Labyrint: Zkoušky ohněm

barevný, akční, sci-fi, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, 3-D, Dolby Digital 5.1, 7.1, (3-D) 7.1 (Dolby Atmos), dlouhý – 131 min.

Původní název: Maze Runner: The Scorch Trials. Země původu: USA. Výrobce: Gotham Group, Temple Hill Entertainment. Rok výroby: 2015. Premiéra: 17.9.2015. Monopol: CinemArt (do 17.3.2017). Mluveno: anglicky (české titulky). – Labyrint byl jen začátek.

AUTOŘI: Námět: James Dashner – kniha The Scorch Trials (2010, česky Labyrint 2. Spáleniště: zkouška, nakl. Euromedia Group, Praha 2015). Scénář: T.S. Nowlin. Režie: Wes Ball. Kamera: Gyula Pados. Hudba: John Paesano. Různé skladby a písně. Výprava: Daniel T. Dorrance. Kostýmy: Sanja Milkovic Haysová. Střih: Don Zimmerman. Zvuk: Paul Ledford. Vizuální efekty: Richard E. Hollander; Weta Digital. Koordinátor kaskadérů: George Cottle. Výkonný producent: Lindsay Williams. Producenti: Ellen Goldsmith-Veinová, Wyck Godfrey, Marty Bowen, Lee Stollman, Joe Hartwick Jr. České titulky: František Fuka.

HERCI: Dylan O’Brien (Thomas), Kaya Scodelarioová (Teresa), Giancarlo Esposito (Jorge), Aidan Gillen (Janson), Barry Pepper (Vince), Rosa Salazarová (Brenda), Lili Taylorová (Mary Cooperová), Patricia Clarksonová (dr. Ava Paigeová), Ki Hong Lee (Minho), Dexter Darden (Pánvička), Thomas Brodie-Sangster (Newt), Alexander Flores (Winston), Jacob Lofland (Aris).

V první části adaptace bestsellerové trilogie Labyrint: Útěk (2014, The Maze Runner; r. Wes Ball), skupinka mladých lidí, uvězněných na louce zvané Plac, vyrazí na děsuplnou cestu vražedným labyrintem, během níž jich nemálo zahyne. V závěru vyjde najevo, že jako imunní jedinci byli testováni doktorkou Paigeovou z organizace ZLOSIN proti viru, který napadl obyvatele Země, zpustošené slunečními erupcemi. Druhý díl Labyrint: Zkoušky ohněm, opět v režii Wese Balla, bezprostředně navazuje na konec jedničky, kdy jsou Newt, Minho, Pánvička, Teresa a jejich vůdce Thomas naloženi maskovanými muži do vrtulníku. Ve velké budově, kam dorazí, je hodně mladíků a dívek z dalších labyrintů. Čtyřicátník Janson nováčky uklidní, že jsou v bezpečí. Jako každý den přečte jména těch, kteří mají odjet na lepší místo. Thomas s Placerem Arisem zjistí, že tito „šťastlivci“ končí napojeni v bezvědomí na hadičky a že jsou stále v moci Paigeové, která po Jansonovi požaduje okamžitou sklizeň. Proto s kamarády utečou. Chtějí do hor za protivníkem ZLOSINu Pravou rukou. Přechod přes Spáleniště ztěžují písečné bouře a nemocní, hladoví a nakažliví lidé, podobní zombiům, raplové. V patách mají ozbrojence s Jansonem. Zmocní se jich Jorgeův gang, přežívající ve zchátralé továrně, a chce je prodat zpět, ale nakonec se k nim Jorge s chráněnkou Brendou přidají. Podaří se jim najít tábor odpůrců, vedených Vincem a doktorkou Mary Cooperovou. Vyjde najevo, že Thomas byl jejich informátorem; proto skončil na Place. Teresa sem však přivolá Jansona s Paigeovou. Dojde k boji a většina mladých je unesena zpět. Thomas s přáteli a Vince se rozhodnou Paigeovou zabít. – Postkatastrofický příběh, připomínající série Hunger Games a Divergence, sice opět postrádá logiku, ale má alespoň napětí. -kat-

WES BALL (nar. 28.10.1980, Florida) vystudoval filmovou produkci na Floridské státní univerzitě v Tallahassee a za svůj absolventský kombinovaný snímek Nedokončený příběh získal studentského Oscara. Po škole založil vlastní studio Oddball Animation, v němž se zabýval počítačovou animací a grafikou, převážně pro různé dokumentární pořady. Velký ohlas mu zajistily vizuální efekty k animovanému videoklipu Eye of the Storm (Ben Lovett) a zejména krátký snímek Trosky, uveřejněný na internetu a zakoupený studiem 20th Century Fox, jež autorovi umožnilo přechod k režii. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. školní filmy o kamarádství chlapce a robota Jacob: The Movie (2002, Jacob: Film; + sc., spol. výprava) a o osamělé dívence, jež svou fantazii promítá do kreslení, a získá tak přátele, A Work in Progress (2002, Nedokončený příběh; + sc., střih, anim.), kr. anim. postapokalyptická honička Ruin (2012, Trosky; + sc., střih, prod.), adaptace prvních dvou knih z dystopické série Jamese Dashnera Labyrint: Útěk (2014, The Maze Runner) a Labyrint: Zkoušky ohněm (2015, Maze Runner: Scorch Trials); (neúplná; podíl na vizuálních efektech) Beginners (2010, Začátky; r. Mike Mills – V), #Stuck (2012, V zácpě; r. Stuart Acher). -mim-