Mune – Strážce měsíce

barevný, animovaný, fantasy, pohádka, přístupný, 1:2,35, 2-D, 3-D, Dolby Digital, dlouhý – 86 min.

Původní název: Mune, le gardien de la lune. Země původu: Francie. Výrobce: ON Animation Studios / Orange Studio / Kinology. Rok výroby: 2014. Premiéra: 3.9.2015. Monopol: Freeman Entertainment. Mluveno: česky (dabováno). – Sluneční, měsíční svit, je čas snít!

AUTOŘI: Námět: Benoît Philippon. Scénář: Benoît Philippon, Jérôme Fansten. Režie: Alexandre Heboyan, Benoît Philippon. Hudba: Bruno Coulais. Různé skladby a písně. Výprava: Rémi Salmon. Výtvarníci: Aurélien Predal, Nicolas Marlet, Rémi Salmon. Střih: Isabelle Malenfantová. Zvuk: Olivier Calvert, Stéphane Bergeron. Animace: (supervize) Sébastien Bruneau. Počítačová grafika: (supervize) Jonathan Germain. Výkonní producenti: Kaibou, Brice Garnier, Jean-Bernard Marinot. Producenti: Aton Soumache, Alexis Vonarb, Dimitri Rassam. Koproducenti: Grégoire Melin, Frédérique Dumas. České dialogy: Jana Dotlačilová. Režie českého znění: Alice Hurychová (LS Productions dabing).

HLASY: David Gránský (Mune), Ivana Korolová (Glim), Petr Lněnička (Sohone), Pavel Šrom (Leeyoon), Tomáš Karger (Phospoho), Pavel Rímský (Necross), Libor Terš (Mox), Miloš Vávra (Glimin otec), Bohuslav Kalva (Krrack), Vladimír Kudla (Spleen), Petr Pelzer (Yule), Karel Richter (Xolal), Svatopluk Schuller (Munův otec), Vojtěch Hájek (Zucchini).

Rodinný animovaný snímek Mune – Strážce měsíce je režijním debutem animátora Alexandra Heboyana a animovaným debutem

scenáristy a režiséra Benoîta Philippona, který v roce 2010 natočil hraný milostný příběh Lullaby for Pi (Ukolébavka pro Pi). – Na planetě, obydlené rozmanitými postavičkami, pečuje Strážce Slunce o roční období a o krajinu. Měsíc sem kdysi přinesl z říše snů první strážce. Tak vznikla rovnováha mezi dnem a nocí. Na slavnosti stará ještěrka Leeyoon jmenuje novým strážcem Slunce sebevědomého siláka Sohonea. Ctižádostivý Phospoho napevno počítá s tím, že beránek, který má vybrat nového strážce Měsíce, se zastaví u něho. Jenže ten zůstane stát u malého modrého fauna Munea. Phospoho je uražený, Mune vyděšený. V příbytku pro strážce se Měsíc, připoutaný paprsky, omylem odváže. V podzemí bývalý strážce Necross, který se kdysi zbláznil a chtěl si Slunce zabrat jen pro sebe, je nyní s Phospohovou pomocí (a za příslib Měsíce) ukradne a uhasí. Měsíc se ve Phospohových rukách rozpadne. Šíří se temnota. Sohon, Mune a vosková dívenka Glim se pro Slunce vydají. Museji bojovat s Necrossem, s jeho poskoky Moxem a Spleenem a s kazihady, kteří najdou temnotu i v nejčistších duších. Nakonec zvítězí. Mune vytesá nový Měsíc. Harmonie planety je obnovena. Glim, která se obětovala a téměř celá se roztekla, obživne a konečně se políbí s Munem, který jako odpovědný strážce vodí Měsíc po nočním nebi. – Upovídaný snímek kombinuje 3D počítačovou animaci a „kreslené“ 2D sekvence.­ ­-kat- ­ ­