Noční běžec

barevný, akční, thriller, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital/Datasat, dlouhý – 115 min.

Původní název: Run all Night. Země původu: USA. Výrobce: Vertigo Entertainment. Pro Warner Bros. Ve spolupráci s Ratpac-Dune Entertainment. Rok výroby: 2015. Premiéra: 16.4.2015. Monopol: Freeman Entertainment. Mluveno: anglicky (české titulky). – Žádný hřích nezůstane bez trestu.

AUTOŘI: Scénář: Brad Ingelsby. Režie: Jaume Collet-Serra. II. režie: Doug Coleman. Kamera: Martin Ruhe. II. kamera: Jack Donnelly. Hudba: Junkie XL [Tom Holkenborg]. Různé skladby a písně. Výprava: Sharon Seymourová. Kostýmy: Catherine Marie Thomasová. Střih: Dirk Westervelt. Zvuk: (design) Richard King, Larry Zipf, Dror Mohar; Michael Barosky. Vizuální efekty: (produkce) Mitchell Ferm; Method Studios, Buf, Luma Pictures. Zvláštní efekty: (supervize) Jeff Brink. Koordinátoři kaskadérů: Doug Coleman, Mark Vanselow. Výkonní producenti: Steven Mnuchin, Jaume Collet-Serra, John Powers Middleton. Producenti: Roy Lee, Brooklyn Weaver, Michael Tadross. České titulky: Martin Petřík (SDI Media).

HERCI: Liam Neeson (Jimmy Conlon), Ed Harris (Shawn Maguire), Joel Kinnaman (Mike Conlon), Boyd Holbrook (Danny Maguire), Bruce McGill (Pat Mullen), Genesis Rodriguezová (Gabriela Conlonová), Vincent D’Onofrio (detektiv Harding), Lois Smithová (Margaret Conlonová), Common (Andrew Price), Beau Knapp (Kenan Boyle), Patricia Kalemberová (Rose Maguireová), Daniel Stewart Sherman (Brendan), James Martinez (detektiv Oscar Torres), Rasha Bukvic (Victor Grezda), Holt McCallany (Frank), Aubrey Joseph (Curtis Nožka Banks); (neuveden) Nick Nolte (Erddie Conlon).

Po thrillerech Neznámý (2011, Unknown) a Non-Stop (2013, Non-stop) se režisér Jaume Collet-Serra a dvaašedesátiletý herec Liam Neeson sešli potřetí v žánrově obdobném snímku Noční běžec. – New York. Osamělý nájemný vrah na odpočinku Jimmy Conlon, známý jako Hrobař, který pracoval pro přítele z mládí, mafiána Shawna Maguira, utápí výčitky svědomí v alkoholu. Starý boss odmítne obchod s heroinem, který mu dohazuje jeho syn Danny s dodavatelem Victorem Grezdou. Jimmyho spořádaný syn Mike, jenž dávno přerušil styky s gangsterským otcem, pracuje jako řidič limuzíny a trénuje box kluky z ulice. Je šťastně ženatý a s manželkou Gabrielou čekají třetí dítě. Večer veze limuzínou Grezdu k Dannymu domů. Zfetovaný mladík dodavatele a jeho poskoka zastřelí. Chce v zaparkované limuzíně zabít i Mikea jako svědka, ale ten mu uteče. Střelbu natočil náhodou na mobil Mikeův svěřenec Nožka. – Shawn zavolá Jimmymu, aby situaci vyřešil. Jenže Danny jde dál po Mikeovi. Na poslední chvíli zasáhne Jimmy a Dannyho zastřelí. Zkorumpovaní policisté zatknou Mikea a chystají se ho zlikvidovat. Jimmy opět zasáhne a ocitne se i se synem na útěku. Jdou po nich Shawnovi zabijáci a posléze i samotný Shawn a jeho nájemný vrah Price. Do akce se zapojí neúplatný detektiv Harding. Jimmy postupně pronásledovatele zlikviduje včetně Shawna, očistí se v synových očích a nakonec smrtelně raněný zemře v jeho náruči. – Příběh se odehrává během šestnácti hodin. Po značné dávce „psychologizování“ dojde na akční scény, v nichž se z opilecké trosky stane rychle neohrožený bojovník s pevnou muškou a s řidičskou brilancí. -kat-

JAUME COLLET-SERRA (nar. 23.3.1974, Sant Iscle de Vallalta, Katalánsko) přesídlil v osmnácti letech do Los Angeles a vystudoval film na hollywoodské Columbia College. Přivydělával si jako střihač a ještě během studií začal natáčet hudební videoklipy. Dostal práci jako reklamní režisér a rychle se prosadil spoty pro Playstation, Budweiser, MasterCard, Miller-Lite, Pontiac, Smirnoff Ice, Renault, Verizon, 7UP aj. Jeho práce zaujaly producenta Joela Silvera, který ho angažoval jako režiséra remaku Dům voskových figurín, čímž nastartoval jeho kariéru, v níž Collet-Serra boduje především komerčně úspěšnými thrillery s Liamem Neesonem. Režíroval také dvě epizody TV seriálu The River (2012, Řeka; + spol. prod. – TV). S přítelem Juanem Soláem založil společnost Ombra Films, v níž dává příležitost začínajícím tvůrcům a jež se specializuje na laciné horory. – Filmografie: (režie) moderní verze známého hororu z 50. let Dům voskových figurín (2005, House of Wax), pokračování úspěšného fotbalového snímku Goal II: Living the Dream (2006, Góóól! II – V), drama rodičů adoptované dívenky, která není tak nevinná, jak vypadá, Orphan (2009, Sirotek – TV) s Verou Farmigaovou a Peterem Sarsgaardem, drama amerického botanika, jenž se při konferenci v Berlíně stane terčem zabijáků, Neznámý (2011, Unknown) s Liamem Neesonem a Diane Krugerovou, thriller z paluby letadla ohrožovaného vyděrači Non-Stop (2013, Non-Stop) s Liamem Neesonem a Julianne Mooreovou, příběh stárnoucího zabijáka, jenž se musí postavit bývalému šéfovi, Noční běžec (2015, Run All Night + spol. prod.) s Neesonem a Edem Harrisem; (produkce či výkonná produkce) Mindscape (2013; r. Jorge Dorado), Hooked Up (2013, Vzájemné pouto; r. Pablo Larcuen), Eden (2014; r. Shyam Madiraju), Extinction (2015, Zánik; r. Miguel Ángel Vivas). -mim-