Mimoni

barevný, rodinný, animovaný, komedie, přístupný, 1:1,85, 2-D, 3-D, Dolby Atmos/Datasat, dlouhý – 91 min.

Původní název: Minions. Země původu: USA. Výrobce: Chris Meledandri Production Illumination Entertainment. Pro Universal Pictures. Rok výroby: 2015. Premiéra: 25.6.2015. Monopol: CinemArt (do 25.6.2018). Mluveno: česky (dabováno). – FÍHA!

AUTOŘI: Námět: (neuveden) Sergio Pablos – postavy. Scénář: Brian Lynch. Režie: Pierre Coffin, Kyle Balda. Hudba: Heitor Pereira. Různé skladby a písně. Výprava: (+ návrhy postav) Eric Guillon. Střih: Claire Dodgsonová. Zvuk: (design) Christopher Scarabosio; Dennis Leonard. Efekty: (supervize) Milo Riccarand. Vedení animace: Bruno Dequier, Pierre Leduc. Výkonný producent: Chris Renaud. Producenti: Chris Meledandri, Janet Healyová. České dialogy a režie české verze: Zdeněk Štěpán (Studio Virtual).

HLASY: Ivana Chýlková (Scarlet Odkráglová), Jan Vondráček (Herb Odkráglo), Jiří Klem (Walter Nelson), Jana Zenáhlíková (Madge Nelsonová), Honza Vondráček (profesor Flux), Radka Stupková (královna), David Suchařípa (vypravěč), Jiří Lábus (Gru), Eliška Burket Nezvalová (Tina Nelsonová). – V původní verzi mluví (uvádíme pro úplnost): Sandra Bullocková (Scarlet Odkráglová), Jon Hamm (Herb Okráglo), Michael Keaton (Walter Nelson), Allison Janneyová (Madge Nelsonová), Steve Coogan (profesor Flux/strážce koruny), Jennifer Saundersová (královna), Geoffrey Rush (vypravěč), Pierre Coffin (Mimoni), Steve Carell (mladý Gru).

CENY: Cena BAFTA: (nominace) nejlepší dlouhý animovaný film.

Malé žluté bytosti Mimoni se objevili v animovaných rodinných komediích režisérů Chrise Renauda a Pierra Coffina Já, padouch (2010, Despicable Me) a Já padouch 2 (2013, Despicable Me 2) jako nepostradatelní pomocníci zlosyna Grua. V dalším animovaném snímku Pierra Coffina a Kylea Baldy, Mimoni, už dostali hlavní roli. Jejich příběh začal v dávnověku, když po vynoření z moře hledali pána. Tím prvním byl T-Rex. Pak sloužili lidem, ale vždy hledali záporné typy. O své pány přicházeli mnohdy vlastním nevědomým přičiněním. Po Napoleonově tažení v Rusku si v jeskyni nedaleko severního pólu vybudovali vlastní civilizaci. V osamění však dostali depresi. Tak se Kevin, věčně hladový Stuart a dětinský strašpytel Bob vydají do světa s cílem najít nového pána. Po dobrodružném putování skončí v roce 1968 v New Yorku a pak na tajném sjezdu padouchů v Orlandu. Tam uspějí u první dámy zločinu Scarlet Odkráglové a odletí s ní do Londýna. Jejich úkolem je ukrást královně korunu. – Mezitím ostatní Mimoně vyženou z domova yettiové. – Scarletin manžel Herb trojici vyzbrojí. Mimoni uspějí. Navíc Bob vytáhne z kamene Artušův meč a stane se novým králem. Scarlet zuří: korunu chtěla pro sebe. Bob se jí ochotně vzdá a vzápětí s druhy skončí v kobce v Toweru, odkud uniknou do podzemí. Ostatní Mimoni dorazí do Londýna, kam se na Scarletinu korunovaci dostaví světoví padouši. Třem parťákům se podaří akci překazit a shledat se s ostatními. Polovina města je v troskách. Královna trojici odmění, ale Scarlet s Herbem se její koruny opět zmocní. Sebere jim ji mladý Gru. A šťastní Mimoni mají nového pána… – Příběh má spád, humor i napětí, na své si přijdou děti i dospělí, kteří ocení třeba odkazy na šedesátá léta, když např. mimoňskou trojici na Abbey Road málem zašlápnou Beatles. -kat-