Neutečeš

barevný, horor, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, Dolby 5.1, dlouhý – 101 min.

Původní název: It Follows. Země původu: USA. Výrobce: Animal Kingdom. Ve spolupráci s Two Flints. Pro Northern Lights Films. Rok výroby: 2014. Premiéra: 16.4.2015. Monopol: CinemArt (do 15.1.2025). Mluveno: anglicky (české titulky). – Prožijte nejděsivější orgasmus.

AUTOŘI: Scénář: David Robert Mitchell. Režie: David Robert Mitchell. Kamera: Michael Gioulakis. Hudba: Disasterpeace. Různé skladby a písně. Výprava: Michael T. Perry. Kostýmy: Kimberly Leitz-McCauleyová. Střih: Julio C. Perez IV. Zvuk: Clayton Perry. Vizuální efekty: (supervize) Greg Strausz; Tunnel Post, Why Worry Production. Zvláštní maskérské efekty: (producent) Robert Kurtzman. Koordinátor kaskadérů: Ele Bardha. Výkonní producenti: Frederick W. Green, Joshua Astrachan, P. Jennifer Danaová, Jeff Schlossman, Bill Wallwork, Alan Pao, Corey Large, Mia Changová. Producenti: Rebecca Greenová, Laura D. Smithová, David Robert Mitchell, David Kaplan, Erik Rommesmo. Koproducentka: Robyn K. Bennettová. České titulky: Petr Zenkl (Filmprint Digital).

HERCI: Maika Monroeová (Jay Heightová), Keir Gilchrist (Paul), Daniel Zovatto (Greg), Jake Weary (Hugh), Olivia Luccardiová (Yara), Lili Sepeová (Kelly Heightová), Bailey Spryová (Annie).

Horor Neutečeš je druhým celovečerním snímkem režiséra a scenáristy Davida Roberta Mitchella. – Devatenáctiletá obletovaná Jay chodí krátce s vrstevníkem Hughem. Po prvním milování v autě ji mladík omámí a pak svázané šokované dívce sdělí, že jí souloží předal prokletí, jehož se zbaví, až se vyspí s někým dalším. Podle něj prý uvidí démonické přízraky, které ji budou chtít zabít; mezi nimi i „lidi“, které znala. – Jay doma mladší sestře Kelly a matce vylíčí, co se stalo. Přivolaná policie nemůže Hugha najít. Přízraky na sebe nenechají dlouho čekat. Kelly a kamarádi Paul, Yara a Greg zpočátku Jay nevěří. Podaří se jim násilníka vypátrat; je středoškolák a jmenuje se Jeff. Mladík jim tvrdí, že o prokletí nic víc neví. Ve víkendovém domě Gregových rodičů u moře Jay vyděsí přízrak polonahé chodící mrtvoly. Na útěku autem nabourá a skončí v nemocnici se zlomenou rukou. Greg se tu s ní pomiluje. Za tři dny se jiný přízrak v noci vloupá k němu domů, vezme na sebe podobu jeho matky, znásilní ho a zabije. Paul, který je do Jay zamilovaný, chce zlikvidovat přízraky elektřinou v noci ve veřejném bazénu. Přízrak (tentokrát jde o dívčina zemřelého otce) zde svou oběť málem dostane. Paul se snaží pro něho neviditelného nepřítele zastřelit, lehce zraní Yaru, ale podaří se mu polouškrcenou Jay vytáhnout z vody. Později se s ní pomiluje. Zdá se, že prokletí pominulo… – Snímek, uvedený mj. v sekci Půlnoční filmy na MFF v Karlových Varech 2014 má hororovou atmosféru, ale také zavádějící slogan českého distributora. -kat-

DAVID ROBERT MITCHELL (nar. 1974, Clawson, Michigan) absolvoval po studiích angličtiny na Wayneově státní univerzitě v Detroitu filmovou fakultu na Státní floridské univerzitě v Tallahassee (2002). Přestěhoval se do Los Angeles, kde pracoval jako střihač. Oba jeho celovečerní režijní pokusy, inspirované postupy francouzské nové vlny, vznikly v Detroitu a jeho okolí, kde vyrůstal, a byly uvedeny v sekci Týden kritiky na MFF v Cannes. Oba se také prosadily i na dalších filmových přehlídkách, jak Mýtus celonočních večírků (mj. Zvláštní cena poroty na FF v Deauville), tak Neutečeš (mj. Velká cena a Cena kritiků na FF v Gérardmeru, Cena kritiků na FF v Deauville). – Filmografie: (scénář a režie) kr. f. Virgin (2002, Panna), komediální příběh několika studentů The Myth of the American Sleepover (2010, Mýtus celonočních večírků), horor o dívce, pronásledované podivnou silou, Neutečeš (2014, It Follows). -mim-