LocalFilmis

barevný, animovaný, hudební, komedie, 15 přístupnost, 16:9, 2-D, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 78 min.

Původní název: LokalFilmis. Země původu: SR. Výrobce: Lokal TV, InOut Studio. Rok výroby: 2015. Premiéra: 24.9.2015. Monopol: A-Company Czech. Mluveno: slovensky. – První slovenský celovečerní animovaný film.

AUTOŘI: Scénář: Jakub Kroner. Režie: Jakub Kroner. Hudba: Marián Čekovský. Hudební supervize: Martin Králik, Lukáš Kasprzyk, Adam Klemens. Různé skladby a písně. Návrhy postav: Matej Holub. Layout a pozadí: Marián Toma, Martin Capovčák. Zvuk: (design) Lukáš Kasprzyk; Jiří Melcher. Vizuální efekty: Matej Hajaš, Adam Belis; Homemedia. Animace: (supervize) Matej Holub; Matej Holub, Boris Bauer, Dávid Engel, Jakub Kroner, Peter Martinka, Petra Hleninová, Matej Mazák. Výkonná producentka: Adriana Kronerová. Producentka: Adriana Kronerová.

HLASY: Marián Čekovský (Pišta Lakatoš), Jakub Kroner (Rytmaus), Boris Bauer (Menežeris), Denis Domaracký (Moloch), Marek Fučík, Ivo Ladižinský, Jaroslav Szabó, Eva Kramerová, Dušan Berky, Monika Potokárová, Ján Strapec, Štefan Bučko. – ZPĚV: Marián Čekovský, Denis Domaracký, Jakub Kroner, Boris Bauer, Vojtěch Dyk, Markus Daniel, Richard Csino, Nataša Džunková, Monika Potokárová.

PÍSNĚ: Marián Čekovský, Adrián Harvan, (text) Ján Strapec, Denis Domaracký: Pôrodná. Marián Čekovský, (text) Rytmaus: Baro dade. Marián Čekovský, Adrián Harvan, (text) Marián Čekovský: Šednem šebe. Viktor Hazard, (text) Rytmaus: Kohútik bambavý. Marián Čekovský, (text) Marián Čekovský: Idem doma. DJ Wich, (text) Rytmaus: Do je pán? Viktor Hazard, (text) Rytmaus: Volebná. Marián Čekovský, Adrián Harvan, (text) Marián Čekovský, Ján Strapec: Inaugurácia. Marián Čekovský, (text) Denis Domaracký: Bude to velké.

V roce 2011 začal slovenský internetový portál www.lokaltv.sk produkovat krátká animovaná videa s rázovitými parodickými postavičkami, inspirovaná nepochybně proslulým „nekorektním“ americkým seriálem South Park. Tato videa měla až překvapivý ohlas. Producenti uvádějí v současné době cca 130 milionů zhlédnutí (z toho asi 15 procent z ČR). Je tedy logické, že se tvůrci v čele se scenáristou a režisérem Jakubem Kronerem rozhodli natočit originální animovaný snímek, jejž nazvali LokalFilmis. Charakteristickými rysy výsledného tvaru jsou osobitý humor, barevnost kresby, jednoduchá animace, rychlý spád děje, pestrý hudební pastiš s převahou slovenského romského rapu, přemíra slangových dialogů (jež budou pro mladého českého diváka patrně obtížně srozumitelné) a také zdařilý pokus o politickou satiru (i s globálním přesahem). – Úspěšný romský zpěvák Pišta Lakatoš předpovídá narození vyvoleného Roma. Tím se stane právě narozený Peťo Vidlovský. Jenže u jeho porodu není Bůh, nýbrž ďábel Moloch. Ten chce chlapce využít pro své záměry a zdálky ho navádí. O patnáct let později mu doporučí, aby se stal rapperem. Mladík jej uposlechne a ještě se dvěma kamarády se prosadí v showbyznysu jako Rytmaus. Po dvaceti letech je slavný a bohatý jako Pišta. Oba kandidují na slovenského prezidenta. Vyhraje však Pišta Lakatoš, který uspořádá velkolepou „korunovaci“. Slovensko je bohaté, protože prodává svou vodu zemím, v nichž panuje sucho. – Moloch poradí Rytmausovu manažerovi Menežerisovi, jak se zbavit nového prezidenta. S Rytmausem rozpoutají vysokou politickou hru: namluví napřed americkému a pak ruskému prezidentovi (jsou podobní Baracku Obamovi a Vladimiru Putinovi), že Pišta chce prodávat vodu jen jejich protivníkovi. U romského tábora se tak náhle proti sobě ocitnou americká a ruská vojska. Z nebe se snese mimozemská loď, v níž přiletěl Nejvyšší Cikán. Ten chce odnést Pištu i všechny Romy. Nakonec loď vytrhne ze Země celé Slovensko a odletí s ním. Svět se přičiněním Molocha zhroutí do díry po něm. Přežije jen Rytmaus, který má teď s Menežerisem v ráji za úkol stvořit nové lidstvo. – Slogan tvrdí, že se jedná o první celovečerní slovenský animovaný film; to se ovšem týká jen samostatné Slovenské republiky. Prvním slovenským celovečerním snímkem byl ve skutečnosti Zbojník Jurko (1976; r. Viktor Kubal). – Podle závěrečných titulků na filmu spolupracovala též česká firma Evolution Films; v Praze se míchal zvuk a nahrával orchestr. -tbk-

JAKUB KRONER (nar. 1987, Bratislava) je synem herce Jána Kronera (nar. 1956) a divadelní a televizní dramaturgyně, scenáristky a producentky Adriany Kronerové; jeho dědečkem byl Jozef Kroner a tetou je herečka Zuzana Kronerová. Absolvoval Soukromou střední školu animované tvorby v Bratislavě a bakalářské studium v Ateliéru animované tvorby na Filmové a televizní fakultě VŠMU. Od dětství ho přitahovala animace, kreslil komiksy, účinkoval v dabingu, ve filmu i v rozhlase. V patnácti letech natočil první krátký film. V osmnácti letech začal natáčet celovečerní studentský snímek BRATISLAVAfilm, jenž se dostal i do kin a měl na Slovensku značný ohlas. Ten ještě překonal jeho další snímek Love, který se stal jedním z nejnavštěvovanějších domácích titulů v historii slovenské kinematografie. Spolupracuje na animovaném seriálu Lokal TV pro internetový portál www.lokaltv.sk (a uváděném i na TV Joj), jehož postavy se ocitly i v celovečerním animovaném hudebním snímku LokalFilmis. – Filmografie: (scénář a režie, není-li uvedeno jinak) amatérský kr. anim. f. Čo nás spája (2006), hraný dokument o jednom dni ve městě z pohledu mafiána, taxikáře a drogového dealera BRATISLAVAfilm (2009; + střih, spol. kam., herec), studentský anim. kr. f. Hvezdár (2010), kriminální milostný příběh Love (2011, Lóve), uvedený i v českých kinech, anim. hudební komedie podle úspěšné internetové série s protagonistou rapperem Rytmausem, LokalFilmis (2015, LokalFilmis; + spol. animace, hlas, zpěv). -tbk-