Láska na první boj

barevný, psychologický, milostný příběh, 15 přístupnost, 2-D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 98 min.

Původní název: Les combattants. Země původu: Francie. Výrobce: Nord-Ouest Films. Koprodukce: Appaloosa Distribution. S účastí Canal Plus, Ciné Plus. S podporou: CNC. Ve spolupráci s Cofimage 25, Palatine Étoile 11, Cofinova 10. Rok výroby: 2014. Premiéra: 28.5.2015. Monopol: Film Europe. Mluveno: francouzsky (české titulky). – V armádě jde o život, v lásce o přežití.

AUTOŘI: Scénář: Thomas Cailley, Claude Le Pape. Režie: Thomas Cailley. Kamera: David Cailley. Hudba: Lionel Flairs, Benoît Rault, Philippe Deshaies. Různé skladby a písně. Výprava: Paul Chapelle. Kostýmy: Arianne Dauratová. Střih: Lilian Corbeilleová. Zvuk: Jean-Luc Audy, Guillaume Bouchateau, Antoine Baudouin, Niels Barletta. Vizuální efekty: Alain Carsoux; La Compagnie Générale des Effets Visuels. Producent: Pierre Guyard. České titulky: Jana Šteffl (Filmprint Digital).

HERCI: Adèle Haenelová (Madeleine), Kévin Azaïs (Arnaud Labrède), Antoine Laurent (Manu Labrède), Brigitte Roüanová (paní Labrèdeová), William Lebghil (Xavier), Thibault Berducat (Victor), Nicolas Wanczycki (por. Schliefer), Frédéric Pellegeay (verbíř), Steve Tientcheu (adjutant Ruiz), Franc Bruneau (úředník pohřebního ústavu).

CENY: MFF v Cannes 2014: Cena FIPRESCI v paralelních sekcích. César: nejlepší první film (Thomas Cailley, Pierre Guyard), nejlepší herečka (Adèle Haenelová), nejlepší mužská herecká naděje (Kévin Azaïs); (nominace) nejlepší film, nejlepší režie (Thomas Cailley), nejlepší původní scénář (Thomas Cailley, Claude Le Pape), nejlepší původní hudba (Lionel Flairs, Benoît Rault, Philippe Deshaies), nejlepší střih (Lilian Corbeilleová), nejlepší zvuk (Jean-Luc Audy, Guillaume Bouchateau, Antoine Baudouin, Niels Barletta). Cena Francouzského syndikátu filmových kritiků: nejlepší první film. Cena Louise Delluca: nejlepší první film (Thomas Cailley). Cena bratrů Lumièreových: nejlepší mužská herecká naděje (Kévin Azaïs).

Celovečerní debut francouzského scenáristy a režiséra Thomase Cailleye Láska na první boj na sebe upoutal pozornost na loňském canneském festivalu i při francouzských výročních cenách. Jedná se o zvláštní komorní milostný příběh dvou mladých lidí, kteří se teprve rozhodují, co si počít se životem i se sebou samými. – Mladý Arnaud po smrti otce vypomáhá přes léto bratrovi v rodinném tesařství. Seznámí se však se zvláštní odtažitou dívkou Madeleine, jejímž cílem je nastoupit do armády; v obci právě zastavilo pojízdné rekrutské středisko. Dívka je přesvědčena, že lidstvu brzy hrozí zkáza, a proto se chce připravit na přežití. Arnaud kvůli ní také odjede na letní armádní výcvik. – V táboře má věčně nespokojená Madeleine problémy. Při nočním výcviku Arnaud, který už má všeho dost, uteče. Madeleine se k němu přidá. Rozhodnou se přežít v přírodě. Stanou se z nich milenci. Putují krajinou a živí se tím, co najdou a uloví. Když se Madeleine udělá zle po upečené lišce, donese ji mladík do vesnice, která je však evakuovaná kvůli lesnímu požáru. Na poslední chvíli je zachrání hasiči. Po propuštění z nemocnice se mladí lidé domluví, že příště se připraví lépe… – Kromě portrétů zvláštních protagonistů hraje ve snímku důležitou roli scenérie Akvitánie. -tbk-

THOMAS CAILLEY (nar. 29.4.1980, Clermont-Ferrand, Auvergne) působil ve filmové distribuci a v produkci dokumentárních filmů, než začal v roce 2007 studovat scenáristiku na vysoké filmové škole La Fémis v Paříži. Napsal několik scénářů a upozornil na sebe krátkým snímkem Paříž Šanghaj. Uspěl se svou celovečerní prvotinou Láska na první boj: Cena FIPRESCI v paralelních sekcích a Cena SACD na MFF v Cannes 2014, Cena Louise Delluca a Cena Francouzského syndikátu filmových kritiků za debut. Jeho starší bratr David Cailley je kameramanem. – Filmografie: (spolupráce na scénáři, není-li uvedeno jinak) kr. road movie o setkání dvou mladíků a o ukradeném autě Paris Shanghai (2011, Paříž Šanghaj; + režie, spol. hudba), kr. snímky Baba Noël (2012; r. Walid Mattar) a Le premier pas (2012, První krok; r. Jonathan Comnène), zvláštní milostný příběh mladíka a drsné dívky, která se chce stát vojačkou, Láska na první boj (2014, Les combattants; + režie), Jai dégagé Ben Ali (2015, Osvobodil jsem Bena Aliho; r. Ramzi Ben Sliman). -tbk-