Miluj souseda svého

barevný, komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 103 min.

Původní název: St. Vincent. Země původu: USA. Výrobce: Chernin Entertainment. Ve spolupráci s Goldenlight Films, Crescendo Productions. Pro Weinstein Company. Rok výroby: 2014. Premiéra: 8.1.2015. Monopol: Forum Film. Mluveno: anglicky (české titulky). – Pokud máte sousedy jako on, nepotřebujete rodinu.

AUTOŘI: Scénář: Theodore Melfi. Režie: Theodore Melfi. Kamera: John Lindley. Hudba: Theodore Shapiro. Hudební supervize: Randall Poster. Různé skladby a písně. Výprava: Inbal Weinbergová. Kostýmy: Kasia Walicka Maimoneová. Střih: Peter Teschner, Sarah Flacková. Zvuk: Ed Novick. Vizuální efekty: (supervize) Randall Balsmeyer; Big Film Design. Koordinátor kaskadérů: Jery Hewitt. Výkonní producenti: Bob Weinstein, Harvey Weinstein, Dylan Sellers, Don Cheadle, G. Mac Brown. Producenti: Peter Chernin, Jenno Topping, Theodore Melfi, Fred Roos. Koproducentky: Kay Libermanová, Kathryn Tyus-Adairová. České titulky: neuvedeny.

HERCI: Bill Murray (Vincent), Jaeden Lieberher (Oliver), Melissa McCarthyová (Maggie), Naomi Wattsová (Daka), Chris ODowd (bratr Geraghty), Terrence Howard (Zucko), Lenny Venito (trenér Mitchell), Nate Corddry (Terry), Dario Barosso (Ocinski), Kimberly Quinnová (sestra Anna), Donna Mitchellová (Sandy), Ann Dowdová (Shirley), Scott Adsit (David), Reg E. Cathey (Gus), Deirdre OConnellová (Linda), Ray Iannicelli (Roger).

CENY: Zlatý glóbus: (nominace) nejlepší komedie/muzikál, nejlepší herec v komedii/muzikálu (Bill Murray).

Autorská hořká komedie debutujícího Theodorea Melfiho Miluj souseda svého vypráví o smutných lidech a o tom, jak přátelství a porozumění pomáhají překonat těžké časy. Stárnoucí nevrlý Vincent MacKenna tráví dny neúspěšným sázením na dostizích, stykem s těhotnou ruskou prostitutkou Dakou, opíjením v baru a krmením kocoura. Žije v Brooklynu a má dluhy. Do vedlejšího domu se nastěhuje čerstvě opuštěná zdravotní sestra Maggie s dvanáctiletým synem Oliverem. Vincent se ho uvolí za peníze hlídat, když bude matka v práci. Během společných odpolední muž naučí šikanovaného chlapce prát se, vezme ho do baru, na dostihy, kde vyhrají stovky dolarů, i do pečovatelského domu za svou ženou, trpící Alzheimerovou chorobou. Když se o tom dozví Maggie a především její manžel, který kvůli tomu vysoudí střídavou péči o syna, Vincent se přestane s chlapcem stýkat. MacKenna vybere společně vyhrané peníze a utopí je v další špatné sázce. Když na něm muži z dostihů vymáhají dluhy, dostane mrtvičku. Za pomoci Maggie, Olivera a Daky se zotaví, ale mezitím zemře jeho žena. Ke smíření sousedů dojde na školní akci, kde žáci představují lidi z okolí s rysy svatých. Oliver si vybral Vincenta a odhalí jeho minulost válečného hrdiny a milujícího manžela. – Po vtipném úvodu se tempo snímku, opírajícího se zejména o herecké výkony, zvolní a poměrně předvídatelný a zjednodušený příběh se stane dojemně sentimentálním, přičemž se vyhne řešení několika problémů (např. Vincentových dluhů). -ivp-

THEODORE MELFI (nar. 1971, Brooklyn, New York) se v 80. letech přestěhoval do Missouri a vystudoval psychologii a architekturu na Jihozápadní missourské státní univerzitě v Springfieldu (1993). Odešel do Los Angeles, aby se stal scenáristou, a zpočátku si na živobytí vydělával jako kuchař a noční hlídač parkoviště. Podle scénáře, jejž napsal se svou ženou, herečkou Kimberly Quinnovou, režíroval v Missouri prvotinu Klikaté cesty, ale v dalších letech se lépe uplatnil jako producent nízkorozpočtových filmů v rámci vlastní společnosti Goldenlight Films. Začal se úspěšně věnovat režii reklamních snímků, např. pro MTV (pornoparodie Pizza Guy), L.A. Film Festival (Playground) i pro další klienty (FedEx, McDonald’s, Slim-Fast, Bank of America). Realizoval několik krátkých filmů a k celovečerní tvorbě se vrátil dramatem podle skutečného příběhu Miluj souseda svého, jež vzbudilo pozornost na několika festivalech (mj. Toronto, Chicago), bylo nominováno na Zlatý glóbus za nejlepší komedii/muzikál a přineslo mu nabídky z Hollywoodu. – Filmografie: (podíl na produkci či výkonné produkci, není-li uvedeno jinak) To the Ends of Time (TV-1996, Vládce času; r. Markus Rothkranz; herec – V), Park Day (1998, Den v parku; r. Sterling Macer, Jr.), Ronnie (2002; r. Chris Haifley), Getno (2004; r. Andras Salamon), Tricks (2004, Finty; r. Jim a Iris Kleinovi), Joe Killionaire (2004; r. Sean Morton), Larva (TV-2005; r. Tim Cox; + II. režie – V), Game of Life (2007, Životní zápas; r. Joseph Merhi), Bed & Breakfast (2010, Postel se snídaní; r. Marcio Garcia); (režie a podíl na produkci, není-li uvedeno jinak) drama tří žen řešících partnerské vztahy Winding Roads (1999, Klikaté cesty; + spol. sc.) s Kimberly Quinnovou, Katrinou Bronsonovou a Rachel Hunterovou, kr. filmy The Story of Bob (2005, Bobův příběh; + sc.), The Beneficiary (2008, Obmyšlená osoba), Roshambo (2010, Kámen-nůžky-papír; + sc.) a I Want Candy (2010, Chci Candy; + sc.), příběh mrzoutského válečného veterána a dvanáctiletého chlapce Miluj souseda svého (2014, St. Vincent; + sc.) s Billem Murrayem. -mim-