Lví srdce

barevný, psychologický, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 99 min.

Původní název: Leijonasydän. Země původu: Finsko, Švédsko. Výrobce: Helsinki Filmi. Koprodukce: Anagram Produktion, Film i Väst. S podporou: Suomen Elokuvasäätiö, Nordisk Film- & TV Fond. Rok výroby: 2013. Premiéra: 9.7.2015. Monopol: Film Europe. Mluveno: finsky, anglicky. České titulky. – Dokáže láska zvrátit rasistické předsudky?

AUTOŘI: Scénář: Aleksi Bardy. Režie: Dome Karukoski. Kamera: Henri Blomberg. Hudba: Jean-Paul Wall. Různé skladby a písně. Výprava: Antti Nikkinen. Kostýmy: Anna Vilppunenová. Střih: Harri Ylönen. Zvuk: Christian Holm. Vizuální efekty: (supervize) Håkan Blomdahl. Zvláštní efekty: (koordinátor) Konsta Mannerheimo. Koordinátoři kaskadérů: Juha Pursiainen; (souboje) Kimmo Rajala. Výkonný producent: Martin Persson. Producent: Aleksi Bardy. Koproducenti: Jessica Asková, Erik Magnusson, Emma Åkesdotter-Rongeová. České titulky: Filmprint Digital.

HERCI: Peter Franzén (Teppo), Laura Birnová (Sari), Erin Dickersonová (Rita), Jasper Pääkkönen (Harri), Yusufa Sidibeh (Rhamadhani), Jani Toivola (Salif), Mikko Kaukolampi (Nygren), Pamela Tolaová (Tölli), Jussi Vatanen (Kulmala), Eeva Litmannenová (učitelka), Mikko Neuvonen (Daniel), Timo Lavikainen (Olli), Laura Munsterhjelmová (lékařka).

CENY: Výroční finské ceny Jussi: nejlepší herec ve vedlejší roli (Jasper Pääkkönen); (nominace) nejlepší film, nejlepší režie (Dome Karukoski), nejlepší střih (Harri Ylönen).

Psychologické drama finského režiséra Domeho Karukoskiho Lví srdce je o tom, jak se drsný neonacista polepší díky lásce k vášnivé servírce a díky sblížení s jejím „rasově smíšeným“ synkem, ale melodramatické prvky vyvažuje realistickým popisem a dobře vystiženými, neschematickými charaktery. – Potetovaný čtyřicátník Teppo je nepsaným vůdcem skinheadské party, vyžívající se ve vlasteneckých pokřicích o „bílém Finsku“, v šikanování či týrání přistěhovalců a samozřejmě v hojném popíjení. Po vyhazovu z práce se seznámí se sevírkou Sari, jež mu posléze představí svého syna Rhamadhaniho, jemuž ovšem říká Ben. Chlapcův otec je dobře postavený černoch Salif, žijící v Paříži. Protože má Teppo sympatickou ženu rád, pokouší se překonat předsudky. Ben, který je navíc muslim, mu to rozhodně neulehčuje a zkouší se ho zbavit. Jednou kvůli tomu těhotná Sari skončí v nemocnici, protože omylem snědla jed na krysy, určený Benem matčinu milenci. Teppo se musí o kluka starat sám. Vše se zkomplikuje, když se k nim nastěhuje jeho mladší bratr Harri, který je také skin a který dezertoval z vojny a přivezl si pár granátů. Jeden z nich hodí na Salifovo auto a Benův otec je přitom lehce zraněn. Harri se ukryje na opuštěnou rodinnou farmu, kde se pak před bratrem vyhodí do povětří. Teppo se s Benem postupně sblíží a kvůli němu musí požádat o pomoc svou partu, když ho napadnou otcové dětí, jimž se chlapec po stálém šikanování postavil. Posléze Teppo řekne soukmenovcům pravdu. Ti mu v den Harriho pohřbu drsně odstraní bruskou tetování, čímž je muž „osvobozen“ z jejich svazku. Navzdory bolesti je šťastný… -tbk-

DOME KARUKOSKI (vl. jm. Thomas Karukoski, nar. 29.12.1976, Nikósie, Kypr) je synem finsko-švédské novinářky Ritvy Karukoskiové a amerického herce George Dickersona (nar. 1933). Ve Finsku žije od svých pěti let. Vystudoval režii na Univerzitě umění a designu v Helsinkách. Upozornil na sebe již svým absolventským snímkem Holka, ty jsi hvězda (2005), oceněným norskou výroční cenou Amanda za nejlepší debut a nominovaném na výroční finskou cenu Jussi za nejlepší film. Následovalo několik dalších úspěšných a oceňovaných titulů; mj. za Domov šedých motýlů a Laponskou odyseu získal mj. ceny Jussi za režii a ve druhém případě i za nejlepší film. Pracuje též pro televizi i pro reklamu. Patří k nejpopulárnějším finským filmařům. Jako hráč a trenér se věnoval americkému fotbalu a florbalu. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) hudební snímek o dívce, která kvůli rodičům studuje medicínu, ale touží po kariéře zpěvačky Tyttö sinä olet tähti (2005, Holka, ty jsi hvězda; + herec), psychologické drama čtrnáctiletého chlapce, umístěného do ostrovního dětského domova Tummien perhosten koti (2008, Domov šedých motýlů; + spol. sc, herec – V), příběh dvou dívek, které opustí věřící venkovskou komunitu a vydají se do velkoměsta, Kielletty hedelmä (2009, Zakázané ovoce – V), komediální road movie o třech mladících ze severu Finska, snažících se urychleně sehnat satelit, Nappapiirin sankarit (2010, Laponská odysea), kr. snímek z nairobského slumu Burungo (2011; spol. r. Pamela Toliová; + spol. sc., herec), kr. f. Valtatie 13 (TV-2O12, Dálnice 13; + spol. sc.), drama o setkání drsného neonacisty s mladou ženou a jejím synkem s černošskou krví, Lví srdce (2013, Leijonasydän), kr. f. Yhteispeli (2013, Týmová hra), Tumman veden päällä (2013, Temné vody; r. Peter Franzén; herec), komedie o starém nevrlém muži, odkázaném náhle na druhé, Mielensäpahoittaja (2014, Mrzout; + spol. sc.), Placebo (2014; r. Abhay Kumar; spol. prod.), Päin seinää (2014, Čelem proti zdi; r. Antti Heikki Pesonen; spol. prod.), Napapiirin sankarit 2 (2015, Laponská odysea 2; r. Teppo Airaksinen; spol. prod.). -tbk-