patrascu náhodou vyslechne divokou hádku mladé sousedky Laury s násilnickým partnerem. Když je Laura nalezena mrtvá, s rozbitou hlavou, má Patrascu problém. Zná totiž vraha, ženatého souseda Valiho, který si ho začne všímat. Na policii ho však neudá, protože je mu ho líto. Naopak pomůže zadluženému sousedovi s technickou kontrolou. Marně se pak snaží přerušit s ním všechny kontakty. Pouto morální spoluviny, jež si k vrahovi vytvořil, je příliš silné… – Podobně jako většina filmů rumunské nové vlny se psychologické drama O patro níž opírá o jednoduchou premisu, na které staví niterné drama o slabosti a pasivitě. Nečinný hrdina se ocitá v navenek neviditelném, ale zásadním dialogu se svým svědomím. Minimalisticky pojatý snímek vyznívá navenek do ztracena, situace hlavního hrdiny plná strachu a pocitů viny však nakonec rezonuje v nočních můrách jeho dospívajícího syna. Pod povrchem poklidného vyprávění tak plyne dravý, nervní proud. – K poutavosti brilantně vystavěného snímku přispívá i představitel hlavní role Teodor Corban, který je ostatně spjatý s díly rumunské nové vlny a kterého jsme viděli i ve snímku Aferim! (2015, Aferim!; r. Radu Jude). -ap-

RADU MUNTEAN (nar. 8.7.1971, Bukurešť) vystudoval Divadelní a filmovou akademii v Bukurešti (1994) a prosadil se jako úspěšný tvůrce reklamních spotů, jichž má na svém kontě okol čtyř set a za něž získal ocenění na specializovaných festivalech. Svými hranými snímky se zařadil mezi přední tvůrce rumunské nové vlny (Cristi Puiu, Cristian Mungiu, Ruxandra Zenideová, Corneliu Porumboiu ad.). Získal mj. Zvláštní cenu na MFF v Chotěbuzi za snímek Papír bude modrý nebo Cenu za nejlepší film na MFF v Gijonu za film Úterý po Vánocích. Se snímkem Boogie se zúčastnil soutěže Na východ od Západu na MFF v Karových Varech v roce 2008. – Filmografie: (režie, scénář či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) kr. f. Lindenfeld 1994 (1994), celovečerní debut, hořká komedie o dvou přátelích, kteří se zadluží kvůli vášni pro ilegální automobilové závody, Furia (2002, Zuřivost), dok. rekonstrukce z období pádu Ceauşeskova režimu, odehrávající se v průběhu jednoho prosincového dne roku 1989, Hirtia va fi alabastra (2006, Papír bude modrý), hořká komedie o setkání tří spolužáků v černomořském letovisku, nazvaná podle přezdívky hlavního hrdiny, Boogie (2008), psychologické drama úspěšného ženatého čtyřicátníka, který se musí rozhodnout mezi rodinou a milenkou, Úterý po Vánocích (2010, Marti, dupa craciun), dok. f. o vězeňských svatbách Vorbitor (2011, Návštěvní místnost; spol. sc. a spol. r. Alexandru Baciu), psychologické drama muže, který ví o sousedovi, že je vrah, ale neudá ho, O patro níž (2015, Un etaj mai jos). -tbk-